niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Urzędnicy chcą ulżyć pieskom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 kwietnia 2007, 19:21
Autor: Dominik Smaga

Zamiast prowadzić psa jednocześnie w kagańcu i na smyczy, będziemy mogli poprzestać tylko na jednym z tych zabezpieczeń.

Wprowadzenie takich zmian w przepisach rozważają miejscy urzędnicy.

Teraz uchwała Rady Miasta mówi wyraźnie, że właściciele psów w miejscach publicznych muszą je prowadzić na smyczy i w kagańcu. Spuścić psa ze smyczy można dopiero w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi. Właściciele czworonogów skarżą się, że to nieprecyzyjne przepisy. W dodatku, dotyczą one w równym stopniu malutkiego ratlerka, jak i wielkiego rottweilera.
- Kiedyś dostałem od policji mandat za to, że mój pies biegał swobodnie na skraju osiedla. Mimo że miał założony kaganiec - denerwuje się Jan Zieliński (nazwisko zmienione), mieszkaniec Czechowa.
Właściciele psów powołują się na przyjętą przez Sejm (lecz zawetowaną przez prezydenta) ustawę, która mówi, że psa należy prowadzić na smyczy lub w kagańcu. Obu zabezpieczeń należy używać tylko w przypadku psów z ministerialnego wykazu ras agresywnych. Ale ostatecznie przepis nie wszedł w życie.
- Można dyskutować o tym, czy powinniśmy być tu "świętsi od papieża”. W Lublinie obowiązuje uchwała Rady Miasta i policja oraz Straż Miejska mogą się nią posługiwać. Jeśli przepisy przewidują kary za brak kagańca, to mundurowi mają takie kary nakładać - mówi Wiesław Piątkowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.
- Według kodeksu wykroczeń, karze grzywny podlega osoba, która trzymając zwierzę nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności - tłumaczy Witold Laskowski z Komendy Miejskiej Policji. - I za taki nakazany środek ostrożności można uznać miejski przepis, który mówi o równoczesnym stosowaniu kagańca i smyczy.
Do końca czerwca urzędnicy mają przedłożyć sprawozdanie z wykonania przepisów regulaminu porządkowego. - I wtedy możliwe będą zmiany w regulaminie - dodaje dyrektor Piątkowski.
Jednak na ewentualne poprawki w przepisach będzie musiała się zgodzić większość miejskich radnych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!