sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Tylko jeden chętny do budowy miasteczka w skansenie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 września 2010, 21:48

Do wczoraj mogli się zgłaszać chętni do zbudowania pierwszej części prowincjonalnego miasteczka w skansenie. Zgłosił się jeden wykonawca – Arcus. Jeśli w ofercie firmy nie będzie błędów, wkrótce zacznie się budowa.

Termin składania ofert minął wczoraj o godz. 14.30. Pół godziny później zebrała się komisja przetargowa. – Otworzyliśmy ofertę, która została złożona – informuje Mieczysław Kseniak, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. – Teraz trzeba przeliczyć i sprawdzić. To zbyt dużo dokumentów i zbyt poważna sprawa, żeby od razu ogłosić wynik przetargu.

Kseniak zapowiada, że komisja będzie pracować do środy. Wtedy dowiemy się, czy budową miasteczka zajmie się lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Specjalistycznego i Konserwacji Zabytków Arcus. To ta firma złożyła jedyną ofertę.

Arcus specjalizuje się w pracach budowlano-konserwatorskich. Teraz prowadzi m.in. rewitalizację zabytkowego Starego Miasta w Zamościu, a wcześniej zajmował się np. kamienicami na lubelskim Starym Mieście, zamkiem w Janowcu, Kaplicą Zamkową na Zamku w Lublinie, Bramą Grodzką, hotelami Europa i Lublinianka, pałacem w Kozłówce i klasztorem Dominikanów. Pisaliśmy o niej wielokrotnie: Do kosza, czy do muzeum?

– Znana firma z bogatym doświadczeniem. Oby tylko złożona przez nią oferta była dobra i możemy zaczynać budowę – komentuje jeden z pracowników lubelskiego skansenu. – Już nie możemy się doczekać.

Idea rekonstrukcji miasteczka powstała 40 lat temu. Jednak zawsze brakowało pieniędzy na rozpoczęcie budowy. Jak pisaliśmy w marcu, teraz pieniądze są. Muzeum dostanie 7,5 mln zł unijnej dotacji na pierwszy etap budowy (w sumie pochłonie ona 13 mln zł). Wczoraj Urząd Marszałkowski poinformował, że miasteczko jest na ostatecznie zatwierdzonej liście projektów wybranych do dofinansowania.

Miasteczko ma zająć dwa hektary. Wokół Rynku stanie 46 budynków. Zwiedzający zajrzą do warsztatów, sklepików, kościoła, remizy, restauracji, a nawet do aresztu. Odtworzone zostaną realia z lat 30. ubiegłego wieku.

Pierwszym elementem miasteczka będzie istniejący już zespół sakralny rzymskokatolicki z XVII­-wiecznym drewnianym kościółkiem z Matczyna, dzwonnicą, plebanią i spichlerzem. Kolejne będą stopniowo budowane (patrz – ramka).

Dyrektor skansenu zapewnia, że w Europie nie ma dziś drugiej ekspozycji zrobionej z takim rozmachem. Pierwszy etap inwestycji to mniej niż jedna trzecia całego projektu. 
(rp)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
llubellak@op.pl
zamościanin
Wacek
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

llubellak@op.pl
llubellak@op.pl (21 września 2010 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
oj i czemu tak narzekacie. już teraz nasz skansen jest bardzo ładnym miejscem. idealne miejsce na niedzielne spacery z rodzinką. po wybudowaniu takiego miasteczka, walory turystyczne nie tylko skansenu ale i miasta wzrosną i to bardzo! nie można patrzeć przez pryzmat dziurawych dróg czy aquaparku.tamte inwestycje nie wyszły i pewnie długo nie wyjdą, ale dobrze że przynajmniej coś innego wyjdzie! przecież nie można być jak pies ogrodnika, nie wyjdzie aquapark to od razu marudzić że po co nam inne inwestycje! swoją drogą, można się pokusić o pewne przypuszczenia że ten skansen będzie maszynką nie tylko do zarabiania pieniędzy ale i do promowania naszego miasta! w tej chwili po za deptakiem, starówką i Majdankiem nic nie mamy do zaoferowania turystom. taki skansen niewątpliwie przyciągnie nowych turystów a ci co są, przynajmniej po części zechcą zwiedzić to miejsce przez co dłużej zostaną w lublinie. a jeśli dłużej zostaną, wiadomo, przełoży się do gastronomię, bazę noclegową, sklepy itd!

dając się ponieść fantazji mógłbym zaryzykować stwierdzenie, że ten skansen w przyszłości a w szczególności miasteczko byłoby idealnym miejscem do kręcenia filmów o tamtych czasach a co się z tym wiąże, byłyby kolejne wpływy do kasy miasta i jeszcze większa promocja Lublina!

naprawdę, to szansa na wypromowanie naszego miasta i choć mamy dziurawe drogi, niekompetentnych urzędników, moglibyśmy czymś miło zaskoczyć
Rozwiń
zamościanin
zamościanin (21 września 2010 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli Arcus będzie tak budował jak remontuje zamojskie zabytki to juz współczuje dyrekcji skansenu
Rozwiń
Wacek
Wacek (21 września 2010 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skansen owszem potrzebny, ale może najpierw nie nam zbudują drogi : obwodnicę z dojazdami, skrzyżowanie Sikorskiego/Północna/Willowa, akwapark,lotnisko itd. Skansen to my mamy za darmo.
Rozwiń
mark
mark (21 września 2010 o 10:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mylisz się, najpierw postawią stumetrowy krzyż, następnie powołają kapelana całego przedsięwzięcia, poświecą je, zapłacą za to księdzy, biskupowi, prymasowi, i dopiero wtedy skończą się pieniądze. A później co miesiąc będzie wpływała kasa dla księdza, który będzie w zarządze obok 5 innych dyrektorów i jednego pracownika.
Rozwiń
Gość
Gość (21 września 2010 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie tu masz synagogę? W planie nie ma takiej budowli, malkontencie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!