czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Trójka dzieci naraz (wideo)

  Edytuj ten wpis

Maja, Antonina, Maksymilian. W takiej kolejności przyszły na świat. To trzecie trojaczki w ciągu ostatnich dwóch lat, które urodziły się w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie.

Dzieci przyszły na świat w wyniku cesarskiego cięcia, w 34 tygodniu ciąży. Ponieważ kobiecie groził przedwczesny poród, od dłuższego już czasu leżała w szpitalu.

- Dzieci były ułożone jedno na drugim - mówi prof. Marian Semczuk, kierownik Kliniki Położnictwa i Patologii Ciąży w szpitalu klinicznym nr 1 w Lublinie. - Najpierw wyjęliśmy dziewczynkę. Ważyła 1860 gramów. Potem drugą dziewczynkę o wadze 1750. Na końcu chłopczyka - 1450.

Dziś odwiedziliśmy dobowe trojaczki oraz ich szczęśliwą mamę. Maleństwa leżały w inkubatorach. - Wymagają jeszcze leczenia, są podłączone do respiratorów - objaśniała prof. Henryka Oleszczuk, ordynator oddziału neonatologii. - Zasada jest taka, aby nie rozdzielać bliźniaków dlatego zwykle kładziemy je razem.

Tym razem sprawa była bardziej skomplikowana. Trojaczki w jednym inkubatorze się nie mieściły. Dlatego Maksymiliana położono oddzielnie. A dziewczynki razem. Chłopczyk ubrany w kolorową czapeczkę i skarpetki leży na tzw. gniazdku.

- Jest najmniejszy z rodzeństwa więc powinien leżeć w gniazdku, które zapewnia prawidłową postawę. Tak jak w łonie matki - wyjaśnia prof. Oleszczuk.

Dziewczynki nie potrzebowały gniazdka. Na brzuszkach ułożono je obok siebie. Pani Ania z Chełma, mama trojaczków choć jeszcze obolała, była szczęśliwa. - Wielka radość w rodzinie. To pierwsze dzieci. Po prostu raz, a dobrze - śmiała się, siadając na łóżku.

Profesor Semczuk mówi, że to trzecie trojaczki w ich klinice na przestrzeni ostatnich 2 lat. - Ciążą trojacza jest rzadko spotykana. Raz na ponad 6 tys. ciąż - dodaje. - Obecnie w dobie technik wspomaganego rozrodu ciąż mnogich, czyli bliźniaczych oraz trojaczych, jest więcej niż kiedyś. Przyjmowanie tabletek hormonalnych też może mięć związek z powstaniem ciąży mnogiej. Oczywiście kobieta może mieć też skłonność genetyczną do ciąży mnogiej.

Ciąża zależna od rasy

Częstość samoistnego występowania ciąż mnogich zmienia się wraz z demografią. W Japonii ciąże bliźniacze są o połowę rzadsze niż u rasy białej, natomiast u amerykańskich murzynów częstsze niż u białych Amerykanów. Według reguły Hellina wystąpienie ciąży mnogiej określa wzór: 1:85(x-l), gdzie x-oznacza liczbę płodów. Z powyższego wzoru wynika, że częstość ciąż mnogich wynosi 1:85 porodów, ciąż trojaczych 1:7225 porodów, ciąż czworaczych 1:614125.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
AnetaM
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

AnetaM
AnetaM (31 października 2007 o 13:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
GRATULACJE !!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!