Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 listopada 2017 r.
21:09

Tym się chwali prezydent Żuk, a to zostało do zrobienia. "12 obietnic niezrealizowanych"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
589 140 A A

Trzy lata swoich rządów podsumowuje prezydent Lublina. O sukcesach mówi długo, ale proszony o wskazanie swoich porażek ma niewiele do powiedzenia, opozycja zresztą też. Postępy w realizacji obietnic wyborczych Żuka przeanalizowała za to Fundacja Wolności

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Choć do trzeciej rocznicy ponownego objęcia władzy pozostały prezydentowi trzy tygodnie, to już w poniedziałek pochwalił się mediom tym, co zrobił od początku swojej drugiej kadencji. Ponownie zapowiedział też, że zamierza powalczyć o następne cztery lata rządów.

– Tak, chcę kandydować na kolejną kadencję – oznajmia Krzysztof Żuk, który chwali się m.in. placem Litewskim, nowym mostem, przebudowanym skrzyżowaniem al. Solidarności z ul. Ducha, czy nowymi miejscami pracy, których doliczył się 18 tys., chociaż obiecywał 10 tys.

Wszystkie obietnice Żuka zostały zapisane trzy lata temu w ulotce wyborczej „Kontrakt dla Lublina”.
Postępy w ich realizacji śledzi Fundacja Wolności.

– 11 obietnic uznajemy za zrealizowane. Są to między innymi projekty infrastrukturalne, takie jak przebudowa skrzyżowania Nadbystrzycka z Narutowicza i Muzyczną – podsumowuje Krzysztof Jakubowski, prezes fundacji.

Do spełnionych obietnic fundacja zalicza też wzrost liczby zagranicznych studentów do 5 tys. osób. Dziś mamy już 6,5 tys. studiujących w Lublinie obcokrajowców, którzy na samą tylko konsumpcję wydają u nas niemałe pieniądze. – Około 10 mln zł miesięcznie – mówi Żuk.

Według Fundacji Wolności prezydent wywiązał się również z takich deklaracji, jak zapewnienie miejsca w przedszkolu każdemu dziecku w Lublinie, rozwój sieci ścieżek rowerowych, nowe połączenia lotnicze, urządzanie nowych terenów zieleni, podwojenie liczby rowerów miejskich, nowe połączenia komunikacji miejskiej. Do sukcesów zaliczona została też rozbudowa sieci ulicznych kamer, których jest już 500, a ma być jeszcze więcej.

– W trakcie realizacji naliczyliśmy 9 obietnic prezydenta. W naszym zestawieniu mamy 12 obietnic niezrealizowanych – podlicza Jakubowski.

Wśród zapowiedzi, których Żuk jeszcze nie spełnił Fundacja Wolności wymienia m.in. rewitalizację terenu po dawnej Fabryce Samochodów, budowę Centrum Sportów Motorowych na bazie stadionu żużlowego, utworzenie funduszu na rewitalizację kamienic. A także budowę nowej szkoły przy Berylowej, która do dziś nie doczekała się nawet przetargu.

– Taki przetarg ogłosimy jeszcze w tym tygodniu – deklaruje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta.
W materiale rozdanym mediom Żuk wylicza wiele sukcesów. O porażki musimy pytać sami. – Co nie powiem, to możecie państwo uznać za mało satysfakcjonujące – odpowiada prezydent. I wspomina tylko o tym, że mógł nie czekać na spóźniające się unijne dotacje i uruchomić inwestycje zaciągając kredyt. Ale dodaje, że świadomie z tego zrezygnował.

O ocenę rządów Żuka nie pokusiła się za to w poniedziałek opozycja.

– Jesteśmy zdania, że w naszym mieście wiele rzeczy można zrobić taniej, ekonomiczniej, lepiej – mówi Tomasz Pitucha, szef klubu radnych PiS w Radzie Miasta. – Nie jestem przygotowany szerzej na taką odpowiedź.

Sonda: Jak oceniasz prezydenturę Krzysztofa Żuka w skali od 1 do 5?

Liczba głosów: 2223
59.56%
5
19.88%
4
7.83%
1
6.48%
3
4%
2
2.25%
Nie mam zdania

Komentarze 140

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jestem na nie / 6 listopada 2017 o 23:46
+1
Drogi są w fatalnym stanie, zadłużenie miasta rekordowe, kamienice się sypią czego przykładem jest ta na ruskiej. Wszędzie bilbordyzacja. Olbrzymie korki, za mało parkingów lub ich brak. O czy trzeba było aż takich wielkich nakładów na to żeby wyremontować plac litewski. I jeszcze wyciął pomnik przyrody na litewskim.
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 o 22:21
+1
Żuk = super życie dla deweloperów
Avatar
Lord / 6 listopada 2017 o 22:19
+1
Niezrealizowana obiecanka to poszerzenie Sowińskiego i Poniatowskiego z przrbudowa Racławickich.  Ale Janusze z Graznami oraz Seby z Karynami sa zadowoleni bo jest sikawka ze swiecidełkami na litewskim i za darmo można Brajanka i Dżesikę umyć i wykąpać w sikawce. 
Avatar
Lord / 6 listopada 2017 o 22:19
+1
Niezrealizowana obiecanka to poszerzenie Sowińskiego i Poniatowskiego z przrbudowa Racławickich.  Ale Janusze z Graznami oraz Seby z Karynami sa zadowoleni bo jest sikawka ze swiecidełkami na litewskim i za darmo można Brajanka i Dżesikę umyć i wykąpać w sikawce. 
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 o 22:12
+1
A co z nowym dworcem autobusowym przy dworcu PKP
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 o 22:03
+1
Czy pan Żuk ma udziały w tej gazecie, czy może zamieszcza płatne ogłoszenia? - ta wazelina jest aż obrzydliwa! Miasto zadłużone na ponad 1 miliard 330 milionów. Jeśli chodzi o proporcje zadłużenia do dochodów miasta, to Lublin jest na czwartym miejscu w Polsce (po zdegradowanych gospodarczo Wałbrzychu i Łodzi oraz po Toruniu). Z 2400 gmin w Polsce Lublin jest na 9 miejscu pod względem liczby ludności i aż na 337 miejscu pod względem zamożności na 1 mieszkańca. Otoczenie zamku i Starego Miasta - brud, smród i ubóstwo! - szyldy i reklamy między Lubartowska a Placem Zamkowym - jak na przedmieściach Bangladeszu, na Kowalskiej - poszarpane kołdry w oknach - czy to zbombardowane Aleppo, czy Donieck? Przy walących się kamienicach na Lubartowskiej są komórki na węgiel z powyrywanymi drzwiami. Bramy i podwórka Starego Miasta, Lubartowskiej, Zamojskiej, 1 Maja, Kunickiego i innych ulic - zieją grozą! - tak mieszkają ludzie w XXI wieku. A tu zachciewa się fontann za 70 milionów i stawów królewskich za 86 milionów (z tej absurdalnej inwestycji władze miasta się wycofały - m.in. po moim proteście). To jest wizerunek miasta, widziany oczami krajowych i zagranicznych turystów, których wożę w sezonie letnim. Jaki pan - taki kram! I czym tu się chwalić - pseudo-gospodarzu! Wojciech Górski.
Czy pan Żuk ma udziały w tej gazecie, czy może zamieszcza płatne ogłoszenia? - ta wazelina jest aż obrzydliwa! Miasto zadłużone na ponad 1 miliard 330 milionów. Jeśli chodzi o proporcje zadłużenia do dochodów miasta, to Lublin jest na czwartym miejscu w Polsce (po zdegradowanych gospodarczo Wałbrzychu i Łodzi oraz po Toruniu). Z 2400 gmin w Polsce Lublin jest na 9 miejscu pod względem liczby ludności i aż na 337 miejscu pod względem zamożności na 1 mieszkańca. Otoczenie zamku i Starego Miasta - brud, smród i ubóstwo! - szyldy i reklamy międ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 listopada 2017 o 21:51
+1
Faktycznym miernikiem tego, co podał p. redaktor jest to, co ocenzurował, a mianowicie dochody miasta na jednego mieszkańca w zestawieniu z innymi gminami na prawach miejskich. Ten ostatni zweryfikowany przez GUS i Ministerstwo Finansów klasyfikuje Lublina na... 350 miejscu.
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 15:23
Szkoła na ul. Berylowej musi powstać. I to jak najszybciej! W SP51 na ul. Bursztynowej uczy się obecnie powyżej 1.500 dzieci!!! Warunki do nauki są skandaliczne
Avatar
Kasia / 8 listopada 2017 o 09:46
I najbardziej boli PIS że nie mogą napisać że w Lublinie nic się nie dzieje - to z innej strony że mozna było lepiej, taniej. Ale nie zmieni to sytuacji że tak dobrego prezydenta Lublin jeszcze nie miał.
Avatar
Kaso / 8 listopada 2017 o 09:43
Chyba jesteś przeciw rozwojowi miasta albo jesteś ślepy i zawistny.
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 21:45
-1
Niech imigrantów zuk zaprosi do swojego domu w ... Świdniku . Lublin proszę zostawić w spokoju.
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 21:42
-1
departament ds budowy meczetów już czynny?
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 15:23
Szkoła na ul. Berylowej musi powstać. I to jak najszybciej! W SP51 na ul. Bursztynowej uczy się obecnie powyżej 1.500 dzieci!!! Warunki do nauki są skandaliczne
Avatar
Kasia / 8 listopada 2017 o 09:46
I najbardziej boli PIS że nie mogą napisać że w Lublinie nic się nie dzieje - to z innej strony że mozna było lepiej, taniej. Ale nie zmieni to sytuacji że tak dobrego prezydenta Lublin jeszcze nie miał.
Avatar
Kaso / 8 listopada 2017 o 09:43
Chyba jesteś przeciw rozwojowi miasta albo jesteś ślepy i zawistny.
Avatar
Heniek / 8 listopada 2017 o 09:32
Czy ten Pitucha nie zdaje sobie sprawy, że nie ma przed sobą idiotów tylko ludzi widzących i myślących i takie stwierdzenie, że można było zrobić lepiej czy taniej nikogo nie zrazi do Prezydenta tylko zraża do siebie. Bo krytykować to łatwo ale coś pokazać, że samemu się coś zrobiło dla ludzi oprócz takich bzdurnych akcji typu: uchwał przeciw gender czy innych takich akcji to już będzie trudno. Pokaż Pan że coś zrobiłeś wymiernego lepiej to się pochwal a nie tylko krytykuj> Bo do tej pory to raczej radni PIS są przeciw rozwojowi miasta.
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 07:49
Towarzyszu Żuku naprawdę takiś cięty między uszami że potrzebny ci ten idiota co chyba najgłupszą propagandę ci od wczoraj klepie. Przecież on Cię ośmiesza w kółko wklejając dyrdymaly. To jakis młody Petru? Mam nadzieję choć prawie żadna ze to z twojej kieszeni.
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 07:46
Uwaga ranking debilizmu żukowego trolla ;-):-);-) Mój top to 1. Pomnik dla Żuka, oczywiście od deweloperów. 2 Powielony wpis "Sukces tego Miasta ma na imię Żuk" 3. WŁAŚCIWY CZŁOWIEK NA WŁAŚCIWYM MIEJSCU - samo przez się wręcz niesamowite
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 19:55
Żuk najlepszym prezydentem nie ma co zmieniać, baaa nawet nie ma na kogo zmienić bo tak pracowitego i zangażowanego prezydenta nie znajdziemy w Lublinie
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 19:48
Pruszkowski nam zafundował zacofany skansen, Żuk nowoczesną metropolię
Zobacz wszystkie komentarze 140

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 0

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 1

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 4

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 13

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 1

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Uwaga czytelniku!
Nie teraz Przeczytaj i wyraź zgodę

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.