niedziela, 28 maja 2017 r.

Lublin

Umiemy brać, gorzej z dawaniem

Dodano: 20 sierpnia 2002, 21:49

Na apel lubelskiego PCK o pomoc dla dotkniętych powodzią Czechów odpowiedziało zaledwie pięć hurtowni i kilka osób. Rok temu, podczas powodzi na Lubelszczyźnie, Czesi przysłali dziesięć tirów z darami.

- Obdzwoniliśmy ponad 30 przedsiębiorstw i hurtowni z odzieżą roboczą i środkami czystości - mówi Barbara Nazarkiewicz z Zarządu Okręgowego PCK w Lublinie, która koordynuje akcję pomocy dla powodzian. - Prosiliśmy, błagaliśmy i nadzwoniliśmy tyle, że nie wiem, jak się potem wypłacimy.
Efekt? Odpowiedziało tylko pięć hurtowni i lubelska Polfa. - Inni odmawiali, tłumacząc się brakiem pieniędzy i innymi "wewnętrznymi trudnościami”.
Ale nie wszyscy. - Zawsze pomagamy - mówią Małgorzata i Andrzej Denisowie, właściciele firmy "Mroden”. - Przekazaliśmy dary dla polskich powodzian, dajemy na PCK. Zawsze staramy się wspierać biednych i pokrzywdzonych w miarę naszych możliwości.
W PCK zbierane są również pieniądze od zwykłych ludzi. Od 12 sierpnia do wczoraj rano nazbierano niecałe 100 zł, od trzech osób. Później było jeszcze siedem wpłat i teraz łączna kwota to 995 zł.
- Czesi te 10 tirów wysłali z własnej inicjatywy. Po prostu. Zobaczyli w telewizji co się dzieje i od razu wysłali transporty. Spontanicznie, bez żadnej akcji czy nakazów. A z Niemiec zadzwonił do nas ksiądz z parafii ewangelickiej i powiedział, że jego parafianie bardzo chcą pomóc i żebym podała mu jakąś wieś, gdzie można wysłać dary - wspomina Barbara Nazarkiewicz.
Dlaczego nasza pomoc jest tak mała? - To chyba wynika z naszej natury: skoro mnie to nie dotyczy, to nie będę pomagał. Bo w czasie powodzi na naszych terenach pomocy i darów było całe zatrzęsienie - zastanawia się Barbara Nazarkiewicz. - Może to też wynik naszej biedy? Ale pieniądze wpłacają przeważnie ludzie starsi, emeryci, a ci przecież na bogactwo nie narzekają. Dzisiaj przyszła do nas taka starsza pani, która wpłaciła 20 zł.
To nie koniec problemów z pomocą. Dziś do Czech samolotem udostępnionym przez aer
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!