sobota, 19 sierpnia 2017 r.

Lublin

Uniwersytet Medyczny zainwestował w medycynę doświadczalną

Dodano: 15 stycznia 2014, 15:03
Autor: (kp)

Jeszcze w tym roku ma być gotowy Ośrodek Medycyny Doświadczalnej, który Uniwersytet Medyczny buduje w Lublinie przy ul. Jaczewskiego. W środę pod budowę ośrodka został wmurowany kamień węgielny.

To pierwsza tego typu jednostka badawcza w ramach Uniwersytetu Medycznego. - Od lat odczuwaliśmy brak scentralizowanego zaplecza badawczego, ośrodka eksploracji naukowej, w którym możliwe byłoby prowadzenie badań interdyscyplinarnych in vitro oraz in vivo, realizowanych równocześnie z udziałem wielu badaczy - podkreśla prof. dr. hab. Andrzej Drop, rektor UM. - Budowa ośrodka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych macierzystych zakładów naukowo-badawczych i klinik, jak również przemysłu farmaceutycznego, chemicznego, spożywczego i rolnego w zakresie badań in vivo oraz in vitro. W centrum uwagi naszych badaczy znajdą się choroby układu krążenia, neurodenegeneracyjne i nowotworowe. W planach jest także prowadzenie badań toksykologicznych na zlecenie rolnictwa i branży spożywczej. Ośrodek zostanie podzielony na dwie strefy: otwartą - administracyjno-socjalną i gospodarczo-techniczną oraz zamkniętą, w której znajdą się części hodowlana, eksperymentalna i kwarantanny. Znajdą się tam m.in. sale operacyjne dla małych i dużych zwierząt oraz pomieszczenie do przeprowadzania badań RTG. Uniwersytet chce współpracować z innymi ośrodkami naukowo-badawczymi oraz produkcyjno-przemysłowymi w kraju i zagranicą. Chęć współpracy wyraża również Ministerstwo Zdrowia. - Jeśli ośrodek rzeczywiście będzie spełniał standardy ministra zdrowia i normy unijne na pewno nawiążemy współpracę, być może będzie to produkcja szczepionek - mówi Cezary Rzemek, wiceminister zdrowia. Ośrodek zajmie powierzchnię blisko 2 tys. mkw. Koszt całej inwestycji to ponad 28 mln zł, z czego ponad 25 mln pochodzi ze środków unijnych.
hu han
Kapsel
Gosia
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

hu han
hu han (17 kwietnia 2015 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie wierzę w to co czytam! Większość z Państwa nie zdaje sobie sprawy ile zawdzięcza takim ośrodkom i osobom tam pracującym. Konsumpcjonizm i klapki na oczach!

Lublin powinien być dumny z takiej inwestycji! 

Rozwiń
Kapsel
Kapsel (15 stycznia 2014 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ma powstać kolejne miejsce znęcania się nad zwierzętami i jeszcze się tym chwalą? Znowu wstyd za Lublin!

Rozwiń
Gosia
Gosia (15 stycznia 2014 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Większość ośrodków naukowych odchodzi od wykonywania doświadczeń na zwierzętach. A badania te mają bardziej na celu wyciągnięcie kasy z UE na bzdurne badania i odkrywania tego, co dawno odkryte. Trudno uwierzyć, aby Lublin stał się ośrodkiem medycyny doświadczalnej. Chyba, że chodzi o doświadczenia pseudonaukowe.

Zdecydowanie bardziej wolałabym widzieć w Lublinie inne ośrodki naukowe.

Rozwiń
Lublinianka
Lublinianka (15 stycznia 2014 o 19:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ja życzę aby ta inwestycję szlag trafił.Doswiadczenia na zwierzętach są okrutne i barbarzyńskie,kto nie widział niech zainteresuje się tematem,w internecie są materiały jak to wygląda...ręce opadają.Operacje na żywych ,nie uspionych zwierzętach,wycinanie części ich ciał,oblewanie gorącą woda,powodowanie chorób..i wiele innych o ktorych trudno mówic...

Rozwiń
henryk
henryk (15 stycznia 2014 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

życzę powodzenia UM aby plany i rozwój tej uczelni był rzeczywisty w kraju i za granicą

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!