niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Trwa Tydzień Konstytucyjny. Prawnicy odwiedzają szkoły


Trwa Tydzień Konstytucyjny. W jego ramach prawnicy prowadzą w szkołach zajęcia dotyczące znaczenia ustawy zasadniczej. Jednym z wykładowców jest adwokat Krzysztof Sokołowski.

• Dlaczego konstytucja jest ważna dla młodych ludzi i jakie najważniejsze wiadomości trzeba jej przekazać?

– Warsztaty mają charakter bardzo praktyczny. Każdy prowadzący ma pewną swobodę przyjęcia metody rozmowy z uczniami. Prowadząc takie zajęcia przedstawiam młodzieży wizję budowy państwa od podstaw na bezludnej wyspie. Zastanawiamy się, co nam jest potrzebne do zbudowania państwa i jego struktur, przeprowadzamy uproszczone wybory, zastanawiamy się, które rozdziały Konstytucji są najważniejsze dla obywateli, w oparciu o przykłady młodzież dowiaduje się w jaki praktycznie sposób może chronić swoje praw zagwarantowane w Konstytucji, jak istotny jest szacunek dla państwa i jego organów oraz stosowanie się do ustalonych reguł postępowania – przestrzeganie prawa. Podczas warsztatów młodzież rozwiązuje konkretne kazusy, które były przedmiotem orzekania przez Trybunał Konstytucyjny, co wywołuje żywą dyskusję i spory. Pokazuje to im jak można mieć różne spojrzenia i przed jakimi dylematami staje Trybunał Konstytucyjny ważąc niejednokrotnie dwie równie uprawnione racje. 

• Jakie jest zainteresowanie spotkaniami?

– Warsztaty cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem. W ankietach ewaluacyjnych, przeprowadzanych po ich zakończeniu, uczniowie podkreślają ich praktyczny aspekt oraz przyjazną i otwartą formę kontaktu prowadzącego z nimi. Podczas warsztatów staramy się wytworzyć atmosferę przyjaznej dyskusji, w której wymieniamy poglądy na temat konkretnych przykładów z życia wziętych. Jest to więc rozmowa o tym co ich osobiście może dotykać.

• Czy młodzież pyta o konflikt rządu z Trybunałem Konstytucyjnym i co im pan odpowiada?

– Osobiście nie miałem pytań o konflikt, jaki został wytworzony wokół Trybunału Konstytucyjnego. Staram się w czasie warsztatów pokazać praktycznie, na czym polega zasada trójpodziału władzy i jak istotnym, dla nas obywateli, jest respektowanie wyroków sądów i Trybunału Konstytucyjnego, nawet wówczas, gdy nie zgadzamy się z nimi.

Tydzień Konstytucyjny jest organizowany w całej Polsce przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy pod hasłem „Moja Konstytucja”. Jest to już druga edycja tej akcji. W całej Polsce bierze w niej udział ok. 380 szkół i ok. 350 prawników praktyków – adwokatów, radców prawnych, sędziów, pracowników naukowych.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!