środa, 24 stycznia 2018 r.

Lublin

Trwa walka o przemalowanie COZL. Petycja do marszałka i akcja architektów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 kwietnia 2015, 06:30
Autor: Daniel Drob

– Stowarzyszenie Architektów Polskich pomoże w przemalowaniu elewacji – obiecują członkowie lubelskiego oddziału SARP. Lada dzień ruszy tez zbiórka podpisów pod petycją do marszałka. Sprawą szpecących krajobraz kolorów gmachu Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej nie chcieli się zająć urzędnicy. Robią to więc społecznicy.

Wygląd nowego gmachu Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie wzbudza gwałtowne emocje od chwili gdy z budynku zdjęto rusztowania. Jaskrawe kolory wyraźnie odcinają się od śródmiejskiej zabudowy. Jednak ani inwestor, ani nadzorujący inwestycję marszałek, nie poczuwają się do odpowiedzialności za psucie krajobrazu. Internauci postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce.

Kilka dni temu Szymon Brzozowski student architektury na Politechnice Lubelskiej założył na portalu społecznościowym Facebook stronę "Przemalujmy Centrum Onkologii w Lublinie” (ma już ponad 3,5 tys. fanów). Brzozowski wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich pracuje też nad treścią petycji, która ma na celu doprowadzenie do przemalowania elewacji.

– Pokażemy, jak wielu ludziom to się nie podoba – mówi Szymon Brzozowski. – Budowa gmachu została sfinansowana z naszych podatków. Uważam, że podatnicy powinni być zadowoleni z tego w co sami zainwestowali.

Zdaniem studenta, kolory elewacji są zbyt agresywne jak na przeznaczenie budynku, a wokół gmachu brakuje zieleni.

Po zebraniu podpisów petycja ma trafić do marszałka i dyrektor COZL Elżbiety Starosławskiej. W przygotowaniu dokumentu pomaga Rada Kultury Przestrzeni w Lublinie.

– Inicjatywa, by przemalować centrum onkologii ma nasze pełne poparcie – mówi Jan Kamiński, przewodniczący RKP. – Pomagamy w pracach nad petycją, a jak już powstanie, to będziemy ją rozsyłać. Ciężko powiedzieć jakie będą skutki, ale doświadczenie uczy, że w takich sprawach trzeba interweniować.

Na petycji się nie kończy. Podczas dziewiątego zebrania zarządu głównego SARP, który odbył się w niedzielę w Trybunale Koronnym, architekci podjęli uchwałę w sprawie kontrowersyjnej elewacji.

– Zawiera ona informację, że Stowarzyszenie Architektów Polskich może pomóc w przemalowaniu elewacji – tłumaczy Bartłomiej Kożuchowski, który pracował nad dokumentem. Skierowana do prezydenta i do marszałka uchwała ma zasygnalizować władzy istnienie problemu.

Na razie Urząd Marszałkowski, pod którego kuratelą jest COZL, nie zamierza w żaden sposób ingerować w wygląd placówki.

– Nasz nadzór nie dotyczy koloru elewacji, my nie decydujemy nawet o wysokości kontraktu. Naszym zadaniem jest zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych – tłumaczy Beata Górka, rzeczniczka marszałka. – To prawda, że gmach jest brzydki i nie pasuje do szarych budynków wokół, ale to już się stało. Widziałam wizualizacje internautów i niektóre faktycznie są bardzo ładne, ale twórcy petycji muszą liczyć się z rzeczywistością – mówi rzeczniczka i dodaje, że nie ma dodatkowych pieniędzy na przemalowanie. – Warto się zastanowić, czy jest sens wydawać środki na ten cel, bo dla samych pacjentów to ma drugo-, a nawet trzeciorzędne znaczenie.

– Jeśli ani centrum, ani żaden urząd nie zgodzi się tego przemalować, spróbujemy znaleźć prywatnego sponsora i urządzić zbiórkę społeczną – zapowiada tymczasem Szymon Brzozowski.
  Edytuj ten wpis
ahaha
ojc
Gość
(105) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ahaha
ahaha (9 sierpnia 2015 o 20:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W sumie dobrze, że taki budynek powstał w Lublinie, a nie np w Gdańsku czy w Warszawie. uh... bo tego nie przeżyłabym ;) nie ma co się martwić, kto pojedzie do takiego miasteczka? chyba tylko niewidomy. A jeszcze miejscowi mówią, że jest ok haha xD widać kto tam mieszka.

Rozwiń
ojc
ojc (9 sierpnia 2015 o 20:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ale ludziom "wali na łeb" koniecznie chcą zaistnieć w przestrzeni publicznej, zbliżają się wybory i ten Brzozowski chyba myśli o Sejmie. A przecież ten budynek naprawdę wprowadza pozytywne urozmaicenie w architekturze Lublina. Wesołe kolory wprowadzają pozytywną aurę w okolicy. A ponuracy typu Brzozowski chcą aby wszystko wokoło było jak papier toaletowy, szare, bure i ponure. Może ten Brzozowski niech się lepiej zajmie uprawą marchewki a nie architekturą. :D

Wez człowieku milcz jedz do Wenecji, moze nauczysz sie na czym polega architektura, wyobrazasz sobie takie gow.. gdzieś na zachodzie? przecież za coś takiego ten kto by takie coś zlecił do budowania juz by tam był w wiezieniu. To jest olbrzymi wstyd dla miasta, gdzie kamienice chowają się w blasku kolorowej teczy i wielkiego kloca, wstyd !

Rozwiń
Gość
Gość (9 sierpnia 2015 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wstyd mi za ten kraj, jest tak brzydki, bez stylu, wszędzie reklamy, syf a teraz TO ! kolorowe chine town jak w jakiejs głębokiej wsi, Polacy są jak wieśniaki bez smaku, bez stylu, swołocz słowiańska, to nie ma nic wspolnego z dziećmi, a z miastem, żeby tak zepsuć widok Lublina, mam nadzieje, że żaden turysta z Niemiec czy z Francji nie zajedzie do tego grajdołka, w którym ludzie nawet nie widzą jaki mają chlew.
Rozwiń
Przyjaciel Rafała
Przyjaciel Rafała (16 kwietnia 2015 o 21:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Co to znaczy: Kolory zbyt intensywne jak na przeznaczenie budynku.?
Co ma w swoim zakutym łbie ktoś, kto wypowiedział taki bzdet???
To znaczy, że chory na raka powinien leżeć w białych ścianach a może od razu w czarnych???
Szkoda słów!
Co za zapyziałe miasto!

Rozwiń
Tępiciel bezguścia
Tępiciel bezguścia (15 kwietnia 2015 o 23:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PRZEMALOWAĆ!  A ci, którzy nie mają poczucia estetyki - niech lepiej milczą, bo przyznanie się do własnego bezguścia to OBCIACH!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (105)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!