wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Uciekali przed podatkiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2001, 21:09
Autor: (Jaxa)

Kolejki, ścisk i zdenerwowanie klientów – tak wyglądały wczoraj w niektórych lubelskich bankach sale obsługi interesantów. Dlaczego? Chodzi o uratowanie oszczędności przed 20-procentowym podatkiem od odsetek. Jest on zapisany w projekcie przyszłorocznej ustawy podatkowej.

Większość banków oferuje lokaty, które najprawdopodobniej pozwolą uniknąć płacenia podatków od odsetek. – Nie ma jeszcze przepisów wykonawczych, które ostatecznie to przesądzą. Banki na razie na własną odpowiedzialność oferują produkt reklamowany jako antypodatkowy – mówi Roman Wenerski, prezes Lubelskiego Banku Regionalnego.
Potwierdzają to inne placówki. – Rzeczywiście nie ma całkowitej pewności czy właściwie interpretujemy projekt – przyznaje Leszek Bobrzyk, dyr. Invest Banku w Lublinie.
Chodzi o kwestię kapitalizacji odsetek: czy pozostawienie ich do dyspozycji klienta nie oznacza konieczności pobierania podatku. Banki założyły, że nie oznacza. Twierdzą, że odsetki od oszczędności ulokowanych (np. w lokaty) przed dniem opublikowania nowelizacji ustawy o PIT mają być wolne od podatku. – Dlatego tak ważny jest termin jej publikacji. Wszystkie lokaty założone po ogłoszeniu ustawy z pewnością będą opodatkowane – twierdzi Marzenna Sendecka, dyr. Banku Gospodarki Żywnościowej. Ustawa ma być opublikowana najpóźniej do 30 listopada.
„Czarny scenariusz” głosił, że może to nastąpić już w poniedziałek lub wtorek. Mogłoby tak się stać, gdyby Senat nie zgłosił poprawek do przyjętej przez Sejm ustawy i zostałaby ona natychmiast podpisana przez prezydenta. Miało się to wyjaśnić w piątek wieczorem. Taka możliwość zelektryzowała osoby posiadające oszczędności w bankach. – Zainteresowanie nowymi lokatami proponowanymi w ramach „tarczy podatkowej” jest bardzo duże – twierdzi Jacek Kuszta, dyr. ds. klienta indywidualnego III oddz. Pekao SA w Lublinie.
Dlatego niektóre banki zdecydowały się na zwiększenie obsady (np. BGŻ), wydłużenie czasu pracy w sobotę lub pracę w sobotę m.in. Pekao SA, BPH czy w sobotę i niedzielę – ING Bank Śląski, Invest Bank, Kredyt Bank.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!