wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

"Ty żydówo” to nie przestępstwo. Nie będzie śledztwa ws. kłótni na UMCS

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 listopada 2010, 15:50
Autor: (er)

Pracownica UMCS nie jest narodowości żydowskiej więc zwrócenie się do niej "Ty żydówo" nie jest przestępstwem – uznała prokuratura, która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie słynnej wymiany zdań pomiędzy prof. Barbarą Jedynak z dr Marzeną Zawanowską.

Prokuratura zainteresowała się sprawą po doniesieniach prasowych opisujących całą sytuację. Kilka tygodni temu w budynku UMCS Barbara Jedynak przedłużyła zajęcia z historii literatury i kultury. Przed salą czekała ze studentami dr Zawanowska, która miała tam prowadzić zajęcia z judaistki.

Po zakończeniu miała zwrócić uwagę pani profesor, by kończyła wykłady zgodnie z czasem. Studenci usłyszeli jak prof. Jedynak zwraca się do swego adwersarza "Ty żydówo! Jak pani śmie zwracać mi uwagę?!”

Prokuratura sprawdzała czy doszło do przestępstwa znieważenia osób lub grupy ludności z powodu ich przynależności narodowej. Przesłuchała Marzenę Zawanowską, ściągnęła potrzebne dokumenty. Odmówiła wszczęcia śledztwa z powodu "braku znamion czynu zabronionego”.

- Osoba, wobec której ta kwestia została wypowiedziana nie jest narodowości żydowskiej – mówi Ewa Bondaruk, szefowa prokuratury rejonowej Lublin-Południe. – Prokurator przeanalizował tę wypowiedź, wziął też pod uwagę stanowisko przesłuchanej, która nie czuła się znieważona choć była dotknięta tą sytuacją.

Przypomnijmy, że rektor UMCS zawiesił prof. Jedynak w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego do czasu wyjaśnienia sprawy. Zajmuje się tym ciągle rzecznik dyscyplinarny uniwersytetu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Powstanie Nalewajki :)
Powstanie Nalewajki :)
pani Wiera Nalewajko
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Powstanie Nalewajki :)
Powstanie Nalewajki :) (22 grudnia 2010 o 18:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#FF0000"][size=4]
Powstanie Nalewajki –[url="http://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_Nalewajki"]– drugie powstanie kozackie przeciw I Rzeczypospolitej wywołane przez powracającego z Węgier, byłego dowódcę kozaków księcia Konstantego Wasyla Ostrogskiego, Semena Nalewajkę (pomoc Habsburgom przeciw Turcji), którego bezpośrednią przyczyną - oprócz chęci poprawy doli Kozaków (patrz Porządek ze strony Niżowców i Ukrainy ) - była zemsta za śmierć ojca zamordowanego przez szlachcica Marcina Kalinowskiego.

Powstanie, które wybuchło latem 1594 zostało wsparte przez hetmana Hryhorego Łobodę i objęło duże obszary dzisiejszych ziem środkowej Ukrainy i środkowej Białorusi. Powstańcy zaatakowali m. in. dobra Zamoyskich w Szarogrodzie. Po blisko dwóch latach walk oddziały kozackie zostały oblężone nieopodal Łubniów nad rzeką Sułą przez wojsko koronne pod komendą hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego. W trakcie oblężenia obozu zabito podejrzewanego o zdradę Łobodę, a zdesperowani kozacy wydali Nalewajkę Żółkiewskiemu. Przywódcę powstania stracono w Warszawie w 1597. Semen Nalewajko został bohaterem Ukrainy.[/url]
[/size][/color]
Rozwiń
Powstanie Nalewajki :)
Powstanie Nalewajki :) (22 grudnia 2010 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="7"][color="#8B0000"]DYMAĆ ORŁA BIAŁEGO ! -[/color][/size] [media]http://www.youtube.com/watch?v=ZBpDwDPhQww[/media]
Rozwiń
pani Wiera Nalewajko
pani Wiera Nalewajko (18 grudnia 2010 o 01:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przed wojną Żydzi, prawosławni i katolicy żyli w wielkiej przyjaźni i zgodzieOd którego albumu zaczniemy? – pyta pani Wiera Nalewajko. Pytanie jest zasadne, bo albumów ze zdjęciami ma 18. A wspomnień z nimi związanych na kilka godzin. I można by o nich napisać książkę.
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100731/ALBUMB/547090579
Rozwiń
Albert Einstein
Albert Einstein (10 grudnia 2010 o 16:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Franek Dolas' timestamp='1291712565' post='400470']
http://forum.dziennikwschodni.pl/krzysztof-zuk-wojciechowski-bedzie-moim-zastepca-t41078/page__st__40__p__400357#entry400357
[/quote]
[size="7"][color="#8B0000"] A co na to świat nauki ? [/color][/size] [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d3/Albert_Einstein_Head.jpg[/img]
Rozwiń
Franek Dolas
Franek Dolas (7 grudnia 2010 o 10:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
http://forum.dziennikwschodni.pl/krzysztof-zuk-wojciechowski-bedzie-moim-zastepca-t41078/page__st__40__p__400357#entry400357
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!