niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Urzędy skarbowe oddadzą miliony. Zwrot dostanie 212 osób w woj. lubelskim

  Edytuj ten wpis

Ponad 25 mln zł wypłacą podatnikom lubelskie urzędy skarbowe (Jacek Świerczyński / Archiwum)
Ponad 25 mln zł wypłacą podatnikom lubelskie urzędy skarbowe (Jacek Świerczyński / Archiwum)

Ponad 25 mln zł wypłacą lubelskie urzędy skarbowe podatnikom, którzy w latach 1998–2006 zapłacili – jak się okazało niekonstytucyjny – 75-procentowy podatek od nieujawnionych dochodów. Ale skarbówka nadal go nalicza.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że 75-procentowy podatek jest niezgodny z Konstytucją. A wszystkie sprawy z tytułu nieujawnionych źródeł przychodu za lata 1998–2006 podlegają umorzeniu. Podatnicy mieli czas do 27 września, żeby złożyć wnioski o wznowienie postępowania podatkowego i w konsekwencji odzyskać pieniądze.

– Do lubelskich urzędów skarbowych wpłynęło 212 wniosków od osób, które w tym okresie zapłaciły podatek, łącznie na kwotę ok. 15 mln zł. Tyle zwrócą urzędy plus ustawowe odsetki – na kwotę ok. 10 mln zł – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.

Najwięcej, bo 67 takich wniosków wpłynęło do Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej, 39 do US w Zamościu, 29 w do Pierwszego US w Lublinie i 24 do US w Chełmie. Oprócz tego do urzędów w regionie lubelskim wpłynęło ok. 300 wniosków od osób, które w latach 1998–2006 miały zapłacić 75-procentowy podatek, ale tego nie zrobiły. To łączna kwota ponad 3 mln zł. Na mocy wyroku Trybunału nie będą musiały już płacić.

– Wszystkie dokumenty analizowane są pod względem formalnym. Następnie będą wypłacane pieniądze – dodaje Szpakowska. – Jeśli chodzi o sprawy sądowe, to piszemy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o ich umorzenie.

A co z takim samymi sprawami po 2006 roku? – Wyrok Trybunału dotyczy lat 1998–2006, więc nie ma podstaw do wznowienia postępowań po tym okresie. Urzędy nadal mają obowiązek prowadzić postępowania w zakresie nieujawnionych źródeł – wyjaśnia Marta Szpakowska.

Dopóki więc Trybunał Konstytucyjny (patrz ramka "skarga konstytucyjna”) nie wypowie się na temat spraw po 2006 roku, cały czas możemy zapłacić 75-procentowy podatek od dochodów, których źródła nie potrafimy wskazać.

W tym roku Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie przeprowadził 19 kontroli w tym zakresie. – Nasze ustalenia to ponad 12,3 mln zł nieujawnionych dochodów – wylicza Marek Kostyła, rzecznik UKS.

W pierwszym półroczu tego roku urzędy skarbowe z naszego województwa wydały kolejnych 10 decyzji na kwotę prawie 600 tys. zł. Najwięcej decyzji wydał US w Białej Podlaskiej (3), US w Puławach i Tomaszowie (po 2) i po jednej w Chełmie, Parczewie i Łęcznej.

Skarga konstytucyjna

Prawo wniesienia skargi konstytucyjnej ma każdy, kto uczestniczył w postępowaniu, w którym wyczerpano drogę prawną, a które zakończyło się wydaniem ostatecznego rozstrzygnięcia opartego na zakwestionowanym przepisie.

Fiskus kontroluje

Kupiłeś dom, samochód, działkę? Możesz spodziewać się wezwania do urzędu skarbowego. Do kontroli może także wytypować program komputerowy, jeśli wykaże, że nasze wydatki były wyższe niż dochody. Jeśli zostaniemy "wytypowani” inspektorzy skarbowi każą nam wyjaśnić, skąd wzięliśmy pieniądze np. na zakup mieszkania. Gdy nasze dochody z różnych źródeł nie pokrywają poniesionych wydatków, wtedy zaczyna się postępowanie podatkowe. Jeśli okaże się, że podatnik ukrył swoje dochody, będzie musi zapłacić 75-procentowy podatek od nieujawnionej kwoty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 października 2013 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

eh, cała PO-lska własnie!.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!