sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Ulica Złota na szlaku pielgrzymów do grobu św. Jakuba

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lipca 2013, 18:48

Monika Malec prezentuje paszport pielgrzyma. Do Santiago de Compostela szła ponad 2 tygodnie. (Macie
Monika Malec prezentuje paszport pielgrzyma. Do Santiago de Compostela szła ponad 2 tygodnie. (Macie

W czwartek ul. Złota stanie się częścią szlaku pątniczego. Spod bazyliki Ojców Dominikanów swój bieg rozpocznie lubelski odcinek Camino de Santiago. Będzie liczył 136 km

To część szlaku pątniczego prowadzącego do miejsca gdzie według tradycji znajduje się grób św. Jakuba Apostoła. – Na furcie działa punkt informacyjny, gdzie można nabyć m.in. paszport pielgrzyma, różaniec czy opis tej trasy – wyjaśnia o. Grzegorz Kluz, przeor lubelskich dominikanów, gdzie rozpoczyna się lubelski odcinek Camino de Santiago. Został on oznakowany w latach 2011-2012, charakterystycznym symbolem żółtej muszli na niebieskim tle. – Poza tym po porannych mszach ojcowie udzielają błogosławieństwa pielgrzymom.

Oficjalne otwarcie lubelskiego odcinka Drogi św. Jakuba już jutro, w dniu św. Jakuba. Uroczystość rozpocznie się od mszy w bazylice dominikanów o godz. 18. W niedzielę będzie można wyruszyć na szlak i przejść do kościoła przy ul. Głuskiej. – Wystarczy przyjść o godz. 8.45 przed bazylikę, będzie błogosławieństwo. O godz. 9 ruszymy w drogę – zapowiada o. Kluz.

Kilka lat temu, część drogi Camino de Santiago przeszła Monika Malec, dziennikarka Polskiego Radia Lublin. – Wędrowałam razem ze swoim chłopakiem – wspomina reportażystka. – Zaczęliśmy w Burgos. Do Santiago de Compostela mieliśmy ok. 450 km. Szliśmy ponad 2 tygodnie. I dodaje. To była ogromna przygoda. Jestem absolwentką historii sztuki i chciałam zobaczyć te wszystkie kościoły po drodze. Kolejna rzecz to sprawdzenie siebie i drugiego człowieka.

W ub. roku z Polski do Santiago de Compostela doszły w sumie 32 osoby. – Z Wrocławia, gdzie teraz jestem jest 3340 km – wylicza Emil Mendyk, prezes Stowarzyszenia "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. – Mój kolega, który pokonał ten dystans 3 lata temu szedł równo 100 dni. Z Lublina trzeba byłoby doliczyć jeszcze dobre 3 tygodnie.

Camino de Santiago

Czyli Droga św. Jakuba to istniejący od IX w. chrześcijański szlak pątniczy. Prowadzi z różnych zakątków Europy do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii. W miejscu tym według tradycji i przekonań pielgrzymów znajduje się grób jednego z Apostołów – św. Jakuba Większego. W Polsce jest kilkanaście wytyczonych i oznakowanych szlaków, które wytacza się w pobliżu kościołów pod wezwaniem św. Jakuba. W 2011 i 2012 r. został oznaczony lubelski szlak.

Lubelski odcinek Drogi św. Jakuba
Liczy 136 km. Zaczyna się przy bazylice oo Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie. Przebiega m.in. przez Kraśnik i Annopol. Lubelski odcinek kończy się w Sandomierzu, skąd prowadzi Drogą Małopolską do Krakowa. Droga jest oznaczona charakterystycznym dla Camino de Santiago – symbolem żółtej muszli na niebieskim tle.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!