Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 września 2014 r.
11:30
Edytuj ten wpis

Urząd: Na Ukrainie będzie pan bezpieczny. Odmówili udzielenia statusu uchodźcy

61 11 A A

Nie chce jechać do swojego kraju, bo obawia się o życie. Ale Urząd do Spraw Cudzoziemców odmówił mu pomocy. Twierdzi, że Ukraina nie jest stroną żadnego międzynarodowego konfliktu, który byłby powszechnym zagrożeniem dla cywilów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- 15 marca, dzień przed referendum na Krymie, byłem w pracy. Przyszło do mnie trzech separatystów - opowiada Andriej, który w Lublinie szuka schronienia*. - Powiedzieli, że mam iść na referendum. Mówili, że wiedzą, co robiłem w Gruzji (kilka lat temu uczestniczył w misji humanitarnej organizowanej przez prezydenta RP i Caritas Polska - red.). Zagrozili, że mój dom może spłonąć. Następnego dnia kupiłem bilety na pociąg i wyjechałem do Kijowa. Później przyjechałem do Polski.

Obywatel Ukrainy już wcześniej - przez dwa lata - mieszkał i pracował w naszym kraju. Współpracował z administracją rządową Ukrainy, a ostatnio z polsko-ukraińską fundacją w Lublinie.

W Polsce wystąpił z wnioskiem o nadanie statusu uchodźcy. Urząd do Spraw Cudzoziemców nie zgodził się ani na to, ani na udzielenie tzw. ochrony uzupełniającej. Nie dał też zgody na pobyt tolerowany.

W uzasadnieniu czytamy m.in. "że cudzoziemiec nie wykazał zasadności swojej obawy przed prześladowaniem w miejscu swojego stałego zamieszkania w kraju pochodzenia”. A także "Oceniając (…) sytuację bezpieczeństwa na Ukrainie należy stwierdzić, że kraj ten nie jest stroną żadnego międzynarodowego konfliktu zbrojnego, który miałby być źródłem powszechnego stosowania w tym kraju przemocy względem ludności cywilnej. Nie można również jeszcze mówić o występującym w tym kraju zespole zjawisk stanowiących wewnętrzny konflikt zbrojny (…).

- Urząd przyjmuje chyba, że Krym, jest już rosyjski. W Rosji rzeczywiście nie toczy się wojna - oburza się mec. Paweł Cioch, który pomaga Andriejowi. - Podkreślają, że mogą mu grozić tortury, ale śmierć już nie. To jest wręcz żenująco śmieszne.
Urzędnicy twierdzą, że nasz bohater może mieszkać w innej części Ukrainy - chodzi o tzw. wewnętrzną relokację. Zapewnienia Andrieja, że Ukraina nie chroni uchodźców z Krymu dla urzędu okazały się "nieprzekonywujące”.

Artysta z pomocą lubelskich przyjaciół odwołał się do Rady do Spraw Uchodźców. - W Internecie jest dostępny dokument OBWE z informacją, że prezydent Ukrainy zawetował ustawę pozwalającą pomagać takim osobom - mówi mec. Cioch. - Nie ma podstawy prawnej do rozwiązania na Ukrainie problemu uchodźców wewnętrznych.

- W odwołaniu wskazujemy też na inny fakt. Andriej pomógł naszym kolegom - dziennikarzom - dotrzeć do domniemanej matki Wladimira Putina - Wiery Putin - mówi Jacek Piasecki, przyjaciel artysty. - Ci, którym to się udało znikają, są porywani.

- Rada do Spraw Uchodźców musi wydać orzeczenie. Mogą podważyć naszą decyzję lub ją podtrzymać albo odesłać nam do ponownego rozpatrzenia - tłumaczy Ewa Piechota, rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców. - Mężczyzna ma prawo do świadczeń socjalnych.

Zaznacza też, że dopóki trwa procedura odwoławcza, nie musi opuszczać Polski.

* imię zmienione

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PO-tworek / 16 września 2014 o 10:14

jak nie chce na krymie to nich sobie zamieszka we lwowie albo tarnopolu.tam potrzebują takich aktywistów z 'misji humanitarnych"

Avatar
Gość / 16 września 2014 o 08:24

Boże, aż tak Was boli azyl dla jednego człowieka?

Na początek jednego... A ciebie aż tak boli przestrzeganie prawa? takie mamy prawo, my jako obywatele musimy go przestrzegać, więc dlaczego cudzoziemcy mieliby być ponad nim?

Poza tym - nie wzywaj imienia nadaremnie... :P

Avatar
karl / 15 września 2014 o 21:31
Boże, aż tak Was boli azyl dla jednego człowieka?
Avatar
jOOJ / 15 września 2014 o 21:02

A w wolnym, miodem i mlekiem płynącym Kijowie , rządzonym przez wspaniałych miłujących pokój demokratów mu się nie podobało...? Wprawdzie bez gazu i ciepłej wody od początku sierpnia ale uczucia patriotyczne prześladowanego powinny grzać od wewnątrz...!

Avatar
buzer / 15 września 2014 o 16:36

urząd ma 100 % racji. Nam nie potrzeba watpliwej jakości artystów i nierobów, potem będzie starał się o socjal i mieszkanie . Wszyscy powinni skrzyknąć się przeciwkop lewusowi. Na jprostsza droga do wolnośći to praca, a nie  wątplwa "walka o wolność"

Avatar
ulisses / 15 września 2014 o 16:30

Tu szukają schronienia? A przed kim? Przed czym. Ukraina to obszarowo duży kraji i jeśli ukraińcy uciekają to tylko dla kasy!!!!

Avatar
obatel / 15 września 2014 o 15:44

Słusznie odmówili.

Skoro prezydent Ukrainy wetuje ustawę,

to dlaczego Polska musi dać papiery o uchodźtwie,

nie nasz obywatel.

Avatar
Anna / 15 września 2014 o 13:49

Decyzja absolutnie sluszna.Tylko na czesci Ukrainy tocza sie walkiu.On nie musi tam jechac.W innych rejonach Ukrainy zycie toczy sie normalnie,jak dotad.

Nie mozemy przyjmowac do Polski Ukraincow.Juz obecnie zadaja zwrotu czesci terytorium Polski jako swoichbterenow.Teraz przybedzie tam jeszcze ukrainskich uchodzcow i da im to trylko lepsza pozycje w zadaniach zwrotu tych terenow.A z drugiej strony jaka pewnosc ze ci uciekinierzy to nie rosyjscy agenci.UTRZYMAC DECYZJE W MOCY.

Avatar
Melcznik / 15 września 2014 o 13:47

Rozumię że materiał podpisany TYLKO U NAS -bo to autorski a nie przepisany z innych stron:)?

Avatar
nie lubię / 15 września 2014 o 13:30

Chociaż jedni nie dali sę zwariować.

Avatar
PO-tworek / 16 września 2014 o 10:14

jak nie chce na krymie to nich sobie zamieszka we lwowie albo tarnopolu.tam potrzebują takich aktywistów z 'misji humanitarnych"

Avatar
Gość / 16 września 2014 o 08:24

Boże, aż tak Was boli azyl dla jednego człowieka?

Na początek jednego... A ciebie aż tak boli przestrzeganie prawa? takie mamy prawo, my jako obywatele musimy go przestrzegać, więc dlaczego cudzoziemcy mieliby być ponad nim?

Poza tym - nie wzywaj imienia nadaremnie... :P

Avatar
karl / 15 września 2014 o 21:31
Boże, aż tak Was boli azyl dla jednego człowieka?
Avatar
jOOJ / 15 września 2014 o 21:02

A w wolnym, miodem i mlekiem płynącym Kijowie , rządzonym przez wspaniałych miłujących pokój demokratów mu się nie podobało...? Wprawdzie bez gazu i ciepłej wody od początku sierpnia ale uczucia patriotyczne prześladowanego powinny grzać od wewnątrz...!

Avatar
buzer / 15 września 2014 o 16:36

urząd ma 100 % racji. Nam nie potrzeba watpliwej jakości artystów i nierobów, potem będzie starał się o socjal i mieszkanie . Wszyscy powinni skrzyknąć się przeciwkop lewusowi. Na jprostsza droga do wolnośći to praca, a nie  wątplwa "walka o wolność"

Avatar
ulisses / 15 września 2014 o 16:30

Tu szukają schronienia? A przed kim? Przed czym. Ukraina to obszarowo duży kraji i jeśli ukraińcy uciekają to tylko dla kasy!!!!

Avatar
obatel / 15 września 2014 o 15:44

Słusznie odmówili.

Skoro prezydent Ukrainy wetuje ustawę,

to dlaczego Polska musi dać papiery o uchodźtwie,

nie nasz obywatel.

Avatar
Anna / 15 września 2014 o 13:49

Decyzja absolutnie sluszna.Tylko na czesci Ukrainy tocza sie walkiu.On nie musi tam jechac.W innych rejonach Ukrainy zycie toczy sie normalnie,jak dotad.

Nie mozemy przyjmowac do Polski Ukraincow.Juz obecnie zadaja zwrotu czesci terytorium Polski jako swoichbterenow.Teraz przybedzie tam jeszcze ukrainskich uchodzcow i da im to trylko lepsza pozycje w zadaniach zwrotu tych terenow.A z drugiej strony jaka pewnosc ze ci uciekinierzy to nie rosyjscy agenci.UTRZYMAC DECYZJE W MOCY.

Avatar
Melcznik / 15 września 2014 o 13:47

Rozumię że materiał podpisany TYLKO U NAS -bo to autorski a nie przepisany z innych stron:)?

Avatar
nie lubię / 15 września 2014 o 13:30

Chociaż jedni nie dali sę zwariować.

Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłasza nabór. Można znaleźć pracę 1 4

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił właśnie kolejny nabór pracowników do wydziału w Białej Podlaskiej. Do końca tego roku ma tu pracować 120 osób.

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana

Sześć osób rannych w wypadku pod Lublinem. Droga krajowa nr 19 zablokowana 11 0

Sześć osób ucierpiało w wypadku w podlubelskich Trojaczkowicach na drodze krajowej nr 19.

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 21:21 [RELACJA NA ŻYWO]

Polonia Piła - Speed Car Motor Lublin 21:21 [RELACJA NA ŻYWO] 4 0

Lubelscy żużlowcy w niedzielę o godzinie 14:40 powalczą o obronę pozycji lidera Nice 1 Ligi Żużlowej w Pile przeciwko tamtejszej Polonii. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii pw. Świętego Mikołaja (dużo zdjęć) 3 1

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Mikołaja przy ulicy Słowikowskiego w Lublinie. Byliśmy na miejscu.

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra

Lublin: Małe dziecko wypadło z trzeciego piętra 20 0

Półtoraroczne dziecko wypadło z trzeciego piętra bloku przy ulicy Górnej w Lublinie.

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW?

47-latek zginął w wypadku, drugi z mężczyzn był pijany. Kto kierował BMW? 5 4

Tragiczny wypadek w Siennicy Królewskiej Dużej (pow. krasnostawski). Nie żyje 47-letni mężczyzna.

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach
30 maja 2018, 19:00

Inspiracje po lubelsku: o związkach i relacjach 1 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Inspiracje po lubelsku. W środę, 30 maja o godz. 19 odbędzie się spotkanie poświęcone związkom i relacjom.

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale

Zaczęli słabo, ale jest poprawa. Bogdanka odrabia straty po pierwszym kwartale 0 0

Niezbyt dobrze zaczął się ten rok dla Bogdanki. W pierwszym kwartale przychody spadły o 14,3 proc., do 398,7 mln zł z 465,2 mln zł przed rokiem. Kopalnia na czysto zarobiła w tym okresie 23,2 mln zł.

Innymi Słowy Impro w Amnesii
30 maja 2018, 20:00

Innymi Słowy Impro w Amnesii 1 0

Co Gdzie Kiedy. 30 maja o godz. 20 w klubie Amnesia (al. Racławickie 6) wystąpi formacja Innymi Słowy. Artyści zaprezentują improwizowane szorty sceniczne.

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?"

Wydadzą ponad 2 miliony na przebudowę tej drogi. "Czy to prawda, że mieszka tam radny?" 13 6

Nieco ponad 2 miliony złotych zgodzili się przeznaczyć miejscy radni na budowę ul. Sosnowej. Ponieważ inwestycja nie była wcześniej wpisana do budżetu pieniądze zostały przesunięte z puli przeznaczonej na budowę basenów. Wybór akurat tej ulicy nie dla wszystkich jest jasny

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu

Chciał wyprzedzić motocyklistę, ale go potrącił. 30-latek zmarł w szpitalu 26 2

Nie żyje 30-letni motocyklista potrącony przez busa w miejscowości Sumin (pow. tomaszowski).

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć)
galeria

Bal w Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka (dużo zdjęć) 5 8

Uczniowie gimnazjum przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie bawili się na uroczystym Balu. Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza"

Ojcowie niepodległej. Wojciech Korfanty, czyli "rogata dusza" 0 1

„Człowiek - legenda, który przyprowadził Śląsk do Polski, a potem został przez Polskę zdeptany”.

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Parafii św. Andrzeja Boboli (dużo zdjęć) 17 4

Do Pierwszej Komunii Świętej przystąpiły dzieci z Parafii pw. Świętego Andrzeja Boboli w Lublinie. Towarzyszyliśmy im w tej uroczystej chwili.

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów

Koncert Magiczny Lublin Jagiellonów 2 0

Co Gdzie Kiedy. W poniedziałek, 28 maja o godz. 19 w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie (ul. Narutowicza 6) odbędzie się wyjątkowy koncert Magiczny "Lublin Jagiellonów".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!