wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Trzy razy drożej za śmieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 29 lutego 2004, 18:54

Znów zdzierają z nas pieniądze! – skarży się nam jeden z Czytelników. – Teraz za wywóz śmieci musimy płacić o 336 procent więcej. Co będzie dalej?

Od ubiegłego roku Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej „Instalator” zmieniła zasady odpłatności za wywóz śmieci. Naliczanie opłat od osoby zamieniono na stawki od lokalu. Teraz mieszkańcy muszą płacić 8,60 zł od mieszkania, a nie 2,56 zł od osoby jak dotychczas.
– Na zmianach zyskali właściciele dużych mieszkań i sklepów. To właśnie oni zasiadają w radzie i oni stanowią prawo wygodne dla siebie. A straciliśmy my, samotni mieszkańcy małych lokali – żali się Czytelnik.
Prezes spółdzielni Mirosław Jańczak potwierdza zmiany zasad naliczania tych opłat. – W wyniku wejścia ustawy o ochronie danych osobowych, mieszkańcy nie mają teraz obowiązku powiadamiania spółdzielni o ilości zamieszkałych osób. W związku z tym nie możemy jednoznacznie ustalić liczby mieszkańców – mówi Mirosław Jańczak.
Nad podobnym rozwiązaniem zastanawiają się władze innych spółdzielni. – Spółdzielnie mieszkaniowe nie mają już rozeznania w ewidencji ludności. Mimo iż w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, to zamieszkiwać w nim może kilka osób. Wtedy nie mamy od kogo pobierać opłat. Dlatego planujemy przejść z przeliczenia stawki od osoby na stawkę od lokalu – tłumaczy Sławomir Osiński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Czechów”.
Oznacza to zmiany w miesięcznych opłatach. Dla niektórych będą one bardziej korzystne, dla innych mniej. – W moim domu mieszka pięć osób. Za wywóz śmieci płacę administracji od osoby. W sumie jest to ok. 10 zł. Może przy naliczaniu od lokalu cena tej usługi spadnie – zastanawia się mieszkanka Czechowa.
Spółdzielnie mają trzy możliwości rozliczania za wywóz odpadów. Pierwsza polega na ustaleniu stawki w zależności od ilości osób zamieszkałych w danym lokalu, druga od lokalu. Trzecia w zależności od ilości metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Według Mirosława Jańczaka to najbardziej uczciwe rozwiązanie. – Była propozycja, by opłaty naliczać od powierzchni mieszkania. Jednak mieszkańcy wybrali obecne rozwiązanie – wyjaśnia Jańczak.

Większość zyskała

Jednak większość lokatorów SM „Instalator” na zmianie przepisów zyskała. Przeciętna polska rodzina liczy cztery osoby. Takowa płaci już nie nieco ponad 10 zł, ale 8,60 zł.
Im rodzina liczniejsza, tym zysk większy. Jednak im rodzina mniejsza, tym na zmianie więcej straciła.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!