niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

UMCS: Podwyżka pensji przed emeryturą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 lutego 2013, 18:49
Autor: (mb)

 (Bartłomiej Żurawski/ Archiwum)
(Bartłomiej Żurawski/ Archiwum)

Rektor uniwersytetu zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie w sprawie podwyższania pensji pracownikom wybierającym się na emeryturę. Dostaną podwyżkę o 15 proc. A dzięki temu wyższą emeryturę.

Podwyżka przysługuje osobom zatrudnionym na co najmniej pół etatu, dla których UMCS jest podstawowym miejscem pracy. Będzie doliczana do pensji w okresie od złożenia wniosku do czasu odejścia z uczelni.

Można ją dostać maksymalnie na 12 miesięcy poprzedzających przejście na emeryturę.
Podwyżka będzie wynosiła 15 proc. średniego wynagrodzenia w danej grupie pracowników. Jego wysokość do końca każdego roku kalendarzowego określi rektor. Dzięki temu kwota co roku będzie rewaloryzowana.

Według stawek określonych na ten rok, profesor odchodzący na emeryturę dostanie 663 zł podwyżki, bibliotekarz – 280 zł, a pracownik obsługi – 171 zł.

– Myślę, że pracownicy powinni być z tego porozumienia zadowoleni – mówi Elżbieta Chodzyńska, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” – 80 na UMCS. – To porządkuje sprawę podwyższania pensji przed odejściem na emeryturę.

– Z jednej strony skraca maksymalny okres przysługiwania podwyżki z 21 do 12 miesięcy – wyjaśnia. – Ale z drugiej kompensuje to wysokością podwyżki. Ta do tej pory wynosiła 11 proc. średniego wynagrodzenia plus 200 zł. I nie do końca było wiadomo, ile tak naprawdę pracownik dostanie. Teraz sprawa jest jasna – 15 proc. średniego wynagrodzenia.

Podwyżki przed emeryturą są dawane również na innych publicznych uczelniach, a także m.in. w policji.

Tyle dostaną w tym roku

grupa pracownicza - średnie wynagrodzenie brutto - kwota podwyżki
profesorowie - 4420 zł - 663 zł
docenci, adiunkci, st. wykładowcy z dr - 3075 zł - 461 zł
asystenci, st. wykładowcy z mgr, wykładowcy, lektorzy, instruktorzy - 1961 zł - 294 zł
pracownicy naukowo-techniczni - 2187 zł - 328 zł
pracownicy inżynieryjno-techniczni - 1905 zł - 286 zł
bibliotekarze - 1870 zł - 280 zł
administracja - 2187 zł - 328 zł
obsługa - 1140 zł - 171 zł
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
aga
Kowalski
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 stycznia 2014 o 10:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Prawdziwe pieniądze  http://pieniazek.latwy.pl  Sprawdź i zacznij zarabiać!

Rozwiń
aga
aga (2 lutego 2013 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
coś mi tu nie gra, "[color=#4D4D4D][font=arial]obsługa - 1140 zł - 171 zł" czyli sporo poniżej najniższego wynagrodzenia krajowego, jak to możliwe?[/font][/color]
Rozwiń
Kowalski
Kowalski (2 lutego 2013 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='gość' timestamp='1359801306' post='729009']
Do wszystkich poprzedników: bzdury wypisujecie ponieważ nie znacie przepisów.Osoby pracujące w ZUS-ie (naliczające emerytury) śmieją się z waszych wpisów i waszej niewiedzy. Te zwiększone pensje przez 12 m-cy to zadna podwyżka emerytury-rzędu kilku,kilkunastu zł brutto!!! Przeliczcie sobie kilkadziesiąt lat pracy = jaka emerytura? A jaka po dodaniu tych 12 m-cy? Żenada, ale wszyscy wiedzą lepiej od ZUS. Co innego w policji. Tam jak funkcjonariusz dostanie np. 400 zł podwyżki to do emerytury zostanie mu doliczone tyle ile % emerytury sobie wypracował. W tym przypadku dostanie emeryture o 300 zł większą a nie kilka czy kilkanascie zł jak w ZUS-ie.Tak więc proszę nie pisać bzdur jak się nie wie o czym się pisze.
[/quote]

Właśnie - bardzo nierzetelny artykuł wynikający chyba z niewiedzy. Taka podwyżka ma niewielki wpływ na wysokość emerytury bo bierze się zarobki z najlepszych 10 lat (chyba) - więc taka podwyżka nie podniesie emerytury w sposó znaczący.
Czym innym jest podwyżka w policji przed przejściem na emeryturę - tam wysokość nalicza się wg ostatniej pensji i tam to dopiero szaleją np. 3 m-ce przed emeryturą. No ale przecież władza nie odbierze resortom siłowym przywilejów bo kto jej będzie bronił
Rozwiń
VISITOR
VISITOR (2 lutego 2013 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PROKURATURA WIDZI I NIE GRZMI?!!!!!!!!!!
Przecierz to jawne wyłudzanie pieniędzy, czyn zabroniony i karalny.
Skoro wynagrodzenie za pracę, nie służy zapłacie za wykonaną pracę, tylko ma na celu uzyskanie wyższej emerytury w przyszłości (finansowanej z budżetu Państwa), to jest to celowe wyłudzenie, oszustwo.
Te profesorki i nieroby ze zwiazków zawodowych, wprost się do tego przyznają, że kosztem nas podatników, doszli do porozumienia jak wyłudzić od nas pieniądze za 12 miesięcy. (przedawnienie trwa chyba 5 lat - wiec macie czas na wyłapanie tych złodzieii).
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2013 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wcześniej tak było, ze ci co odchodzili na emeryturę dostawali dużo większe podwyżki po to aby mieć wyższą emeryturę, z kolei nam młodszym tłumaczono jak stawialiśmy sprzeciw dlaczego oni dostają więcej, że i my przed emeryturą też będziemy dostawać więcej, i co mamy, wuja więcej, jeszcze mniej, bo już 4 rok nie dostajemy w ogóle podwyżki (a mamy tak konać głodu do 2015 r.) w tej pieprzonej administracji państwowej, proszę nie mylić nas z górą, bo oni dostają jednorazową nagrodę tyle ile my przez 1,5-2 lata musimy pracować.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!