Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 kwietnia 2015 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Trwa walka o przemalowanie COZL. Petycja do marszałka i akcja architektów

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
0 105 A A

– Stowarzyszenie Architektów Polskich pomoże w przemalowaniu elewacji – obiecują członkowie lubelskiego oddziału SARP. Lada dzień ruszy tez zbiórka podpisów pod petycją do marszałka. Sprawą szpecących krajobraz kolorów gmachu Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej nie chcieli się zająć urzędnicy. Robią to więc społecznicy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wygląd nowego gmachu Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie wzbudza gwałtowne emocje od chwili gdy z budynku zdjęto rusztowania. Jaskrawe kolory wyraźnie odcinają się od śródmiejskiej zabudowy. Jednak ani inwestor, ani nadzorujący inwestycję marszałek, nie poczuwają się do odpowiedzialności za psucie krajobrazu. Internauci postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce.

Kilka dni temu Szymon Brzozowski student architektury na Politechnice Lubelskiej założył na portalu społecznościowym Facebook stronę "Przemalujmy Centrum Onkologii w Lublinie” (ma już ponad 3,5 tys. fanów). Brzozowski wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich pracuje też nad treścią petycji, która ma na celu doprowadzenie do przemalowania elewacji.

– Pokażemy, jak wielu ludziom to się nie podoba – mówi Szymon Brzozowski. – Budowa gmachu została sfinansowana z naszych podatków. Uważam, że podatnicy powinni być zadowoleni z tego w co sami zainwestowali.

Zdaniem studenta, kolory elewacji są zbyt agresywne jak na przeznaczenie budynku, a wokół gmachu brakuje zieleni.

Po zebraniu podpisów petycja ma trafić do marszałka i dyrektor COZL Elżbiety Starosławskiej. W przygotowaniu dokumentu pomaga Rada Kultury Przestrzeni w Lublinie.

– Inicjatywa, by przemalować centrum onkologii ma nasze pełne poparcie – mówi Jan Kamiński, przewodniczący RKP. – Pomagamy w pracach nad petycją, a jak już powstanie, to będziemy ją rozsyłać. Ciężko powiedzieć jakie będą skutki, ale doświadczenie uczy, że w takich sprawach trzeba interweniować.

Na petycji się nie kończy. Podczas dziewiątego zebrania zarządu głównego SARP, który odbył się w niedzielę w Trybunale Koronnym, architekci podjęli uchwałę w sprawie kontrowersyjnej elewacji.

– Zawiera ona informację, że Stowarzyszenie Architektów Polskich może pomóc w przemalowaniu elewacji – tłumaczy Bartłomiej Kożuchowski, który pracował nad dokumentem. Skierowana do prezydenta i do marszałka uchwała ma zasygnalizować władzy istnienie problemu.

Na razie Urząd Marszałkowski, pod którego kuratelą jest COZL, nie zamierza w żaden sposób ingerować w wygląd placówki.

– Nasz nadzór nie dotyczy koloru elewacji, my nie decydujemy nawet o wysokości kontraktu. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych – tłumaczy Beata Górka, rzeczniczka marszałka. – To prawda, że gmach jest brzydki i nie pasuje do szarych budynków wokół, ale to już się stało. Widziałam wizualizacje internautów i niektóre faktycznie są bardzo ładne, ale twórcy petycji muszą liczyć się z rzeczywistością – mówi rzeczniczka i dodaje, że nie ma dodatkowych pieniędzy na przemalowanie. – Warto się zastanowić, czy jest sens wydawać środki na ten cel, bo dla samych pacjentów to ma drugo-, a nawet trzeciorzędne znaczenie.

– Jeśli ani centrum, ani żaden urząd nie zgodzi się tego przemalować, spróbujemy znaleźć prywatnego sponsora i urządzić zbiórkę społeczną – zapowiada tymczasem Szymon Brzozowski.

Komentarze 105

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ahaha / 9 sierpnia 2015 o 20:59

W sumie dobrze, że taki budynek powstał w Lublinie, a nie np w Gdańsku czy w Warszawie. uh... bo tego nie przeżyłabym ;) nie ma co się martwić, kto pojedzie do takiego miasteczka? chyba tylko niewidomy. A jeszcze miejscowi mówią, że jest ok haha xD widać kto tam mieszka.

Avatar
ojc / 9 sierpnia 2015 o 20:54

Ale ludziom "wali na łeb" koniecznie chcą zaistnieć w przestrzeni publicznej, zbliżają się wybory i ten Brzozowski chyba myśli o Sejmie. A przecież ten budynek naprawdę wprowadza pozytywne urozmaicenie w architekturze Lublina. Wesołe kolory wprowadzają pozytywną aurę w okolicy. A ponuracy typu Brzozowski chcą aby wszystko wokoło było jak papier toaletowy, szare, bure i ponure. Może ten Brzozowski niech się lepiej zajmie uprawą marchewki a nie architekturą. :D

Wez człowieku milcz jedz do Wenecji, moze nauczysz sie na czym polega architektura, wyobrazasz sobie takie gow.. gdzieś na zachodzie? przecież za coś takiego ten kto by takie coś zlecił do budowania juz by tam był w wiezieniu. To jest olbrzymi wstyd dla miasta, gdzie kamienice chowają się w blasku kolorowej teczy i wielkiego kloca, wstyd !

Wez człowieku milcz jedz do Wenecji, moze nauczysz sie na czym polega architektura, wyobrazasz sobie takie gow.. gdzieś na zachodzie? przecież za coś takiego ten kto by takie coś zlecił do budowania juz by tam był w wiezieniu. To jest olbrzymi wstyd dla miasta, gdzie kamienice chowają się w blasku kolorowej teczy i wielkiego kloca, wstyd !

rozwiń
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2015 o 20:49
Wstyd mi za ten kraj, jest tak brzydki, bez stylu, wszędzie reklamy, syf a teraz TO ! kolorowe chine town jak w jakiejs głębokiej wsi, Polacy są jak wieśniaki bez smaku, bez stylu, swołocz słowiańska, to nie ma nic wspolnego z dziećmi, a z miastem, żeby tak zepsuć widok Lublina, mam nadzieje, że żaden turysta z Niemiec czy z Francji nie zajedzie do tego grajdołka, w którym ludzie nawet nie widzą jaki mają chlew.
Avatar
Przyjaciel Rafała / 16 kwietnia 2015 o 21:18

Co to znaczy: Kolory zbyt intensywne jak na przeznaczenie budynku.?
Co ma w swoim zakutym łbie ktoś, kto wypowiedział taki bzdet???
To znaczy, że chory na raka powinien leżeć w białych ścianach a może od razu w czarnych???
Szkoda słów!
Co za zapyziałe miasto!

Avatar
Tępiciel bezguścia / 15 kwietnia 2015 o 23:18

PRZEMALOWAĆ!  A ci, którzy nie mają poczucia estetyki - niech lepiej milczą, bo przyznanie się do własnego bezguścia to OBCIACH!

Avatar
hildegarda / 15 kwietnia 2015 o 22:50

A mnie bardziej niż ta elewacja przerażają niektóre komentarze tu na forum. Świadomość architektoniczna i estetyczna w całkiem zacnym mieście Lublin jest równa zeru. Lublinie, idź być brzydkim gdzie indziej!  

Pozdrawiam, inż. arch.

Avatar
marjo / 15 kwietnia 2015 o 22:32

Jeszcze jedna wypowiedź osoby upośledzonej brakiem gustu.

Na duchu podnieść osoby leczone powinno podwyższenie jakości samego leczenia, a nie zasłanianiem się kolorami.

Jaka dyrektorka, taki poziom.

nikt nie mówi o dyrektorce i jej poziomie tylko o kolorach, nikt nie zasłania się też kolorami a tobie Maryśka kto takich bajek naopowiadał że masz gust? wyczytałaś to w jakiejś gazetce dla nastolatków?

Avatar
gość / 15 kwietnia 2015 o 16:13

Jak masz depresje to udaj się do psychiatry, a nie bredź takich głupot.


Jak masz depresje to udaj się do psychiatry, a nie bredź takich głupot.

Właśnie, że nie ma depresji, bo jej się takie wesołe kolory podobają. Depresję to Wy macie! -Ludki o Smętnych Twarzach i wQrwieni na wszystko... Widać, że Wam się depresyjne, szare  kolory podobają...

Właśnie, że nie ma depresji, bo jej się takie wesołe kolory podobają. Depresję to Wy macie! -Ludki o Smętnych Twarzach i wQrwieni na wszystko... Widać, że Wam się depresyjne, szare  kolory podobają...

rozwiń
Avatar
amazonka / 15 kwietnia 2015 o 14:50

Walczcie o pieniądze na leczenie a nie na malowanie ścian już pomalowanych!

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2015 o 14:38

stojąc przy zamku lubelskim lub przy bramie krakowskiej i patrząc na Lublin w stronę centrum onkologii robi się naprawdę słabo. te kolory wyglądają tragicznie. mam nadzieję, że jak najszybciej budynek zostanie przemalowany na jakiś normalny kolor wkomponowujący się w architekturę miasta. trzymam kciuki żeby się udało!!!

a dasz pieniądze na przemalowanie?

Avatar
ahaha / 9 sierpnia 2015 o 20:59

W sumie dobrze, że taki budynek powstał w Lublinie, a nie np w Gdańsku czy w Warszawie. uh... bo tego nie przeżyłabym ;) nie ma co się martwić, kto pojedzie do takiego miasteczka? chyba tylko niewidomy. A jeszcze miejscowi mówią, że jest ok haha xD widać kto tam mieszka.

Avatar
ojc / 9 sierpnia 2015 o 20:54

Ale ludziom "wali na łeb" koniecznie chcą zaistnieć w przestrzeni publicznej, zbliżają się wybory i ten Brzozowski chyba myśli o Sejmie. A przecież ten budynek naprawdę wprowadza pozytywne urozmaicenie w architekturze Lublina. Wesołe kolory wprowadzają pozytywną aurę w okolicy. A ponuracy typu Brzozowski chcą aby wszystko wokoło było jak papier toaletowy, szare, bure i ponure. Może ten Brzozowski niech się lepiej zajmie uprawą marchewki a nie architekturą. :D

Wez człowieku milcz jedz do Wenecji, moze nauczysz sie na czym polega architektura, wyobrazasz sobie takie gow.. gdzieś na zachodzie? przecież za coś takiego ten kto by takie coś zlecił do budowania juz by tam był w wiezieniu. To jest olbrzymi wstyd dla miasta, gdzie kamienice chowają się w blasku kolorowej teczy i wielkiego kloca, wstyd !

Wez człowieku milcz jedz do Wenecji, moze nauczysz sie na czym polega architektura, wyobrazasz sobie takie gow.. gdzieś na zachodzie? przecież za coś takiego ten kto by takie coś zlecił do budowania juz by tam był w wiezieniu. To jest olbrzymi wstyd dla miasta, gdzie kamienice chowają się w blasku kolorowej teczy i wielkiego kloca, wstyd !

rozwiń
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2015 o 20:49
Wstyd mi za ten kraj, jest tak brzydki, bez stylu, wszędzie reklamy, syf a teraz TO ! kolorowe chine town jak w jakiejs głębokiej wsi, Polacy są jak wieśniaki bez smaku, bez stylu, swołocz słowiańska, to nie ma nic wspolnego z dziećmi, a z miastem, żeby tak zepsuć widok Lublina, mam nadzieje, że żaden turysta z Niemiec czy z Francji nie zajedzie do tego grajdołka, w którym ludzie nawet nie widzą jaki mają chlew.
Avatar
Przyjaciel Rafała / 16 kwietnia 2015 o 21:18

Co to znaczy: Kolory zbyt intensywne jak na przeznaczenie budynku.?
Co ma w swoim zakutym łbie ktoś, kto wypowiedział taki bzdet???
To znaczy, że chory na raka powinien leżeć w białych ścianach a może od razu w czarnych???
Szkoda słów!
Co za zapyziałe miasto!

Avatar
Tępiciel bezguścia / 15 kwietnia 2015 o 23:18

PRZEMALOWAĆ!  A ci, którzy nie mają poczucia estetyki - niech lepiej milczą, bo przyznanie się do własnego bezguścia to OBCIACH!

Avatar
hildegarda / 15 kwietnia 2015 o 22:50

A mnie bardziej niż ta elewacja przerażają niektóre komentarze tu na forum. Świadomość architektoniczna i estetyczna w całkiem zacnym mieście Lublin jest równa zeru. Lublinie, idź być brzydkim gdzie indziej!  

Pozdrawiam, inż. arch.

Avatar
marjo / 15 kwietnia 2015 o 22:32

Jeszcze jedna wypowiedź osoby upośledzonej brakiem gustu.

Na duchu podnieść osoby leczone powinno podwyższenie jakości samego leczenia, a nie zasłanianiem się kolorami.

Jaka dyrektorka, taki poziom.

nikt nie mówi o dyrektorce i jej poziomie tylko o kolorach, nikt nie zasłania się też kolorami a tobie Maryśka kto takich bajek naopowiadał że masz gust? wyczytałaś to w jakiejś gazetce dla nastolatków?

Avatar
gość / 15 kwietnia 2015 o 16:13

Jak masz depresje to udaj się do psychiatry, a nie bredź takich głupot.


Jak masz depresje to udaj się do psychiatry, a nie bredź takich głupot.

Właśnie, że nie ma depresji, bo jej się takie wesołe kolory podobają. Depresję to Wy macie! -Ludki o Smętnych Twarzach i wQrwieni na wszystko... Widać, że Wam się depresyjne, szare  kolory podobają...

Właśnie, że nie ma depresji, bo jej się takie wesołe kolory podobają. Depresję to Wy macie! -Ludki o Smętnych Twarzach i wQrwieni na wszystko... Widać, że Wam się depresyjne, szare  kolory podobają...

rozwiń
Avatar
amazonka / 15 kwietnia 2015 o 14:50

Walczcie o pieniądze na leczenie a nie na malowanie ścian już pomalowanych!

Avatar
Gość / 15 kwietnia 2015 o 14:38

stojąc przy zamku lubelskim lub przy bramie krakowskiej i patrząc na Lublin w stronę centrum onkologii robi się naprawdę słabo. te kolory wyglądają tragicznie. mam nadzieję, że jak najszybciej budynek zostanie przemalowany na jakiś normalny kolor wkomponowujący się w architekturę miasta. trzymam kciuki żeby się udało!!!

a dasz pieniądze na przemalowanie?

Zobacz wszystkie komentarze 105

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 0 0

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 3

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 11

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 16

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 0

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 27

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!