niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Ulice w Lublinie mają zmienić nazwy, bo "gloryfikują komunizm". Termin przesunięty

Dodano: 2 grudnia 2017, 11:04
Autor: toma

Wojewoda lubelski nie zmienił w tym tygodniu nazw ulic, które w związku z tzw. nową ustawą dekomunizacyjną mają zyskać nowych patronów. Przypomnijmy, że chodzi o cztery ulice w Lublinie i dwie w Józefowie w powiecie biłgorajskim.

Z mapy stolicy województwa mają zniknąć ulice Hempla, Kruczkowskiego, I Armii Wojska Polskiego oraz pl. Seidlera. W Józefowie zmianie podlegają ulice Miszki Tatara i Popławskiego. W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej te nazwy zostały uznane za „gloryfikujące komunizm”. Ponieważ do 2 września stosowanych uchwał nie podjęły samorządy, prawo do zmian uzyskał wojewoda. Zgodnie z ustawą, ma na to trzy miesiące.

Kilka dni temu rzecznik wojewody lubelskiego Radosław Brzózka zapowiedział, ze decyzje w tej kwestii zostaną ogłoszone do końca tego tygodnia. Okazuje się, że ten termin zostanie jednak przesunięty.

- Przepisy mówią, że do tego okresu, w jakim wojewoda ma wydać zarządzenie, nie wlicza się czas oczekiwania na opinie IPN. Chcemy z tego skorzystać i decyzje w tej sprawie ogłosimy trochę później – mówi Brzózka. Nie precyzuje jednak, kiedy dokładnie to nastąpi. – Termin jest otwarty. Może się okazać, że decyzje w sprawie Józefowa zostaną ogłoszone szybciej, niż te dotyczące Lublina – zdradza rzecznik. Jak dodaje, wciąż trwają konsultacje w sprawie nowych patronów dla podlegających ustawie dekomunizacyjnej ulic. Uczestniczą w nich m.in. organizacje kombatanckie.

Nie jest wykluczone, że na mapach miast w naszym regionie dojdzie także do innych zmian. Lubelski Urząd Wojewódzki wciąż czeka na odpowiedź IPN w sprawie ponad stu ulic, których patroni także wzbudzili wątpliwości wojewody. Na tej liście są m.in. ulice: Partyzantów (w całym województwie jest ich 61), Czwartaków, Obrońców Pokoju, Wyzwolenia czy 25-lecia PRL.

Czytaj więcej o: Lublin ulice
bolekolek
Użytkownik niezarejestrowany
Grzech
(44) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

bolekolek
bolekolek (4 grudnia 2017 o 10:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak wam ZMIENIACZE wszystko kojarzy z komunizmem to nie dziwcie się że innym kojarzycie się z faszyzmem.
Rozwiń
Gość
Gość (3 grudnia 2017 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby ci spece z IPN rządzili w Rzymie zburzyli by wszystko włącznie z Koloseum i zmienili nazwy wszystkich ulic, wilczyca przed Kapitolem też by zniknęła
Rozwiń
Grzech
Grzech (3 grudnia 2017 o 00:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przemek napisał:
Aro napisał:
Obowiązkowo zmienić Okrzei, Batalionów Chłopskich i Narutowicza. I Peowiaków (nazwa niby od czego innego, ale budzi PASKUDNE skojarzenia z pewną partią polityczną).
Batalionów Chłopskich obowiązkowo! Zdarzały się tam co prawda przyzwoite jednostki, ale większość była jaka była. Większość zasiliła po wojnie szeregi ZSL, wielu BCh-owców poszło po wojnie do MO, a niektórzyn nawet do UB. PiS w imię poprawności politycznej nie podejmuje tego tematu, ale nareszcie trzeba powiedzieć prawdę! Prawdziwi chłopscy synowie zasilali szeregi AK i NSZ. I wcale ich mało nie było! Co do Okrzei to niby socjalista, ale zginął zamordowany przez carat, nie wiadomo po której stronie politycznej barykady stanąłby w niepodległej Polsce. Więc spuśćmy nad nim zasłonę milczenia.  Narutowicz mi się nie podoba, ale było nie było Pierwszy  Prezydent Odrodzonej Polski, więc niech już zostanie. A Peowiaków? Nie popadajmy w obsesję...
 Chłopi z Bch źli bo kojarzą się z PSLem,  a chłopi z AK i NSZ dobrzy, bo nasi? Pisowska  obłuda. Jedni i drudzy walczyli za ojczyznę. Armia Ludowa też. Każcie konkretne osoby a nie całe formacje. W AK/NSZ też wszyscy święci nie byli. Szło się do formacji która działała na danym terenie, w której byli koledzy, wujek, brat, sąsiad. Polityka miała drugorzędne znaczenie.  To jaki ustrój będzie po wojnie i co będą robili komuniści na stanowiskach nikt nie wiedział, a na pewno nie szeregowi żołnierze.
Rozwiń
histeryk
histeryk (2 grudnia 2017 o 23:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Czy wam mózgi zeżarły konserwanty? Którego żołnierza w 1 Armii WP obchodził komunizm? To był jedyny sposób, żeby wrócić z Sybiru do kraju! Walczyli za Polskę, nie czerwoną czy czarną, tylko tę jedną, jaka jest.
 Przecież ulica zostanie, IPN chce aby zmieniać właśnie na żołnierzy 1 AWP ! Co do Hempla to tu nie ma dyskusji, nie wime jak ktoś może go bronić....
Rozwiń
tellchar
tellchar (2 grudnia 2017 o 22:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak chcecie zmieniać ul. Okrzei, to następny w kolejce musi być lider jego partii - Józef Piłsudski. A tak na poważnie w jaki sposób komunizm propaguje Seidler, Kruczkowski i Hempel? Pierwszy dostał plac za to, że był rektorem UMCS, drugi za twórczość artystyczną, a trzeci za organizację lubelskiej spółdzielczości. Czy ktoś w ogóle pamięta, że należeli do PZPR/KPP?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (44)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!