Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 stycznia 2018 r.
16:42

UMCS ma dostać 30 mln zł z budżetu państwa. Co powstanie za te pieniądze?

29 16 A A
Kompleks, który powstanie w tzw. „kampusie zachodnim” u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej oraz al. Kraśnickiej ma mieć w sumie 7.7 tys. mkw.
Kompleks, który powstanie w tzw. „kampusie zachodnim” u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej oraz al. Kraśnickiej ma mieć w sumie 7.7 tys. mkw. (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Coraz bliżej budowy nowej siedziby Wydziału Politologii i Instytutu Psychologii UMCS. Uniwersytet otrzyma na ten cel 30 mln zł z budżetu państwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ubiegłym tygodniu podczas głosowań nad tegorocznym budżetem w Sejmie przegłosowano poprawkę dotyczącą przekazania wspomnianej kwoty na rozpoczęcie programu budowy tzw. kampusu zachodniego UMCS. Ostateczną wersję ustawy budżetowej musi jeszcze zaakceptować Senat, a finalnie podpis pod nią ma złożyć prezydent Andrzej Duda.

Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę nowych siedzib dla jednostek, które za niespełna dwa lata powinny opuścić sprzedawane budynki przy pl. Litewskim. Przypomnijmy, że pod koniec grudnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za 10,7 mln zł kupiło Pałac Lubomirskich, w którym działa Wydział Politologii.

W przyszłości powstanie tu Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej. Z kolei uczelnia szuka nabywcy na sąsiedni obiekt wykorzystywany przez Instytut Psychologii. Ta nieruchomość wyceniana była przez UMCS na 7,4 mln zł.

Kompleks, który powstanie w tzw. „kampusie zachodnim” u zbiegu ulic Pagi i Głębokiej oraz al. Kraśnickiej ma mieć w sumie 7.7 tys. mkw. Instytut Psychologii będzie liczył blisko 2,4 tys. mkw. Mają się w nim znaleźć m.in.: aula na 300 osób, 15 sal ćwiczeniowych i seminaryjnych, pracownie komputerowa i terapeutyczno-treningowa oraz laboratorium badawczo-dydaktyczne.

Wydział Politologii o powierzchni ponad 4,5 tys. mkw. pomieści m.in. trzy aule (jedna dla 240 i dwie dla 120 osób), 30 sal ćwiczeniowych, trzy pracownie komputerowe i jedną telewizyjną oraz strzelnicę elektroniczną (ma służyć studentom kierunku bezpieczeństwo narodowe). Obie jednostki będą połączone holem, w którym będą zlokalizowane m.in. szatnia, biblioteka z czytelnią oraz pomieszczenia komercyjne, np. barek, kioski i inne lokale usługowe.

Według wstępnych szacunków inwestycja miała pochłonąć ok. 35 mln zł. – O łącznych kosztach będziemy mogli powiedzieć więcej w momencie, gdy plan finansowania budowy przejdzie całą procedurę legislacyjną, w tym oczywiście otrzyma akceptację prezydenta – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

Uczelnia rozstrzygnęła już przetarg na wykonanie projektu nowych budynków, ale ze względów formalnych nie podpisano jeszcze umowy z wykonawcą. W tej chwili trudno powiedzieć, kiedy rozpoczną się prace budowlane. – Dokonamy wszelkich starań, aby zdążyć na czas. Takie jest nasze założenie: planujemy, aby pracownicy oraz studenci przenieśli się do nowoczesnych obiektów w roku akademickim 2019/2020 – zapewnia rzeczniczka.

Na terenie „kampusu zachodniego”, w części od strony al. Kraśnickiej, funkcjonują obecnie Wydział Artystyczny i Wydział Nauk o Ziemi oraz Gospodarki Przestrzennej. Uniwersytet planuje zbudować w tym miejscu także halę sportową. Jej szacowany koszt to ok. 19 mln zł.

Czytaj więcej o:

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 19:48
+1
do tradycyjnie niezadowolonego lubelaka, który pisze "Budzet panstwa kupuje budynek politologii na pl.Litewskim.Budzet panstwa pokrywa koszty budowy nowego budynku politologii.Ciekawe" Złotko, bo i muzeum i (ta) uczelnia państwowe SOM. To nie autostrada do Poznania....
Avatar
eSKa / 15 stycznia 2018 o 17:43
+1
Do trzech "gości" powyżej: A może cały Lublin zlikwidować, co się ograniczać do UMCS? Je**ni malkontenci, co żeście sami skończyli? Zawodówki?
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 17:03
Hm, kiedyś wojsko hodowało tu świnie i uprawiało marchewkę, była też strzelnica i sporo dziur w ogrodzeniu do wychodzenia na tzw. "lewiznę". No cóż, było minęło, może to i dobrze, ale teraz teren ten przypomina zarośnięty małpi gaj i przydałoby się go trochę uporządkować, nie ważne, czy będzie tu kampus czy też nie.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 14:47
zmarnowane 30 mln
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 12:35
Odnośnie komentarza o zawodówkach, ja przez szereg lat byłem wykładowcą na UMCS i również uważam, że te 30mln to wyrzucone pieniądze...
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 20:50
gdzie się podziały poyeby od "zabetonują wszystko" ??? ej! histerycy !!! jak się buduje blok mieszkalny na kilkadziesiąt metrów to dostajecie ***ca, a jak hektary pójdą pod beton dla umcs to już nie ma problemu ? banda hipokrytów.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 20:49
Czyli UMSC otrzymał 33% tego co Żydy dostali na jeden cmentarz. Możemy sobie odpowiedzieć co dla obecnej władzy jest priorytetem Muzeum Kresów Wschodnich na zasiedlenie i na jego urządzenie otrzymali jeszcze mniej bo 1/10
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 17:39
Szkoda drzew
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 21:40
-1
Do komentującego o panach z zawodówek...ja skończyłem jeden z "lepszych" kierunków na tej uczelni i potwierdzam, nie ma po tym dobrej pracy. Teraz będę musiał jechać zarobić za granicę a mogłem to zrobić bez studiów parę lat temu i miałbym już sporo odłożone.
Avatar
kornik / 15 stycznia 2018 o 21:12
-1
undefined napisał:
A gdzie są zieloni, by bronić resztek zieleni na tym terenie? Dalej u drukarza?
 tna puszcze, na opał na zime.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 17:03
Hm, kiedyś wojsko hodowało tu świnie i uprawiało marchewkę, była też strzelnica i sporo dziur w ogrodzeniu do wychodzenia na tzw. "lewiznę". No cóż, było minęło, może to i dobrze, ale teraz teren ten przypomina zarośnięty małpi gaj i przydałoby się go trochę uporządkować, nie ważne, czy będzie tu kampus czy też nie.
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 14:47
zmarnowane 30 mln
Avatar
Gość / 16 stycznia 2018 o 12:35
Odnośnie komentarza o zawodówkach, ja przez szereg lat byłem wykładowcą na UMCS i również uważam, że te 30mln to wyrzucone pieniądze...
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 21:40
-1
Do komentującego o panach z zawodówek...ja skończyłem jeden z "lepszych" kierunków na tej uczelni i potwierdzam, nie ma po tym dobrej pracy. Teraz będę musiał jechać zarobić za granicę a mogłem to zrobić bez studiów parę lat temu i miałbym już sporo odłożone.
Avatar
kornik / 15 stycznia 2018 o 21:12
-1
undefined napisał:
A gdzie są zieloni, by bronić resztek zieleni na tym terenie? Dalej u drukarza?
 tna puszcze, na opał na zime.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 20:50
gdzie się podziały poyeby od "zabetonują wszystko" ??? ej! histerycy !!! jak się buduje blok mieszkalny na kilkadziesiąt metrów to dostajecie ***ca, a jak hektary pójdą pod beton dla umcs to już nie ma problemu ? banda hipokrytów.
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 20:49
Czyli UMSC otrzymał 33% tego co Żydy dostali na jeden cmentarz. Możemy sobie odpowiedzieć co dla obecnej władzy jest priorytetem Muzeum Kresów Wschodnich na zasiedlenie i na jego urządzenie otrzymali jeszcze mniej bo 1/10
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 19:48
+1
do tradycyjnie niezadowolonego lubelaka, który pisze "Budzet panstwa kupuje budynek politologii na pl.Litewskim.Budzet panstwa pokrywa koszty budowy nowego budynku politologii.Ciekawe" Złotko, bo i muzeum i (ta) uczelnia państwowe SOM. To nie autostrada do Poznania....
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 19:05
-1
Budzet panstwa kupuje budynek politologii na pl.Litewskim.Budzet panstwa pokrywa koszty budowy nowego budynku politologii.Ciekawe;).
Avatar
Gość / 15 stycznia 2018 o 18:46
-1
A gdzie są zieloni, by bronić resztek zieleni na tym terenie? Dalej u drukarza?
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady
galeria

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady 0 1

W sobotę po godzinie 20 łukowscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu na przejeździe kolejowym w miejscowości Wagram. Jadący z Lublina do Świnoujścia pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę ciągniętą przez samochód osobowy.

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza?

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza? 2 2

Nietypowe zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego puławskiej policji w sobotę przed południem.

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu 6 0

Do zdarzenia doszło nocą z piątku na sobotę w Zamościu.

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu
24 maja 2018, 18:00

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu 1 0

Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu organizuje koncert charytatywny. Tym razem dochód z niego przeznaczony zostanie na rzecz 14-letniej chorej na autyzm Diany Czugały, wychowanki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu.

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź z zadłużeń

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź z zadłużeń 0 0

Wartość rat, które opłacasz miesięcznie, przerasta Twoje możliwości finansowe? Aby pokonać swoje problemy finansowe, możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, który w łatwy sposób pozwoli Ci obniżyć koszt, jaki regularnie ponosisz. Łącząc kilka zobowiązań w jedno, znacznie zwiększysz swoje szanse na spłatę zadłużeń, bez ryzyka opóźnienia w ratach i zdobycia negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej.

Unia Żabików – Grom Kąkolewnica 0:2. Grała bialska klasa okręgowa

Unia Żabików – Grom Kąkolewnica 0:2. Grała bialska klasa okręgowa 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA W derbach powiatu radzyńskiego lepszy okazał się Grom Kąkolewnica, który pokonał Unię Żabików 2:0. Huragan Międzyrzec Podlaski rozbił LKS AGROTEX Milanów 9:2. Unia Krzywda ograła LZS Dobryń 5:0. Kolejny komplet punktów lidera Orląt Łuków

Puławy: Kolejna kosztowna niespodzianka po przetargu

Puławy: Kolejna kosztowna niespodzianka po przetargu 4 3

Przebudowa ulicy Filtrowej w Puławach może być znacznie droższa, niż zakładał Zarząd Dróg Miejskich. Oferty, które wpłynęły do przetargu przekraczają kwotę ujętą w budżecie o prawie pół miliona złotych.

Lublin: Kto odnowi salę gimnastyczną w SP 7

Lublin: Kto odnowi salę gimnastyczną w SP 7 0 0

Gruntownego remontu ma się doczekać sala gimnastyczna podstawówki przy ul. Plażowej.

Granica Dorohusk – Ruch Izbica 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Granica Dorohusk – Ruch Izbica 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej 1 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Walcząca o utrzymanie Granica Dorohusk podzieliła się punktami z Ruchem Izbica. Pierwsza porażka Ogniwa Wierzbica w rundzie rewanżowej. Orzeł Srebrzyszcze zainkasował wiosną kolejny komplet punktów i to z zespołem z czołówki tabeli Spartą Rejowiec Fabryczny

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin
25 maja 2018, 19:00

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 5 1

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja"
Alarm 24

Zakończyli juwenalia na komisariacie. "Myśleliśmy, że atakują nas kibole. A to policja" 18 9

Trzy osoby zakończyły juwenalia w komisariacie. Kolejna poddała się obdukcji lekarza sądowego. Studenci dęblińskie „Szkoły Orląt” oskarżają policję o bezpodstawną i zbyt brutalną interwencję. Policja twierdzi, ze młodzi byli pijani i agresywni.

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych

Nie kupuj, wynajmij. O zaletach korzystania z wypożyczalni samochodowych 0 0

Chcesz przetestować elektryczny pojazd, zanim w niego zainwestujesz kupę ciężko zarobionych pieniędzy? Potrzebujesz nowej floty transportowej dla swojej firmy spedycyjnej? Chcesz wybrać się na wakacyjną przejażdżkę, lecz nie posiadasz własnego auta? Zapraszamy do poczytania niniejszego tekstu, za pośrednictwem którego dowiesz się, jak cenna jest w dzisiejszych czasach atrakcyjna oferta godnej polecenia wypożyczalni samochodowej.

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK
26 maja 2018, 12:00

Wernisaż wystawy fotografii Tadeusza Rolke w CSK 4 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 12 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się spotkanie z fotografem Tadeuszem Rolke połączone z wernisażem wystawy prac artysty.

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził
galeria
film

Antylopa biegała pod Michowem? Pijany kierowca z Tanzanii trochę przesadził 76 8

Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany pijany kierowca. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed policjantami po tym, jak rozbił pożyczone BMW.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!