czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

UMCS szuka oszczędności i wyłącza ogrzewanie na święta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 grudnia 2009, 15:17

Lubelski uniwersytet znowu wyłącza ogrzewanie na całą przerwę świąteczno-noworoczną. Przez prawie dwa tygodnie uczelniane budynki nie będą też sprzątane, a chodniki na uczelni – zamiatane.

Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej właśnie wydał zarządzenie w tej sprawie.

– Dni robocze przypadające na 21, 22, 23, 28, 29, 30 i 31 grudnia 2009 r. ustalam dniami wolnymi od pracy – napisał do pracowników prof. Andrzej Dąbrowski. Nie dotyczy to jedynie tych, którzy mają zaległy urlop wypoczynkowy. W ich przypadku te dni zostaną potraktowane jako wykorzystanie urlopu.

Na uczelni pozostaną jedynie pracownicy prowadzący istotne terminowe badania naukowe, obsługujący stale pracującą aparaturę naukowo-badawczą, ochroniarze i służby konserwatorskie.

Ale to nie koniec. – W tych dniach do niezbędnego minimum ograniczone zostanie ogrzewanie, sprzątanie pomieszczeń i utrzymanie terenów zewnętrznych – pisze dalej w zarządzeniu rektor. Kaloryfery zostaną więc wyłączone na prawie dwa tygodnie.

Wszystko przez oszczędności. – Przerwa świąteczno-noworoczna to okres, w którym na uczelni praktycznie nie ma zajęć i studentów – tłumaczy Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik uniwersytetu. – Nie ma powodu, żeby pracować na pełnych obrotach.

Na podobny krok władze UMCS zdecydowały się już rok temu. Tyle, że wtedy oprócz ograniczenia ogrzewania i sprzątania, uczelnia wyłączyła międzymiastowe i międzynarodowe telefony oraz Internet. Wówczas dało to kilkaset tys. zł oszczędności.

– Proszę zauważyć, że szkoły, żłobki i inne instytucje użyteczności publicznej robią podobnie i nikt się nie dziwi. W czasie świąt po prostu zamykają drzwi, obniżają temperaturę i wyłączają telefony. I w ten sposób także oszczędzają – tłumaczył na naszych łamach rektor Dąbrowski.

Problem w tym, że wtedy ucierpieli studenci. Specjalny tryb funkcjonowania uczelni objął weekend, w którym zajęcia mieli studenci zaoczni. Tym razem ma być inaczej.

Rektor zobowiązał dziekanów do przekazania informacji o wszystkich planowanych zajęciach (w weekend 2–3 stycznia na uczelni pojawią się studenci zaoczni). A kanclerza do zapewnienia w wybranych salach niezbędnych warunków. – Studenci na pewno nie odczują oszczędności – zapowiada Mieczkowska-Czerniak.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
oli
zmuszany
nie student
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

oli
oli (9 grudnia 2009 o 18:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tzn, że wszyscy którzy nie maja zaległych urlopów musza te dni wolne odpracować.
Rozwiń
zmuszany
zmuszany (9 grudnia 2009 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
generalnie ktoś mija się z prawdą, dni te nie są wolne od pracy bo należy w tym czasie brać urlop "zaległy" myślę że nie ma jeszcze urlopów zaległych, bo były do wykorzystania do końca I kwartału tego roku. Czyli mowa pewnie o bieżącym urlopie, który będzie można wykorzystać do końca kwartału przyszłego roku. A urlop jest własnością pracownika.

a to urywek zarządzenia:

1. Dni robocze przypadające na 21, 22, 23, 28, 29, 30 i 31 grudnia 2009 r. ustalam dniami wolnymi od pracy – z zastrzeżeniem kolejnych ustępów.
2. Dzień 24 grudnia 2009 r. jest dniem wolnym dla pracownikó́w niebędących nauczycielami akademickimi, w zamian za dzień ś́wiąteczny przypadający w sobotę 26 grudnia, toteż nie stosuje się do niego przepisów ust. 3 i 4 niniejszego paragrafu.
3. Dni, o których mowa w ust. 1 są okresem urlopowym dla pracowników posiadających niewykorzystany zaległy urlop wypoczynkowy.
4. Dla pracowników, którzy nie posiadają zaległego urlopu wypoczynkowego, bądź nie wykorzystają w dniach, o których mowa w ust. 1 urlopu za rok 2009 wprowadzam równoważny system czasu pracy z okresem rozliczeniowym od 21 grudnia 2009 r. do 21 marca 2010 r.
Rozwiń
nie student
nie student (9 grudnia 2009 o 16:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jezeli sa to oszczednosci to warto ,poniewaz uczelnia jest zadluzona
Rozwiń
nicKK
nicKK (9 grudnia 2009 o 15:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TomekLBN napisał:
spokojnie, oszczędności dotyczą budynków dydaktycznych:P w akademikach nikt nie przykręci ogrzewania. Zresztą zawsze jak CI się nie podoba akademik możesz sobie wynająć stancję nikt CI nie broni;p


zawsze mozna zrobić marsz jak w KRAKOWIE NA MS AGH
na rynek
waląc w garniki krzyczą spiewając itp


a tak się stało z nocy 25-26 maja 2007
jak administracja serwerów na miasteczku podjęła decyzję zamknięciu serwera
Rozwiń
TomekLBN
TomekLBN (9 grudnia 2009 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
grzejnik napisał:
tak cwaniaczki?? to oddajcie mi polowe czynszu za pokoj !!! 310 zl za obdrapany smierdzacy pokoj... to studenci placa za akademiki i to nie mala kase jak za standard jaki otrzymuja.. wiec niech sobie rektorkowo obetnie pensje z dwuch tygodni a nie ogrzewanie dla studentow. sa studenci ktorzy w tej przerwie pracuja lub nie maja rodzin i zostaja.. ciekawe czym sie beda grzac.. !! bezmyslne tlumoki!

spokojnie, oszczędności dotyczą budynków dydaktycznych:P w akademikach nikt nie przykręci ogrzewania. Zresztą zawsze jak CI się nie podoba akademik możesz sobie wynająć stancję nikt CI nie broni;p
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!