piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Ubodzy, ale życzliwi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lutego 2003, 21:13

Lubelszczyzna jest w ścisłej czołówce w kraju pod względem udzielania ulg, zwolnień i odroczeń podatków przez gminy – wynika z raportu „Wspólnoty – Pisma Samorządu Terytorialnego”. Na 100 gmin o najbardziej liberalnej polityce podatkowej, aż 54 pochodzi z naszego regionu.

Listę lubelskich gmin o najniższych dochodach własnych z podatków otwiera Chrzanów (pow. janowski). – Ta sytuacja wynika z biedy na wsi – uważa Bronisław Świsz, zastępca wójta gminy Chrzanów.
W czołówce jest także gmina Niedźwiada, pow. lubartowski. – Przez całą poprzednią kadencję Rada Gminy nie podnosiła ceny żyta za kwintal, która jest podstawą do obliczenia podatku rolnego, bo w naszej gminie są słabe ziemie, zaledwie 5, 6 kategorii – podkreśla Marek Janowski, wójt Niedźwiady.
W rankingu nie znalazła się żadna z gmin, zlokalizowanych w pobliżu Lublina. – Liberalna polityka podatkowa ma na celu sprowokowanie jakichś działań – mówi Kazimierz Gorczyca, wójt gminy Jastków. – Jako gmina podlubelska nie musimy prowadzić takiej polityki, gdyż nasze tereny są i tak atrakcyjne dla inwestorów. A podatki idą na budowę kanalizacji, dróg, wodociągów itd. Oczywiście jeśli dany podmiot gospodarczy popada w kłopoty to trzeba mu pomóc, a nie dobić opłatami – podkreśla.
Lubelszczyzna przoduje także pod względem obniżania stawek, udzielania ulg, zwolnień i umorzeń podatków. Na siedem gmin, w których zaniechano poboru ponad 40 proc. możliwych do uzyskania dochodów własnych, aż 5 to gminy z naszego regionu. Na drugim miejscu w rankingu jest gmina Kraśnik. – To decyzja Rady Gminy – mówi Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik.
Na kolejnych miejscach uplasowały się samorządy Godziszowa, Jarczowa, Wilkołaza i Zakrzewa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!