czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Trzecia ręka prezydenta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 grudnia 2002, 18:40
Autor: Lidia Dzierba

Edward Szempruch został trzecim zastępcą prezydenta Lublina. Aby objąć tę posadę zawiesił pracę w lubelskiej delegaturze NIK. Nad tą kandydaturą Andrzej Pruszkowski zastanawiał się najdłużej.

– Potrzebuję osoby o wysokich kwalifikacjach – przyznaje prezydent Pruszkowski. – Ten człowiek je ma. A to szczególnie ważne, gdy jesteśmy tuż przed wejściem do Unii Europejskiej. Liczę, że umiejętności pana Szemprucha pozwolą na uzyskanie maksymalnej ilości środków pomocowych z unijnych funduszy.
Nowy zastępca prezydenta będzie miał w zakresie swoich kompetencji nadzór nad finansami pozabudżetowymi, bezpieczeństwo miasta, zamówienia publiczne i kontrolę nad instytucjami podległymi Urzędowi Miejskiemu. Zajmie się także pozyskiwaniem funduszy pomocowych z UE.
W kręgach politycznych twierdzi się, że kandydaturę Szemprucha na stanowisko zastępcy prezydenta popierała Elżbieta Kruk, posłanka PiS.
– To prawda, dobrze się znamy – potwierdza Szempruch. – Wspólnie studiowaliśmy w USA, mieliśmy okazję współpracować. Przed wyborami zapytała mnie, czy ewentualnie zgodziłbym się na objęcie takiego stanowiska. Potwierdziłem.
Dlaczego, mimo dobrze płatnej i dającej satysfakcję pracy w NIK, E. Szempruch zdecydował się zostać zastępcą prezydenta Lublina?
– Chcę się sprawdzić – twierdzi. – Wziąłem urlop bezpłatny w NIK. Dobrze znam Lublin. Przez wiele lat kontrolowałem wszystkie najważniejsze instytucje. Wiem, jakie są problemy miasta.
Czym w pierwszym rzędzie zajmie się nowy zastępca prezydenta?
– Bezpieczeństwem w mieście – zapewnia. – Chcę, by Straż Miejska mniej zajmowała się parkowaniem samochodów. Zamiast tego, powinni patrolować odległe od centrum osiedla. Np. Kalinowszczyznę, gdzie bandy żuli okupują klatki w blokach. To musi się skończyć.
Nowy zastępca prezydenta myśli także o usprawnieniu pracy ratuszowej administracji. – Będę wymagał regularnych, szczegółowych raportów z tego co robią podległe mi działy. Nie będę przyjmował ogólnych informacji na jednej kartce. Takie procedury doskonale sprawdziły się w NIK i chce je przenieść urzędu.

Edward Szempruch

Ma 40 lat. Ukończył Wydział Politologii na UMCS. Prowadził biuro poselskie Sławomira Siwka z Porozumienia Centrum. Ostatnie dziewięć lat pracował w lubelskiej delegaturze NIK. Zna biegle język angielski. W latach 1996–97 ukończył podyplomowe studia zarządzania finansami na University of Wisconsin La Crosse w USA. Dwukrotnie odbywał miesięczne staże National Audit Office w Wielkiej Brytanii. Jest bezpartyjny. Ma żonę i dwójkę synów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!