czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

UMCS chce wyremontować kładkę nad ul. Sowińskiego

Dodano: 1 grudnia 2015, 07:27

Fot. Wojciech Nieśpiałowski
Fot. Wojciech Nieśpiałowski

W przyszłym roku ma się zacząć remont kładki dla pieszych nad ul. Sowińskiego. Taką deklarację złożył rektor UMCS, który jest właścicielem obiektu. Uczelnia liczy na finansowe wsparcie miasta i dotację z ministerstwa

Kładka z powodu złego stanu technicznego została zamknięta w połowie 2014 roku. O ile w czasie wakacji kierowcy nie narzekają, to w czasie roku akademickiego mają problemy. Studenci przemierzając trasę między akademikami a uczelnią korzystają z przejścia dla pieszych przez ul. Sowińskiego. A to – zwłaszcza w godzinach szczytu – zaczęło potęgować już wcześniej tworzące się w tym miejscu korki.

Uniwersytetu nie było stać na gruntowny remont. Wyjściem z sytuacji miało być przekazanie zdezelowanego obiektu miastu, które miało wybudować go od nowa przy okazji poszerzenia ul. Sowińskiego. Na szerszą jezdnię nie zgadzali się okoliczni mieszkańcy i Ratusz uznał, że poprzestanie na remoncie jezdni. Nie ma też już mowy o przejmowaniu kładki, wyburzaniu jej i budowie nowej. Naprawiona ma być stara kładka.

Zająć ma się tym UMCS, a miasto dołoży mu część pieniędzy. – Poszukujemy możliwości takiego wsparcia – przyznał niedawno Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Przy czym nie chodziło o możliwości finansowe, ale prawne. Ratuszowi prawnicy mieli znaleźć przepisy pozwalające na to, by miejskimi pieniędzmi wesprzeć uczelnianą inwestycję.

Konkretnego przepisu Ratusz nie umie jeszcze wskazać. – Będziemy się powoływać na względy bezpieczeństwa w ruchu drogowym – mówi Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Ale potwierdza, że jeszcze w grudniu fundusze na ten cel prezydent ma dopisać do projektu budżetu miasta na rok 2016. – Nie wiem jeszcze jak duża kwota zostanie wpisana do projektu, ale chcemy partycypować w kosztach do 50 proc. – zastrzega Krzyżanowska.

Wczoraj rektor uczelni zapowiedział, że modernizacja kładki będzie priorytetem. – Ze względu na bezpieczeństwo – podkreśla prof. Stanisław Michałowski. - Mamy pozwolenie na przebudowę. Remont podejmiemy w przyszłym roku, będziemy też szukać dodatkowych środków na ten cel. Liczymy na dotację z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – dodaje.

Szacowany koszt inwestycji to ok. 1,8 – 2 mln zł. Modernizacja będzie dotyczyła przede wszystkim naprawy konstrukcji. W planach jest także powstanie udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Czytaj więcej o: Lublin Sowińskiego
student
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

student
student (1 grudnia 2015 o 14:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niech lepiej zrobią tunel. I po kłopocie..

Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 14:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Musi byc dobudowana winda jak w Rzeszowie
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O obiekty inżynierskie trzeba dbać cały czas w okresie eksploatacji. Przykładem niech będzie kładka nad ul. Filaretów łącząca os. Piastowskie z Mickiewiczowskim. Stalowa konstrukcja kładki koroduje na całego, co widać gołym okiem. Za kilka lat będzie raban i będzie się się ją zamykać ze względu na bezpieczeństwo. Może by tak konstrukcję oczyścić i pomalować? ( tu wstawić chór chłopów według Mrożka).
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2015 o 09:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mydlenie oczu z tym złym stanem technicznym . Kładka spokojnie mogłaby być używana do dzisiaj. UMCS zamknął ją nie z powodu złego stanu ale z powodu prac przy windzie zewnętrznej rektoratu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!