Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 grudnia 2016 r.
20:22

Ursus chce stworzyć elektryczny ciągnik. Pomogą naukowcy z lubelskich uczelni

2 15 A A
Fot. Ursus
Fot. Ursus

To może być nowość na światową skalę. Lubelski Ursus chce stworzyć ciągnik z napędem elektrycznym. Pomóc mają naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lubelskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ursus jest obecnie największym polskim producentem maszyn rolniczych. Z taśm produkcyjnych w zakładach w Lublinie, Dobrym Mieście i Opalenicy trafiają do klientów w kraju i na świecie. Firma w swojej ofercie ma też m.in. dwa autobusy z napędem elektrycznym, a we wrześniu zaprezentowała prototyp elektrycznego samochodu dostawczego. Teraz planuje kolejny krok.

– Od bardzo dawna zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby wyprzedzić wszystko, co dzieje się w rozwoju rolnictwa. To sektor, który pod względem nowinek rozwija się trochę wolniej od pozostałych – mówi Karol Zarajczyk, prezes zarządu Ursus S.A. – Chcemy wejść w projekt badawczy dotyczący elektromobilności i ciągników. Będziemy jedyną firmą, która w bardzo krótkim czasie zaprezentuje prototyp ciągnika elektrycznego

Ale żeby zacząć zarabiać, najpierw trzeba zainwestować. Ursus szacuje, że inwestycje związane z produkcją pojazdów z napędem elektrycznym będą kosztować firmę kilkadziesiąt milionów złotych. W przypadku elektrycznych samochodach dostawczych mowa jest o ok. 20 mln – połowa tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych przydzielanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

– Jeśli chodzi o produkcję ciągników, w grę wchodzi podobna suma. Tu także będziemy starali się o pozyskanie dofinansowania – mówi Zarajczyk.

W stworzeniu prototypu mają pomóc naukowcy z dwóch lubelskich uczelni. – Trudno sobie wyobrazić ciągnik z napędem elektrycznym, bo bardziej jesteśmy przyzwyczajeni do wykorzystywania tego typu wynalazków w samochodach osobowych czy autobusach – mówi prof. dr hab. Zbigniew Grądzki, prorektor ds. Nauki, Wdrożeń i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Ale to przedsięwzięcie jest po pierwsze wybitnie proekologiczne. Po drugie pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji. Zapewni też stabilizację sieci energetycznych – wylicza.

Doświadczenia z współpracy z Ursusem ma już Politechnika Lubelska, której pracownicy uczestniczyli w projektowaniu autobusów i samochodów napędzanych elektrycznie.

– Część rozwiązań jest już gotowa, ale chodzi o szczegółowe pomysły, które zapewnią ciągnikom elektrycznym odpowiednią moc i czas pracy – mówi Henryka Danuta Stryczewska, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Mechaniki Politechniki Lubelskiej.

Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
eqscelsis deo / 8 stycznia 2017 o 10:29
Od pmysłu do przemysłu tylko krok - ale jesli się zdewaluuje to oddać trzeba będzie podwójnie! Pomysł jest w dechę - tylko taki drobiazg - PEŁNA TECHNOLOGIA to nie jest produkcja pardon piwa pełnego ;-)) Tu nie ma się co zastanawiać - tu trzeba SZYBKO I SPRAWNIE DZIAŁAĆ - a powiedzie się !!! Na początek osirodek badawczo rozwojowy i 1000 specjalistów - a potem to już z górki... Wykorzystać komputer Prometeusz - zatrudnić WSZYSTKICH INFORMATYKÓW  w procesy symulacyjne do wyprodukowania WŁAŚCIWYCH AKUMULATORÓW - to taki szczegół - a i jeszcze stacje -sieć stacji w każdej zagrodzie !!! Jest co robić... Jak się skrzykną chłopy to zamiast następnego kościoła czy SPA - zrobią co trza !!!
Od pmysłu do przemysłu tylko krok - ale jesli się zdewaluuje to oddać trzeba będzie podwójnie! Pomysł jest w dechę - tylko taki drobiazg - PEŁNA TECHNOLOGIA to nie jest produkcja pardon piwa pełnego ;-)) Tu nie ma się co zastanawiać - tu trzeba SZYBKO I SPRAWNIE DZIAŁAĆ - a powiedzie się !!! Na początek osirodek badawczo rozwojowy i 1000 specjalistów - a potem to już z górki... Wykorzystać komputer Prometeusz - zatrudnić WSZYSTKICH INFORMATYKÓW  w procesy symulacyjne do wyprodukowania WŁAŚCIWYCH AKUMULATORÓW - to taki szczegół - a i je... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:02
"Wyłudzenie" kasy na bank, ale no cóż kasa nie nasz tylko niemiecka czy francuska a jakby nie było 20 mln władowane w naukę w Lubelskim to jednak coś. A technologia know-how na pewno zostanie gdzieś sensownie spożytkowane
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 11:07
"W przypadku elektrycznych samochodach dostawczych mowa jest o ok. 20 mln – połowa tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych przydzielanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju."- ciekawe, że nie wygrali żadnego konkursu a już wiedzą o dofinansowaniu połowy... naprawdę ciekawe Panie Tomaszu Maciuszczak.
Avatar
ABC / 21 grudnia 2016 o 10:08
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
To się chyba uda - jak za ciągnikiem będzie ciągnięta cała przyczepa akumulatorów :)
Dotacje ,dotacje,dotacje -  i tylko to jest najważniejsze.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 09:18
hehe-nie zapominaj o autobusie elektrycznym zrobionym w łucku [Bogdan].........Jan.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 08:43
Przy założeniu że na wsiach w co drugim gospodarstwie jest ciągnięty prąd sprzed licznika - to będzie świetne rozwiązanie
Avatar
HEHE / 21 grudnia 2016 o 08:32
oczywiscie ze wyłudzanie kasy z ue , tak samo jak ich "innowcyjny" zerżnięty z  innej licencji samochod dostawczy elektrycznych :D
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 07:44
Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
Avatar
aa / 21 grudnia 2016 o 06:35
Obecnie stworzą bo jest zbyt, a specjalistka od plazmy zajmie sie elektrycznymi traktorami, specjalizacja na zamówienie
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 06:34
Redaktorze..sprawdz czy istnieje taki wydzial jak Elektrotechniki i MECHANIKI.....
Avatar
eqscelsis deo / 8 stycznia 2017 o 10:29
Od pmysłu do przemysłu tylko krok - ale jesli się zdewaluuje to oddać trzeba będzie podwójnie! Pomysł jest w dechę - tylko taki drobiazg - PEŁNA TECHNOLOGIA to nie jest produkcja pardon piwa pełnego ;-)) Tu nie ma się co zastanawiać - tu trzeba SZYBKO I SPRAWNIE DZIAŁAĆ - a powiedzie się !!! Na początek osirodek badawczo rozwojowy i 1000 specjalistów - a potem to już z górki... Wykorzystać komputer Prometeusz - zatrudnić WSZYSTKICH INFORMATYKÓW  w procesy symulacyjne do wyprodukowania WŁAŚCIWYCH AKUMULATORÓW - to taki szczegół - a i jeszcze stacje -sieć stacji w każdej zagrodzie !!! Jest co robić... Jak się skrzykną chłopy to zamiast następnego kościoła czy SPA - zrobią co trza !!!
Od pmysłu do przemysłu tylko krok - ale jesli się zdewaluuje to oddać trzeba będzie podwójnie! Pomysł jest w dechę - tylko taki drobiazg - PEŁNA TECHNOLOGIA to nie jest produkcja pardon piwa pełnego ;-)) Tu nie ma się co zastanawiać - tu trzeba SZYBKO I SPRAWNIE DZIAŁAĆ - a powiedzie się !!! Na początek osirodek badawczo rozwojowy i 1000 specjalistów - a potem to już z górki... Wykorzystać komputer Prometeusz - zatrudnić WSZYSTKICH INFORMATYKÓW  w procesy symulacyjne do wyprodukowania WŁAŚCIWYCH AKUMULATORÓW - to taki szczegół - a i je... rozwiń
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 20:02
"Wyłudzenie" kasy na bank, ale no cóż kasa nie nasz tylko niemiecka czy francuska a jakby nie było 20 mln władowane w naukę w Lubelskim to jednak coś. A technologia know-how na pewno zostanie gdzieś sensownie spożytkowane
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 11:07
"W przypadku elektrycznych samochodach dostawczych mowa jest o ok. 20 mln – połowa tej kwoty ma pochodzić z funduszy unijnych przydzielanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju."- ciekawe, że nie wygrali żadnego konkursu a już wiedzą o dofinansowaniu połowy... naprawdę ciekawe Panie Tomaszu Maciuszczak.
Avatar
ABC / 21 grudnia 2016 o 10:08
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
To się chyba uda - jak za ciągnikiem będzie ciągnięta cała przyczepa akumulatorów :)
Dotacje ,dotacje,dotacje -  i tylko to jest najważniejsze.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 09:18
hehe-nie zapominaj o autobusie elektrycznym zrobionym w łucku [Bogdan].........Jan.
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 08:43
Przy założeniu że na wsiach w co drugim gospodarstwie jest ciągnięty prąd sprzed licznika - to będzie świetne rozwiązanie
Avatar
HEHE / 21 grudnia 2016 o 08:32
oczywiscie ze wyłudzanie kasy z ue , tak samo jak ich "innowcyjny" zerżnięty z  innej licencji samochod dostawczy elektrycznych :D
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 07:44
Miś: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
Avatar
aa / 21 grudnia 2016 o 06:35
Obecnie stworzą bo jest zbyt, a specjalistka od plazmy zajmie sie elektrycznymi traktorami, specjalizacja na zamówienie
Avatar
Gość / 21 grudnia 2016 o 06:34
Redaktorze..sprawdz czy istnieje taki wydzial jak Elektrotechniki i MECHANIKI.....
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi

Grzegorz Bronowicki o meczu z Senegalem: Robert to wielki gracz, ale sam nic nie zrobi 0 0

ROZMOWA Z Grzegorzem Bronowickim, byłym reprezentantem Polski

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce

KS Drzewce - LKS Stróża 0:1. Stróża bliższa gry w okręgówce 0 0

Lubelska klasa okręgowa Ponad 200 kibiców oglądało w Drzewcach pierwszy mecz barażowy. W starciu dwóch wicemistrzów klasy A lepszy okazał się LKS Stróża

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej

Zmiany w parafiach archidiecezji lubelskiej 0 1

Zmiany w lubelskich parafiach ogłosił w środę metropolita lubelski abp. Stanisław Budzik

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko"
film

Lublin: Przez miesiąc mieszkał ze zwłokami dziewczyny. "Był grzeczny, dbał o wszystko" 0 1

– Artur powiedział mi, że się zakochał. Chciał ułożyć sobie z nią życie – opowiadał w środę przed sądem krewny Artura S. 47-latek odpowiada przed sądem za uduszenie swojej dziewczyny. Przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami ukrytymi w wersalce

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu!

Psy w Ogrodzie Saskim w Lublinie? Jest ostateczny wyrok sądu! 0 4

Unieważniony został zakaz wprowadzania psów do Ogrodu Saskiego. Taki wyrok wydał w środę Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że radni nie mieli prawa zabronić spacerów z psem po zabytkowym parku. To koniec czteroletniego sporu między władzami Lublina a dwoma mieszkańcami miasta

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kręcą spot reklamowy, potrzebują statystów [zdjęcia] 0 0

Na Wydziale Artystycznym UMCS rozpoczęły się prace przy nowym filmie promocyjnym uczelni. Do zdjęć potrzeba kilkudziesięciu statystów

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo

MUNDIAL 2018. Urugwaj – Arabia Saudyjska 1:0. Ekonomiczne zwycięstwo 0 0

MUNDIAL 2018 Urugwaj pokonał 1:0 Arabię Saudyjską i obok Rosji wywalczył awans do 1/8 finału. O tym która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie A zadecyduje bezpośredni mecz pomiędzy gospodarzami, a zespołem z Ameryki Południowej

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina
galeria

MPK Lublin chce sprzedać autobus. Rozbity w wypadku w centrum Lublina 4 8

Na sprzedaż trafił miejski autobus rozbity w kwietniu w głośnym wypadku na ul. Narutowicza. Jelcz nie nadaje się do jazdy, ma zatrzymany dowód rejestracyjny, ale spółka liczy na to, że znajdzie kupca. Pojazd ma 1,3 mln km przebiegu.

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy

Policjant zatrzymał do kontroli policjanta. Zabrał mu prawo jazdy 58 13

Do nietypowej interwencji policji doszło w powiecie łukowskim, gdzie policjant z nieoznakowanego radiowozu, zatrzymał inny nieoznakowany radiowóz

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach?

Kolejne ruchy kadrowe w Motorze, Dzięgielewski w Wigrach? 5 0

W środę umowy z lubelskim klubem podpisało dwóch kolejnych młodych zawodników. To Jakub Buczek i Rafał Dobrzyński, którzy w rundzie wiosennej debiutowali w III lidze. Wiadomo już także, że do ekipy żółto-biało-niebieskich po wypożyczeniu wraca Michał Paluch

Kanada zalegalizowała marihuanę

Kanada zalegalizowała marihuanę 0 1

Kanadyjski parlament zalegalizował rekreacyjne używanie marihuany. Obywatele Kanady będą mogli posadzić sobie w domu do czterech krzaczków

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym
22 czerwca 2018, 21:15

Kino plenerowe w Kazimierzu Dolnym 0 0

Restauracja Stara Łaźnia w Kazimierzu Dolnym (ul. Senatorska 21) zaprasza na kolejną odsłonę kina plenerowego. W piątek, 22 czerwca ok. godz. 21.15 zobaczymy film Uwikłanie, z kolei dzień później o tej samej porze kultowe Kochaj albo rzuć.

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu

Wakacje. Załatw formalności przez internet. Zaoszczędzisz sporo czasu 0 0

Resort cyfryzacji zachęca do załatwiania spraw urzędowych online. To pomoże m.in. zaoszczędzić czas przed wyjazdem na urlop. 

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę

MUNDIAL 2018. Portugalia – Maroko 1:0. Ronaldo zrobił różnicę 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu o wszystko zespół z Afryki przegrał z Portugalią 0:1 po golu niezawodnego Cristiano Ronaldo. Lwy Atlasu miały więcej sytuacji od rywali, ale byli nieskuteczni i po trzech meczach grupowych zawodnicy Herve Renarda wrócą do domów

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca
23 czerwca 2018, 10:00

Urodziny Teatru Osterwy. Można rezerwować miejsca 0 0

Teatr dramatyczny zaprasza w sobotę do wspólnego świętowania 133. rocznicy urodzin swojego patrona, Juliusza Osterwy. Trwa rezerwacja miejsc i dystrybucja wejściówek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!