poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Trakcja czeka na trolejbusy. Nawet do jesieni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lipca 2012, 17:21
Autor: Dominik Smaga

Trakcja nad ul. Wileńską była już gotowa pod koniec maja (Jacek Świerczyński)
Trakcja nad ul. Wileńską była już gotowa pod koniec maja (Jacek Świerczyński)

Od ponad miesiąca trolejbusy miały jeździć Głęboką i Wileńską. Niewykluczone, że trafią tu dopiero jesienią.

Nowa trakcja biegnie nad ul. Głęboką od wyjazdu z ul. Sowińskiego i nad ul. Wileńską pod górę do ronda Nauczycieli Tajnego Nauczania (przy Leclercu). Na zlecenie Zarządu Dróg i Mostów budowało ją MPK Lublin, które złożyło w przetargu najtańszą ofertę. Trakcja miała zostać zbudowana do końca maja. Latem nowym odcinkiem miały już kursować trolejbusy.

Wykonawca dotrzymał terminu, z końcem maja druty już wisiały, ale komunikacja nadal tędy nie kursuje. – Nie możemy skierować tu trolejbusów, dopóki nie zakończy się odbiór techniczny nowej trakcji – wyjaśnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

– 30 maja nastąpiło zgłoszenie wykonania robót, później inspektor nadzoru miał 21 dni na zwołanie komisji dokonującej odbioru, komisja miała 14 dni na działanie – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Komisja dokonująca odbioru robót miała dwie uwagi do wykonania prac. Chodzi o odtworzenie chodników i zieleni w miejscach, gdzie pod spodem układane były instalacje podziemne.

– Wszystko zostało poprawione, właśnie podpisane zostały dokumenty odbioru robót – informuje Tomasz Fulara, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Ale to jeszcze nie koniec procedur. Teraz trakcja musi jeszcze zostać dopuszczona do użytkowania przez nadzór budowlany.

– Jeśli wszystko zostanie wykonane jeszcze w lipcu, to trolejbusy pojadą tędy w wakacje – zapowiada Góźdź. – Ale jeżeli formalności zakończą się w sierpniu, to trasę linii 153 zmienimy we wrześniu, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy. O zmianie trasy musimy poinformować pasażerów z tygodniowym wyprzedzeniem, a wprowadzanie takiej zmiany tuż przed końcem wakacyjnego rozkładu powodowałoby tylko niepotrzebne zamieszanie.

Nowy przetarg

Trakcja dla trolejbusów ma też zawisnąć nad ul. Lwowską, Andersa i Mełgiewską. Zarząd Dróg i Mostów ogłosił właśnie przetarg na wykonanie tego odcinka. Ma on być gotowy w 2014 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
spaceart
gregory
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

spaceart
spaceart (9 lipca 2012 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z tego co pamiętam, to są plany, aby trakcja trolejbusowa znowu była na Sławin. Teraz jak najbardziej przydala by się, szczególnie ze względu na osiedle Botanik.

Moim zdaniem, najlepsze rozwiązanie byłoby puścić trakcję przez Sokorskiego biorąc pod uwagę przyszłą przebudowę skrzyżowania. Jest krótsza, szybsza i wygodniejsza do dotarcia na Sławin i Botanik. Przeszkodą jest tutaj jednak samo skomplikowane i rozległe skrzyżowanie dla trakcji.
Rozwiń
gregory
gregory (9 lipca 2012 o 10:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
trakcja budowana "na silę" po trasach gdzie przewozy pasażerskie są małe. Do tego trakcja omija Śródmieście- główny kierunek codziennych podróży. Widzę np. często 153 wożące tak mało pasażerów, że aż się serce kraje. Ze 152 nie jest lepiej. Jeśli argumentem na wieszanie kolejnych drutów jest ekologia, to nowa trakcja powinna być wieszana na trasie najbardziej obleganych przez pasażerów autobusów jak np 9, 10, 26, 31, 57.
Moim zdaniem już lepiej trzeba było rozciągnąć nową trakcję od rogatek warszawskich przez Sikorskiego na Willową i do pętli na Zbożowej (obsługa nowego, dużego osiedla) oraz al. Warszawskimi, do pętli na Zbożowej (zastąpienie autobusu nr 18).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!