niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

To ważne. Zbadaj ostrość widzenia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 kwietnia 2013, 20:28
Autor: Kmo

Nie możesz odczytać drobnego druku w gazecie lub masz problem z przeczytaniem wiadomości na ekranie telefonu? Być może masz prezbiopię.

W ramach akcji „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” mieszkańcy Lubelszczyzny mogą dowiedzieć się o tym więcej, a ci którzy ukończyli 40 lat, będą mogli bezpłatnie zbadać ostrość wzroku. Celem kampanii jest dostarczenie informacji na temat prezbiopii oraz najlepszych sposobów jej korygowania.

Dr n. med. Anna Święch-Zubilewicz z Kliniki Chirurgii Siatkówki i Ciała Szklistego UM w Lublinie wyjaśnia, że prezbiopia spowodowana jest następstwem fizjologicznego procesu utraty zdolności akomodacyjnych oka z powodu stopniowego twardnienia soczewki i zmniejszania się jej elastyczności, a także w wyniku słabnięcia mięśni rzęskowych. Te ostatnie zlokalizowane są za tęczówką i opowiadają za akomodację. Osoby młode nie mają problemu z wyraźnym widzeniem przedmiotów z bliska, jak i z daleka dzięki dobrej zdolności akomodacyjnej. Z wiekiem ta zdolność maleje.

Pierwsze objawy prezbiopii zwykle pojawiają się po 40. roku życia i z wiekiem postępują. To naturalny proces, dotyczący wszystkich ludzi, ale też znak, że oczy potrzebują pomocy. Prezbiopia nie jest chorobą, a procesem fizjologicznym będącym wynikiem starzenia się organizmu. Najwcześniej pojawia się u osób nadwzrocznych (z dalekowzrocznością), które już nosiły okulary korekcyjne, ale zachodzi także u osób krótkowzrocznych, a więc dotyczy wszystkich.

Pierwszymi sygnałami jest gorsze widzenie z bliskiej odległości, zwłaszcza wieczorem lub w słabym oświetleniu. Wtedy czytany tekst lub obserwowane przedmioty odsuwa się od oczu, żeby poprawić ostrość widzenia. Jest kilka metod korekcji prezbiopii: okulary jedno- lub dwuogniskowe, okulary progresywne, a także soczewki kontaktowe. Szkła progresywne są nowoczesnym rozwiązaniem – pozwalają widzieć wyraźnie na każdą odległość bez konieczności ciągłej zmiany okularów. Specjalista oceni stopień zaawansowania prezbiopii i doradzi, jaką opcję wybrać.

Od 13 do 31 maja organizatorzy kampanii „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” zapraszają osoby po czterdziestce na bezpłatne badania ostrości wzroku do wybranych salonów optycznych. Więcej szczegółów na temat prezbiopii, a także lista salonów optycznych biorących udział w akcji jest dostępna na stronie internetowej www.czasnawzrok.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!