czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Uniwersytet Medyczny zainwestował w medycynę doświadczalną

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 stycznia 2014, 15:03
Autor: (kp)

Jeszcze w tym roku ma być gotowy Ośrodek Medycyny Doświadczalnej, który Uniwersytet Medyczny buduje w Lublinie przy ul. Jaczewskiego. W środę pod budowę ośrodka został wmurowany kamień węgielny.

To pierwsza tego typu jednostka badawcza w ramach Uniwersytetu Medycznego. - Od lat odczuwaliśmy brak scentralizowanego zaplecza badawczego, ośrodka eksploracji naukowej, w którym możliwe byłoby prowadzenie badań interdyscyplinarnych in vitro oraz in vivo, realizowanych równocześnie z udziałem wielu badaczy - podkreśla prof. dr. hab. Andrzej Drop, rektor UM. - Budowa ośrodka wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszych macierzystych zakładów naukowo-badawczych i klinik, jak również przemysłu farmaceutycznego, chemicznego, spożywczego i rolnego w zakresie badań in vivo oraz in vitro. W centrum uwagi naszych badaczy znajdą się choroby układu krążenia, neurodenegeneracyjne i nowotworowe. W planach jest także prowadzenie badań toksykologicznych na zlecenie rolnictwa i branży spożywczej. Ośrodek zostanie podzielony na dwie strefy: otwartą - administracyjno-socjalną i gospodarczo-techniczną oraz zamkniętą, w której znajdą się części hodowlana, eksperymentalna i kwarantanny. Znajdą się tam m.in. sale operacyjne dla małych i dużych zwierząt oraz pomieszczenie do przeprowadzania badań RTG. Uniwersytet chce współpracować z innymi ośrodkami naukowo-badawczymi oraz produkcyjno-przemysłowymi w kraju i zagranicą. Chęć współpracy wyraża również Ministerstwo Zdrowia. - Jeśli ośrodek rzeczywiście będzie spełniał standardy ministra zdrowia i normy unijne na pewno nawiążemy współpracę, być może będzie to produkcja szczepionek - mówi Cezary Rzemek, wiceminister zdrowia. Ośrodek zajmie powierzchnię blisko 2 tys. mkw. Koszt całej inwestycji to ponad 28 mln zł, z czego ponad 25 mln pochodzi ze środków unijnych.
  Edytuj ten wpis
hu han
Kapsel
Gosia
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

hu han
hu han (17 kwietnia 2015 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie wierzę w to co czytam! Większość z Państwa nie zdaje sobie sprawy ile zawdzięcza takim ośrodkom i osobom tam pracującym. Konsumpcjonizm i klapki na oczach!

Lublin powinien być dumny z takiej inwestycji! 

Rozwiń
Kapsel
Kapsel (15 stycznia 2014 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ma powstać kolejne miejsce znęcania się nad zwierzętami i jeszcze się tym chwalą? Znowu wstyd za Lublin!

Rozwiń
Gosia
Gosia (15 stycznia 2014 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Większość ośrodków naukowych odchodzi od wykonywania doświadczeń na zwierzętach. A badania te mają bardziej na celu wyciągnięcie kasy z UE na bzdurne badania i odkrywania tego, co dawno odkryte. Trudno uwierzyć, aby Lublin stał się ośrodkiem medycyny doświadczalnej. Chyba, że chodzi o doświadczenia pseudonaukowe.

Zdecydowanie bardziej wolałabym widzieć w Lublinie inne ośrodki naukowe.

Rozwiń
Lublinianka
Lublinianka (15 stycznia 2014 o 19:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A ja życzę aby ta inwestycję szlag trafił.Doswiadczenia na zwierzętach są okrutne i barbarzyńskie,kto nie widział niech zainteresuje się tematem,w internecie są materiały jak to wygląda...ręce opadają.Operacje na żywych ,nie uspionych zwierzętach,wycinanie części ich ciał,oblewanie gorącą woda,powodowanie chorób..i wiele innych o ktorych trudno mówic...

Rozwiń
henryk
henryk (15 stycznia 2014 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

życzę powodzenia UM aby plany i rozwój tej uczelni był rzeczywisty w kraju i za granicą

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!