sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Uniwersytet Medyczny. Budynek już jest, czas na aparaturę

  Edytuj ten wpis

Gmach Ośrodka Medycyny Doświadczalnej (OMD), który Uniwersytet Medyczny buduje przy ul. Jaczewskiego jest już gotowy. Uczelnia przygotowuje się do odbioru inwestorskiego budynku. Rozpisane są także przetargi na wyposażenie ośrodka w aparaturę badawczą.

Placówka naukowa zacznie działać w połowie przyszłego roku. To pierwsza tego typu jednostka badawcza w ramach Uniwersytetu Medycznego i jedna z najbardziej nowoczesnych w kraju. Zostanie podzielona na trzy strefy. W skład najważniejszej, laboratoryjnej wejdą części: hodowlana, eksperymentalna i kwarantanny.

To tam zostaną ulokowane m.in. sale operacyjne dla małych i dużych zwierząt, sale laboratoryjne i sterylizatornia. Badania będą prowadzone na myszach, szczurach i królikach, a także rybach transgenicznych (modyfikowanych genetycznie) z gatunku danio pręgowany.

Z kompleksu będzie korzystało ok. 20 pracowników naukowych, którym będzie pomagała 16-osobowa obsługa laboratorium. Cały obiekt będzie chroniony barierą sanitarno-higieniczną.

- Od lat odczuwaliśmy brak scentralizowanego zaplecza badawczego. Chodzi o ośrodek eksploracji naukowej, w którym możliwe jest prowadzenie badań interdyscyplinarnych in vitro oraz in vivo, realizowanych równocześnie z udziałem wielu badaczy - podkreślał prof. dr hab. Andrzej Drop, rektor UM. - Budowa ośrodka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych macierzystych zakładów naukowo-badawczych i klinik.

A także przemysłu farmaceutycznego, chemicznego, spożywczego i rolnego. W centrum uwagi naszych badaczy znajdą się choroby układu krążenia, neurodegeneracyjne i nowotworowe.

W planach jest także prowadzenie badań toksykologicznych na zlecenie rolnictwa i branży spożywczej.

Uniwersytet chce współpracować z innymi ośrodkami naukowo-badawczymi oraz produkcyjno-przemysłowymi w kraju i zagranicą. Ośrodek zajmie powierzchnię blisko 2 tys. mkw. Koszt całej inwestycji to ponad 28 mln zł, z czego ponad 25 mln pochodzi z pieniędzy unijnych.
  Edytuj ten wpis
poznaniak z lb
mniamnia
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

poznaniak z lb
poznaniak z lb (23 października 2014 o 22:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Brak instytutu Stematologi w Lublinie przy UM nie w pełni oddaje wyposarzenie tej uczelni .Rektorze Drop może przyklad brać z  Poznania gdzie stoi wspaniały obiekt UM .Walczyć o fundusze póki szkolnictwo[minister ?] przychylnie patrzy na Lublin

Rozwiń
mniamnia
mniamnia (23 października 2014 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co z Instytutem Stomatologii na Karmelickiej? To dopiero ośrodek stomatologii doświadczalnej - w takich warunkach się leczyć u dentysty!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!