wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Ul. Walecznych: Mieszkańcy nie chcą marketu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 maja 2011, 18:47

Przeciwnicy budowy supermarketu w tym miejscu chcą, by uznać rosnące tam drzewa za pomniki przyrody.
Przeciwnicy budowy supermarketu w tym miejscu chcą, by uznać rosnące tam drzewa za pomniki przyrody.

Przy pomniku przyrody nie można niczego budować – dobrze wiedzą o tym osoby, które nie zgadzają się na budowę supermarketu pomiędzy ul. Walecznych a Unicką. Dlatego do Ratusza skierowali wniosek o objęcie ochroną dwóch rosnących tam drzew.

Mieszkańcy okolicznych bloków dowiedzieli się o budowie już w styczniu. – Nie rozumiem, jak można wycinać takie piękne drzewa. Niektóre z nich mają na pewno ponad 100 lat – alarmowali, dzwoniąc do redakcji. – To piękny skwerek, a chcą na nim postawić kolejny betonowy budynek. Sklepów mamy tu przecież pod dostatkiem – tłumaczyli.

Do Urzędu Miasta wysyłali pisma ze swoim sprzeciwem. W końcu jeden z nich przygotował wniosek o uznanie dwóch rosnących tam drzew za pomniki przyrody. – Złożyłem go w lutym – mówi Piotr Bielak. – Jedno drzewo to lipa drobnolistna, a drugie, to topola czarna – tłumaczy.
Nie wiadomo jeszcze, czy drzewa zostaną objęte ochroną. – Pismo trafiło do Komisji do Spraw Ochrony Przyrody przy prezydencie miasta – mówi Piotr Wrona, kierownik referatu do spraw zieleni w miejskim Wydziale Ochrony Środowiska. – Wiem, że członkowie komisji byli tam na miejscu i zajmowali się tą sprawą – dodaje.

Drzewa muszą spełnić kilka warunków, zanim zostaną objęte ochroną. – Dla poszczególnych gatunków drzew są określone obwody pnia, które muszą spełnić, żeby zostały zakwalifikowane jako pomniki przyrody – informuje Wrona. – Druga sprawa, to zgoda właściciela terenu. W przypadku, gdy jej nie ma, miasto musi zapłacić za szkody, jakie to powoduje, bo z terenu przy drzewie objętym ochroną pomnikową nie można w pełni korzystać. Na przykład w obrębie korony nie można prowadzić prac budowlanych, układać infrastruktury podziemnej – tłumaczy.
Pomnikowa ochrona drzew mogłaby więc pokrzyżować plany inwestorom. Ale nie tylko to stoi na przeszkodzie. Skwer na rogu ul. Walecznych i Unickiej jest objęty ochroną wojewódzkiego konserwatora zabytków i konserwator nie zgodził się, na razie, na jego zabudowanie.

W uzasadnieniu decyzji przypomniał, że ten skwer to nie tylko okazałe i być może pomnikowe drzewa, to także dawna nekropolia parafii unickiej. "W dalszym ciągu czytelnym pozostaje układ cmentarza i z całą pewnością pod warstwą gruntu znajdują się szczątki ludzkie z pochówków dokonywanych na terenie cmentarza, co poświadcza fakt ich odkrycia podczas prac ziemnych prowadzonych w czerwcu 2010 roku w związku budową linii telekomunikacyjnej” – czytamy w dokumencie.

Na decyzję konserwatora zabytków można złożyć zażalenie. Biuro Architektoniczne "Plewa” na razie nie ma zamiaru tego robić. Wycofało swój wniosek o ustalenie warunków zabudowy, ale to nie znaczy, że rezygnuje z inwestycji. – Zaczynamy ten proces poniekąd od nowa – mówi Mariusz Plewa, właściciel firmy. – Przygotujemy jeszcze jeden projekt. Jeśli konserwator zabytków ponownie uzna, że nie ma możliwości rozpoczęcia budowy, to wtedy będziemy się odwoływać – zapowiada.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ja
Ja
???:>
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ja
Ja (8 czerwca 2011 o 09:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czleniu pal gume do U.S.A. tam ci bedzie lepiej.. 2 biedronki w okolicy..!! A dzieciaki maja karuzele 2 huśtawki i piaskownice.. Zamiast myslec o dzieciach zeby mogle sie bezpiecznie bawic to ci stokrotka we łbie.. Zglos sie do psychiatry ty zakochany w postepie... Wszedzie buduja tylko markety koscioly i banki..!!! Hahaha... Przez takich jak ty Polska schodzi na psy...
Rozwiń
Ja
Ja (8 czerwca 2011 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Robote...?? O twoje dzieci beda sie bawic w wozkach ze stokrotki, bo normalnego placu zabaw nie ma.. Stokrota jest potrzebna jak zajacowi dzwonek wiecie gdzie podczas polowania...:/
Rozwiń
???:>
???:> (8 czerwca 2011 o 09:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gada' timestamp='1304355686' post='471720']
jak widzę swoistą kulturę osób popierających market, to nabrałem przekonania, że nie powinien on tam być zbudowany
[/quote]
Rozwiń
glejt
glejt (4 maja 2011 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jan' timestamp='1304369077' post='471780']
Na tym skwerze powinien być wzniesiony pomnik im. Lecha Kaczyńskiego, a nie jakiś market !!! Nasza lokalna społeczność przygotowała już wniosek o postawienie pomnika i drzew nie trzeba będzie wycinać. A wtedy powstanie piękne miejsce do medytacji i skupienia w ciszy.
[/quote]

Pomnik tego bandyty?!?!? Już wolę 10 stokrotek czy nawet biedronek niż pomnik tego który wcale na niego nie zasłużył!!!!
Rozwiń
Cancer
Cancer (3 maja 2011 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To przede wszystkim dawny cmentarz unicki. Inwestor niech spróbuje zbudować cokolwiek na cmentarzu żydowskim, to będzie dopiero wyczyn.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!