Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 lipca 2013 r.
18:15
Edytuj ten wpis

UOKiK prześwietla przetarg na wywóz śmieci w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 23 A A
 (Jacek Świerczyński/ Archiwum)
(Jacek Świerczyński/ Archiwum)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza, czy miasto prawidłowo wybrało firmy, którym powierzyło odbiór odpadów i czy wszyscy w tej rywalizacji mieli równe szanse.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte z urzędu. – Chcemy ustalić, jakie były zasady przetargu, jak został on przeprowadzony i kto brał w nim udział – mówi Ewa Wiszniowska, dyrektor lubelskiej delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przypomnijmy: w rozstrzygniętym w połowie czerwca mogło startować około 10 firm, ale do walki stanęły tylko dwie największe: Kom-Eko i MPO Sita. Oferty rozłożyły się tak, że Kom-Eko "wzięło” cztery sektory miasta, a pozostałe trzy obsługiwać będzie MPO Sita. Ceny, które wpisały do ofert prawie całkowicie (od 97,9 do 99,9 proc.) wyczerpywały pulę pieniędzy, którą miasto miało na dane sektory.

Już w momencie otwarcia ofert urzędnicy dziwili się, że do przetargu stanęły tylko dwie firmy.– Nie startowaliśmy, bo przerosło to nasze możliwości. Ten przetarg był dla dużych firm, dla nas byłaby to za duża inwestycja. Co innego, gdyby miasto podzielono na mniejsze sektory, wtedy moglibyśmy próbować – mówi właściciel jednej z firm, które przed 1 lipca odbierały śmieci m.in. z części dzielnicy Czuby.

Urząd sprawdzi również to, czy przedsiębiorcy, którzy byliby zainteresowani udziałem w przetargu, mieli dostęp do tzw. regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych należącej do Kom-Eko.

Właściciel takiej instalacji we Wrocławiu, firma Chemeko-System została właśnie ukarana przez UOKiK kwotą blisko 400 tys. zł za narzucanie innym firmom zbyt wysokiej ceny za przetwarzanie i składowanie tony odpadów.

Urząd podkreśla, że dominującym na rynku przedsiębiorcom prawo zabrania stosowania stawek, które w normalnej konkurencji byłyby nie do przyjęcia i skłaniały do skorzystania z oferty innych podmiotów.

Już wtedy, gdy powstawało nowe prawo śmieciowe UOKiK ostrzegał przed jego skutkami.

– Zastąpienie efektywnej konkurencji monopolem, w praktyce oznaczać będzie wzrost opłat za odbiór i wywóz śmieci – ostrzegała wówczas Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK. – Obserwacja rynku odpadów potwierdza negatywne opinie urzędu – kwituje Marzena Cieloch, rzecznik urzędu.
Konopnica też pod lupą

W całym kraju UOKiK prowadzi jeszcze 26 innych postępowań w sprawie nowego systemu odbioru śmieci.

Jedno z nich dotyczy Konopnicy. A konkretnie zasad ustalenia przez gminę kategorii odpadów, które będzie wywozić i tych, których nie wywiezie. Do UOKiK dotarło parę skarg, gmina zastrzegła m.in., że nie będzie wywozić popiołu.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ada / 20 lipca 2013 o 21:23

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

20 lipca - worków brak !!!

- worków brak !!!

rozwiń
Avatar
konopnica / 19 lipca 2013 o 16:15

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

cytat ze strony gminy:  "Do czasu dostarczenia worków przez firmę „frakcję suchą” należy gromadzić w plastikowych workach jakie właściciel posiada, worki na wymianę firma pozostawi podczas odbioru odpadów w wyznaczony dzień"

http://www.konopnica.lubelskie.pl/

a jeśli właściciel nie posiada worków plastikowych, to ma je kupić? a czy w opłacie za wywóz śmieci wnoszonej do kasy gminy powyższe worki  nie są wliczone???

strony gminy:  "Do czasu dostarczenia worków przez firmę „frakcję suchą” należy gromadzić w plastikowych workach jakie właściciel posiada, worki na wymianę firma pozostawi podczas odbioru odpadów w wyznaczony dzień"

http://www.konopnica.lubelskie.pl/

a jeśli właściciel nie posiada worków plastikowych, to ma je kupić? a czy w opłacie za wywóz śmieci wnoszonej do kasy gminy powyższe worki  nie są wliczone???

rozwiń
Avatar
pala / 19 lipca 2013 o 09:45

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

19 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
akaba / 18 lipca 2013 o 12:10

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

18 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
adas / 17 lipca 2013 o 12:39

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

17 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
qwak / 16 lipca 2013 o 10:58

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

16 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
acg / 15 lipca 2013 o 19:50

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

15 lipca - worków brak !!!

- worków brak !!!

rozwiń
Avatar
adc / 15 lipca 2013 o 12:15

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

14 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
worki / 15 lipca 2013 o 06:54

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

13 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
gdzie worki / 12 lipca 2013 o 15:55

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

12 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
ada / 20 lipca 2013 o 21:23

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

20 lipca - worków brak !!!

- worków brak !!!

rozwiń
Avatar
konopnica / 19 lipca 2013 o 16:15

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

cytat ze strony gminy:  "Do czasu dostarczenia worków przez firmę „frakcję suchą” należy gromadzić w plastikowych workach jakie właściciel posiada, worki na wymianę firma pozostawi podczas odbioru odpadów w wyznaczony dzień"

http://www.konopnica.lubelskie.pl/

a jeśli właściciel nie posiada worków plastikowych, to ma je kupić? a czy w opłacie za wywóz śmieci wnoszonej do kasy gminy powyższe worki  nie są wliczone???

strony gminy:  "Do czasu dostarczenia worków przez firmę „frakcję suchą” należy gromadzić w plastikowych workach jakie właściciel posiada, worki na wymianę firma pozostawi podczas odbioru odpadów w wyznaczony dzień"

http://www.konopnica.lubelskie.pl/

a jeśli właściciel nie posiada worków plastikowych, to ma je kupić? a czy w opłacie za wywóz śmieci wnoszonej do kasy gminy powyższe worki  nie są wliczone???

rozwiń
Avatar
pala / 19 lipca 2013 o 09:45

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

19 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
akaba / 18 lipca 2013 o 12:10

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

18 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
adas / 17 lipca 2013 o 12:39

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

17 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
qwak / 16 lipca 2013 o 10:58

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

16 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
acg / 15 lipca 2013 o 19:50

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

15 lipca - worków brak !!!

- worków brak !!!

rozwiń
Avatar
adc / 15 lipca 2013 o 12:15

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

14 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
worki / 15 lipca 2013 o 06:54

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

13 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Avatar
gdzie worki / 12 lipca 2013 o 15:55

Konopnica - najwyższa cena za wywóz śmieci wśród gmin wokół Lublina, wiele kategorii odpadów nie odbierają np. wspomniany popiół (a co niby mamy sobie z nim zrobić?).

06. lipca i nikt nie dostał worków do segregacji, ale ...... na stronie gminy upomnienie, że do 15 należy zapłacić i to za 3 miesiące z góry!!!

Brawo Panie Żydek, brawo!!!

12 lipca - worków brak !!! 

- worków brak !!! 

rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 0 0

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 0 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 1 6

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

Dyrektor szpitala poprosi ZUS o sprawdzenie zwolnień lekarskich pielęgniarek

Dyrektor szpitala poprosi ZUS o sprawdzenie zwolnień lekarskich pielęgniarek 17 18

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. We wtorek zwołano konferencję prasową w związku z sytuacją.

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020
galeria
film

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 76 0

Piotr Tomala, himalaista z Lublina został nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon 9 3

PIŁKA RĘCZNA MKS Perła Lublin ma za sobą znakomity sezon, ale w klubie nadal praca wre. We wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono listę zawodniczek na nowy sezon. Do zespołu dołączą cztery Polki i Dunka

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało 0 1

34-letnia kobieta trafiła do szpitala po dachowaniu Volkswagena w miejscowości Wilków (gmina Werbkowice).

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 7 2

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 2

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.