wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

UMCS zastanawia się jak sprawiedliwie podzielić 10 milionów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 listopada 2009, 18:57

Największa uczelnia w naszym regionie dostała z Ministerstwa Nauki ekstra pieniądze na podwyżki dla pracowników. I się zaczęło. Sprzątaczki chcą, żeby podnieść wszystkim pensje po równo. Rektor ma inny plan.

Cześć z 10 mln, które dostanie UMCS w Lublinie, jest już na koncie uczelni. Reszta wpłynie lada dzień. Nadal jednak nie wiadomo, jak te miliony podzielić.

Negocjacje władz uczelni z pracownikami nie przyniosły efektu. Dziś rektor spotyka się w tej sprawie z dziekanami. A kolejna tura rozmów, prawdopodobnie ostatnia – jutro. Szefowie UMCS będą musieli odnieść się do stanowiska trzech związków zawodowych. Brak porozumienia może skończyć się kolejnym protestem (poprzedni, w październiku, był w obronie zwalnianych pracowników pionu obsługi).

Związkowcy proponują, aby połowę dotacji podzielić po równo między wszystkich. Każdy dostałby podwyżkę wynagrodzenia za cały 2009 r. o ok. 120 zł miesięcznie. Kolejne 4 mln miałby być wypłacone w formie równych dodatków (po ok. 100 zł miesięcznie), też za cały rok. A 1 mln miałby pozostać do dyspozycji rektora – na premie dla wykładowców.

– Te pieniądze miały być na wzrost wynagrodzeń, a nie na dodatki. Dlatego domagamy się włączenia ich do podstawy wynagrodzenia – mówi Elżbieta Chodzyńska z "Solidarność `80”. – Wielu pracowników najniższego szczebla, pracując na 3/4 etatu zarabia tak niewiele, że – w przypadku zwolnienia – nie mieliby prawa do zasiłku. Ze 150 osób planowanych teraz do zwolnienia około 50 jest w takiej sytuacji. Podwyżka dałaby im prawo do zasiłku

– Ale to oznaczałoby, że wszystkim, którzy dostaną teraz podwyżki, w przyszłym roku należałoby wypłacić również wyższe pensje. A nie mamy gwarancji, że znowu dostaniemy większą dotację – odpowiada Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik UMCS.

Dlatego władze uczelni chcą wypłacić wszystko w formie dodatków, z wyrównaniem za cały 2009 r. Premie miałyby być uzależnione od stanowiska: od 110 do 500 zł miesięcznie. Najmniej dostałyby sprzątaczki i szatniarze, a z pracowników naukowych – magistrzy. Najwięcej – profesorowie.

– Przy okazji poprzednich podwyżek to właśnie profesorowie byli najbardziej pokrzywdzeni – podkreśla Mieczkowska-Czerniak. – M.in. z powodu niskich wynagrodzeń nasi naukowcy odchodzą na inne uczelnie. Takie dodatki to szansa, żeby ich zatrzymać.

– Dlatego proponujemy, żeby rektor miał milion zł, który może podzielić – mówi jeden ze związkowców. – Nie chcemy krzywdzić profesorów. Ale nie rozumiemy, dlaczego mają dostać aż pięć razy więcej od sprzątaczek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Nescafe
zarma
~jarek~
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Nescafe
Nescafe (25 listopada 2009 o 13:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1) nikt kto by nie musiał, nie pracowałby na UMCS-ie. Niech ktoś spróbuje znaleźć pracę w Lublinie czy okolicy;
2) większość z pań sprzątających, portierów/portierek są ludźmi wykształconymi, przynajmniej w stopniu średnim. Część z nich ma wykształcenie wyższe lub też jest w trakcie studiów. Przykłady: pewna pani (z wykształceniem wyższym), niegdyś pracownik pionu obsługi, obecnie pracuje w pionie administracji UMCS; absolwentka jednego z wydziałów UMCS pracował jako sprzątaczka, bo nie mogła znaleźć pracy;
3) w podwyżkach dla grup najniżej uposażonych nie chodzi, o to aby mogli kupić sobie kolejny samochód z salonu, czy wybudować jeszcze jedną willę. Chodzi o to aby mieli za co opłacić rosnące rachunki, kupić dziecku komputer (jedno z narzędzi nauki), aby mieli za co ugotować obiad, czy na bilety do pracy. Skoro nawet rodzice nie byliby wykształcili z różnych powodów, to dla wkształcenia swoich dzieci potrzebne są im pieniądze;
4) nikt nie ujmuje profesorom, docentom, doktorom ale nie można mówić, że im się należy wszystko a innym nic. Nie może być aż taka materialna przepaść w społeczeństwie;
5) a Ci wszyscy, którzy nie pozostawiają suchej nitki na grupie pracowników obsługi, niech pamietają, że "fortuna kołem się tocz"... Dzisiaj stać Was na wszystko, a jutro nie bedzie Was stać na nic.
Rozwiń
zarma
zarma (23 listopada 2009 o 21:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To złota myśl do oprawienia w ramki dla każdej osoby, mającej jakies ambicje naukowe. I podstawa do szybkiej kalkulacji wartości pracy i umiejętności profesora w relacji do wartości pracy sprzątaczki. Od razu mozna ochłonąć i przestac się starać.
Rozwiń
~jarek~
~jarek~ (23 listopada 2009 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=4]"Nie chcemy krzywdzić profesorów. Ale nie rozumiemy, dlaczego mają dostać aż pięć razy więcej od sprzątaczek."
Nie rozumiecie i dlatego zostaliście w życiu sprzątaczkami, a nie profesorami. Żeby być profesorem trzeba trochę więcej rozumieć z otaczającego świata.[/size]
Rozwiń
Pogotowie Techniczne
Pogotowie Techniczne (23 listopada 2009 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gość napisał:
po co dawać podwyżki? 10 mln wykorzystac na spłacenie długu albo na wkład przy projektach unijnych

Podwyżki dać trzeba !, a myślę że jedyny sprawiedliwy podział to dać wszystko rektorowi no może jakimś jego zastępcom ale niewiele i niewielu nawet powiedziałbym symbolicznie po 100 zł aby zachęcić ich wszystkich z rektorem włącznie do ew. sprzątania zarzyganych łazienek ,osranych kibli czy zapchanych kibli używanymi podpaskami no dalej wymieniać nie ma co bo się mogą zniechęcić do dodatkowej roboty chyba że w ramach pomocy tu obecni obrońcy tej kasy dla góry zechcą w ramach pomocy w czynie społecznym,skoro widzą że tam nikt nic nie robi pomóc -no zgłaszać się do administracji.
Rozwiń
Gość
Gość (23 listopada 2009 o 13:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co dawać podwyżki? 10 mln wykorzystac na spłacenie długu albo na wkład przy projektach unijnych
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!