wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Trzynastu chętnych do budowy centrum naukowego w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 lipca 2011, 17:57

UMCS buduje wielkie centrum naukowe na Głębokiej (Jacek Świerczyński)
UMCS buduje wielkie centrum naukowe na Głębokiej (Jacek Świerczyński)

Trzynastu chętnych zgłosiło się do budowy wielkiego centrum naukowego u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi. Jeden z największych akademickich budynków w regionie będzie gotowy za dwa lata.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który koordynuje projekt, w kwietniu ogłosił przetarg na budowę Centrum Analityczno-Programowego konsorcjum Ecotech-Complex (tak oficjalnie nazywa się inwestycja).

Uczelnia właśnie otworzyła oferty. Zgłosiło się trzynaście chętnych firm. Teraz uczelnia analizuje ich oferty. Głównym kryterium wyboru będzie cena.

Umowa z wybraną firmą zostanie podpisana do 7 września. Potem wykonawca będzie miał 16 miesięcy na wykonanie inwestycji. Ta będzie gotowa na przełomie 2012 i 2013 r.

Naukowy raj powstanie u zbiegu ul. Głębokiej i Pagi, na terenach UMCS. W środku znajdą się dziesiątki laboratoriów z najnowocześniejszym sprzętem. I najlepsi naukowcy z Lublina, Puław i Rzeszowa.

To pracownicy instytucji, które w 2006 r. powołały konsorcjum Ecotech-Complex. Tworzą je cztery publiczne uczelnie z Lublina (UMCS, KUL, Uniwersytet Medyczny i politechnika), dwie z Rzeszowa (politechnika i uniwersytet) oraz trzy instytuty: lubelski Agrofizyki PAN i dwa puławskie: Nawozów Sztucznych oraz Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.

Projekt obiektu znamy od stycznia 2009 r. Przygotowała go poznańska pracownia HJ Buszkiewicz. Ale na dwa lata inwestycja stanęła.

Najpierw uczelnie i instytuty tworzące konsorcjum musiały je formalnie powołać. Potem przygotować dokumentację. Następnie naukowcy czekali na ocenę projektu, na jego zatwierdzenie, a potem na pieniądze. Teraz już wiadomo, że dostaną 40 mln euro (ok. 145 mln zł) unijnej dotacji w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Same uczelnie nie będą musiały dołożyć ani złotówki.

W nowym kompleksie UMCS ma się zająć się m.in. biotechnologią i genetyką. KUL – naukami matematyczno-przyrodniczymi. Politechnika Lubelska – ochroną środowiska i wspólnie z Uniwersytetem Medycznym, biomedycyną, Politechnika Rzeszowska – toksycznością spalin i ekologią pojazdów.

– To fantastyczna sprawa, nie tylko dla naszej uczelni, ale dla całego regionu i środowiska naukowego Lublina, Puław i Rzeszowa – podkreśla prof. Ryszard Dębicki, prorektor lubelskiego UMCS. – Kapitalny przykład porozumienia ponad strukturami. Dowód na to, że czasem warto skonsolidować różne instytucje i przygotować jeden, wspólny, dobry projekt.

– To także ogromna szansa dla Lublina – dodaje Bartosz Loba, rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Może powstać bardzo silny ośrodek naukowy, konkurujący z innymi nie tylko w Polsce, ale i za granicą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Sponsor
kjl
student
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Sponsor
Sponsor (18 lipca 2011 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A może wygrany Wykonawca zasponsoruje na 1-2 lata jakiś zespól sportowy w Lublinie !
I tak we wszystkich przetargach i problem będzie z głowy !
Rozwiń
kjl
kjl (18 lipca 2011 o 09:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Trzynastu chętnych do budowy centrum naukawego w Lublinie". Taki powinien być tytuł.
Rozwiń
student
student (18 lipca 2011 o 08:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uwaga, kiełbasa wyborcza
Rozwiń
rydzio
rydzio (18 lipca 2011 o 07:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie będzie wydziału teologicznego ?
Pewnie Europa nie dałaby dofinansowania na cele religijne więc
w projekcie KUL przedmioty matematyczno przyrodnicze, po pewnym czasie
zmienią na swoje prawa boskie !
Rozwiń
LexCorp.
LexCorp. (18 lipca 2011 o 07:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Najważniejszym kryterium będzie cena." Przecież właśnie teraz w komisji sejmowej jest projekt zakładający zmianę "najważniejszego kryterium" z ceny na opłacalność. Może warto by już poczekać na nowe prawo, skoro do tej pory Centrum nie powstało mogłoby poczekać jeszcze 2 miesiące.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!