niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Urzędnik odrzucił zdjęcie z kolczykiem. Niesłusznie

  Edytuj ten wpis
Autor: (izi)

Urząd nie przyjął fotografii z powodu kolczyka – mówi Jacek Orzeł, właściciel studia fotograficznego
Urząd nie przyjął fotografii z powodu kolczyka – mówi Jacek Orzeł, właściciel studia fotograficznego

Robisz sobie zdjęcie do dowodu osobistego? Jeśli nosisz kolczyki, niektórzy urzędnicy mogą z zasady odrzucić taką fotografię.

– Od pewnego czasu robię zdjęcia do dokumentów. Ostatnio jedna z moich klientek powiedziała, że urząd nie przyjął fotografii, bo była na niej z kolczykiem – mówi Jacek Orzeł, właściciel studia fotograficznego. – Zadzwoniłem do urzędu. Powiedzieli, że osoba na zdjęciu nie powinna mieć kolczyka, ale nie potrafili wskazać podstawy prawnej.

Na fotografii, o której mowa, kobieta ma niewielki kolczyk, zwisający pod płatkiem ucha. Kwestię zdjęć do dowodów reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 6 lutego 2009 r. Nie zakazuje kolczyków. Mówi tylko, że lewe ucho ma być widoczne.

– Interpretujemy to tak, że nie powinno być żadnych ozdób – mówi Alicja Zając, kierownik referatu dowodów osobistych w Urzędzie Miasta. – Nikt nie odrzuca takich zdjęć dla samego siebie. Chodzi o interesanta, który może mieć problemy przy przekraczaniu granicy, jeżeli trafi na celnika, któremu takie zdjęcie się nie spodoba.

Odrzucone zdjęcie z kolczykiem pokazaliśmy jej przełożonemu. Był innego zdania. – Ja bym to zdjęcie przyjął. W związku z sytuacją, jaka miała miejsce, zapraszamy tę panią do nas – stwierdził Lesław Mazur, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Administracyjnych.

Potwierdził, że zwisające kolczyki, które nie zasłaniają ucha, czy niewielkie wkręty, nie dyskwalifikują zdjęć. – Uczulę na to swoich pracowników – zapowiedział.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Marek
Henryk
Alojzy
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Marek
Marek (15 maja 2014 o 18:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

nie słusznie bo o tym nie mówią przepisy, najlepiej zdjeice wygenerować przez portal generator.photoid.eu wowczas robiac odbitke w fotolabie mamy a 70groszy i nie żal jesli sie urzedas przyczepi pieniedzy

Rozwiń
Henryk
Henryk (28 marca 2013 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Słucham tych wypowiedzi i zastanawiam się nad granicami dyskusji w Polsce w obrębie przestrzegania prawa...sama dyskusja ma może sens bo warto dyskutować merytorycznie...jednak jad wstrzykiwany w aparat urzędowy w wielu opiniach które czytam staje się nieznośny...Czy to naprawdę tak istotne że ktoś zabrania i nie doprecyzował ustawy w zakresie określenia czy kolczyk może być czy nie....niedługo każdą kwestię będziemy odnosić do litery prawa...ja nazwałbym to paradoksem wolności, chcemy mieć więcej wolności,akceptacji przez urzędników kolczyków na zdjęciu a z drugiej strony wskazujemy niekompetencje i niedoprecyzowanie prawa które o tym stanowi....chcemy wolności czy precyzyjności przepisów. Dla mnie każda precyzyjność chwilowo daje poczucie bezpieczeństwa po czym zabiera nam wolność...nie lepiej olać rozważanie kolczyka w uchu, ustawa nie zabrania go nosić...wiec nośmy gdzie chcemy...nie chcą kolczyka na zdjęciu to daj im zdjęcie bez kolczyka i żyj dalej.....ja też chciałbym żeby okładka paszportu była kolorowa....a nie jest to zamówiłem sobie kolorową okładkę:Di nie marudzę że zabraniają:D:...

Pozdrawiam wiecznie niezadowolonych Rodaków.
Rozwiń
Alojzy
Alojzy (3 października 2012 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A najlepsze jest to:

"Chodzi o interesanta, który może mieć problemy przy przekraczaniu granicy, jeżeli trafi na celnika, któremu takie zdjęcie się nie spodoba."

Ubaw po pachy...
Rozwiń
chart
chart (2 października 2012 o 13:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Bo mamy takie wewnętrzne przepisy" albo "bo tak interpretujemy" to wygodna zasłona urzędniczej bezmyślności i poczucia przewagi nad interesantem.

Pamiętam przypadek, gdy znajomej nie chciano przyjąć zdjęcia argumentując, że... za wesoło się uśmiecha.
Rozwiń
Monika
Monika (2 października 2012 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oto przykład klsycznego kretynizmu i profesjonalizmu urzędoli: "nie, bo nie". Żadnych merytorycznych argumentów, uzasadnienia, nic. "Wydaje mi się .." No brawo. Może podwyzkę ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!