Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 czerwca 2009 r.
20:50
Edytuj ten wpis

Utknęła budowa Alchemii, nowej galerii handlowej w centrum Lublina

0 6 A A

Spółka Arkady jest gotowa do budowy centrum handlowego Alchemia. Niestety, projekt utknął w urzędowych gabinetach. Inwestora czekają też konsultacje z sąsiadami. W najlepszym wypadku prace rozpoczną się w sierpniu br., a skończą w 2012 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Między ul. Lubartowską, a Świętoduską powstanie największy parking w śródmieściu. Ponad tysiąc miejsc postojowych, do tego niewielka galeria handlowa. Wszystko pod ziemią.

Na powierzchni zaprojektowano zieleńce, skwery i przeszklony pawilon. Przebudowany zostanie również budynek Arkad. Inwestor chciał wbić pierwszą łopatę z początkiem wakacji, ale już wiadomo, że to nierealny termin. Nowy zależy od urzędników.

- My jesteśmy gotowi - mówi Andrzej Wilczewski, prezes spółki Arkady. - Wybraliśmy wykonawców. Mamy pozwolenie na przebudowę infrastruktury technicznej. Czekamy jeszcze na decyzję konserwatora zabytków i pozwolenie na budowę właściwego kompleksu.

Projekt był wielokrotnie konsultowany ze służbami ochrony zabytków. Nie ma wątpliwości, że decyzja będzie pomyślna dla inwestora.

- W przyszłym tygodniu zajmiemy w tej sprawie ostateczne stanowisko - mówi Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.

Arkadom pozostaje czekać na zielone światło z Ratusza. Tu sprawa może się przeciągnąć, bo urzędnicy muszą z kolei czekać na opinię z Ministerstwa Infrastruktury.

Chodzi o zastosowanie nowatorskich systemów przeciwpożarowych. Nie obejmują ich polskie przepisy. Konieczne jest więc ministerialne zezwolenie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że decyzja powinna zapaść do końca lipca.

Na tym formalności się nie zakończą. Inwestor, choć nie musiał, zdecydował się zapytać o opinię właścicieli wszystkich sąsiednich budynków.

- To jest kilkadziesiąt osób - mówi Ewa Boguta, zastępca dyrektora Wydziału Architektury Urzędu Miasta. - Inwestycja jest jednak na tyle poważna, że warto rozwiać wszelkie wątpliwości i dokładnie poinformować mieszkańców. Trzeba się liczyć z protestami, lecz inwestor ma ekspertyzy najlepszych krajowych specjalistów. Wynika z nich, że Arkady nie zagrożą starym kamienicom.

Realny termin rozpoczęcia prac, to według przedstawicieli spółki przełom sierpnia i września. Kiedy lublinianie wrócą z urlopów, firma zabierze się za wykopy.
- Niestety, zaczniemy od robót drogowych - mówi Wilczewski. - Musimy wymienić sieć gazową, elektryczną i wodociągową. Chcieliśmy to robić w wakacje, ale powstrzymują nas formalności.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
OBSERWATOR / 30 czerwca 2009 o 11:42
Życzę wytrwałości Panu Andrzejowi Wilczewskiemu i mam nadzieję, że dojdzie wreszcie do realizacji tego przedsięwziecia. Z rozmów jakie przeprowadziłem z niektórymi restauratorami na Starym Mieście wnioskuję, że im też zależy na tym. Jednak obserwując poczynania "naszych" urzędników to mniemam, że im niekoniecznie na tym zależy. Na tzw. obcych patrzy się tu mniej łaskawym okiem. O ile wiem to firma Pana Wilczewskiego jest z Chełma.
Avatar
Jacek / 30 czerwca 2009 o 07:56
Jaka Alchemia?. Przecież ratusz nawet stojaków rowerowych nie umie zamontować w centrum, np na placu zamkowym.... Wykopmy tą ekipę nierobów z ratusza
Avatar
soltys / 29 czerwca 2009 o 14:51
Zmienic nazwe Lublin na NIE DA SIE CITY .
Avatar
lubelak / 29 czerwca 2009 o 14:47
Rozmowy z sąsiadami? JAkimi sąsiadami.... Ale może, jak 'coś' takiego powstanie i pociągnie za sobą dalsze inwestycje, t ow końcu miasto pozbędize się tego PLEBSU z centrum miasta....
Avatar
LolaMEgafon / 29 czerwca 2009 o 14:16
Łelkam in Lublin - de Metropoli.
Panowie tu jest wschód i żadna alchemia nam nie potrzebna. Lepiej buraki zasadzić.
Avatar
lubliniaww2 / 29 czerwca 2009 o 12:23
JUŻ DAWNO POSTULOWAŁEM ZAORAĆ LUBLIN BO TU NIC SIE "NIEDASIĘ": ANI DRÓG, ANI STREFY EKONOMICZNEJ, ANI LOTNISKA, ANI ŚCIEŻEK ROWEROWYCH, ANI TCHNIĘCIA ŻYCIA W STARÓWKĘ(BY ŻYŁA JAK KRAKOWSKA, POZNAŃSKA,WROCŁAWSKA!!), ANI POPRAWY ESTETYKI MIASTA, ANI BUDOWY OBWODNICY!!!JEDNYM SŁOWEM SKORO NIC SIĘ NIE DA, TO ZAORAJMY I ZRÓBMY WIELKI AERAŁ,MOŻE Z UE DOSTANIEMY KASĘ!!!DRWIĘ ALE TAKIEGO DNA DECYZYJNEGO, TAKIEJ MEGA NIEUDOLNOŚCI NIE MA CHYBA W ŻADNYM MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM!!!RZESZÓW KIEDYŚ PODOBNE DNO JAK LUBLIN ,PRZEGONIŁO NAS O LATA ŚWIETLNE(ESTETYKA MIASTA, DROGI, INWESTORZY) DO TEGO LOTNISKO JASIONKA I SREFA EKONOMICZNA JEDNA Z KILKU NA PODKARPACIU!!
JUŻ DAWNO POSTULOWAŁEM ZAORAĆ LUBLIN BO TU NIC SIE "NIEDASIĘ": ANI DRÓG, ANI STREFY EKONOMICZNEJ, ANI LOTNISKA, ANI ŚCIEŻEK ROWEROWYCH, ANI TCHNIĘCIA ŻYCIA W STARÓWKĘ(BY ŻYŁA JAK KRAKOWSKA, POZNAŃSKA,WROCŁAWSKA!!), ANI POPRAWY ESTETYKI MIASTA, ANI BUDOWY OBWODNICY!!!JEDNYM SŁOWEM SKORO NIC SIĘ NIE DA, TO ZAORAJMY I ZRÓBMY WIELKI AERAŁ,MOŻE Z UE DOSTANIEMY KASĘ!!!DRWIĘ ALE TAKIEGO DNA DECYZYJNEGO, TAKIEJ MEGA NIEUDOLNOŚCI NIE MA CHYBA W ŻADNYM MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM!!!RZESZÓW KIEDYŚ PODOBNE D... rozwiń
Avatar
OBSERWATOR / 30 czerwca 2009 o 11:42
Życzę wytrwałości Panu Andrzejowi Wilczewskiemu i mam nadzieję, że dojdzie wreszcie do realizacji tego przedsięwziecia. Z rozmów jakie przeprowadziłem z niektórymi restauratorami na Starym Mieście wnioskuję, że im też zależy na tym. Jednak obserwując poczynania "naszych" urzędników to mniemam, że im niekoniecznie na tym zależy. Na tzw. obcych patrzy się tu mniej łaskawym okiem. O ile wiem to firma Pana Wilczewskiego jest z Chełma.
Avatar
Jacek / 30 czerwca 2009 o 07:56
Jaka Alchemia?. Przecież ratusz nawet stojaków rowerowych nie umie zamontować w centrum, np na placu zamkowym.... Wykopmy tą ekipę nierobów z ratusza
Avatar
soltys / 29 czerwca 2009 o 14:51
Zmienic nazwe Lublin na NIE DA SIE CITY .
Avatar
lubelak / 29 czerwca 2009 o 14:47
Rozmowy z sąsiadami? JAkimi sąsiadami.... Ale może, jak 'coś' takiego powstanie i pociągnie za sobą dalsze inwestycje, t ow końcu miasto pozbędize się tego PLEBSU z centrum miasta....
Avatar
LolaMEgafon / 29 czerwca 2009 o 14:16
Łelkam in Lublin - de Metropoli.
Panowie tu jest wschód i żadna alchemia nam nie potrzebna. Lepiej buraki zasadzić.
Avatar
lubliniaww2 / 29 czerwca 2009 o 12:23
JUŻ DAWNO POSTULOWAŁEM ZAORAĆ LUBLIN BO TU NIC SIE "NIEDASIĘ": ANI DRÓG, ANI STREFY EKONOMICZNEJ, ANI LOTNISKA, ANI ŚCIEŻEK ROWEROWYCH, ANI TCHNIĘCIA ŻYCIA W STARÓWKĘ(BY ŻYŁA JAK KRAKOWSKA, POZNAŃSKA,WROCŁAWSKA!!), ANI POPRAWY ESTETYKI MIASTA, ANI BUDOWY OBWODNICY!!!JEDNYM SŁOWEM SKORO NIC SIĘ NIE DA, TO ZAORAJMY I ZRÓBMY WIELKI AERAŁ,MOŻE Z UE DOSTANIEMY KASĘ!!!DRWIĘ ALE TAKIEGO DNA DECYZYJNEGO, TAKIEJ MEGA NIEUDOLNOŚCI NIE MA CHYBA W ŻADNYM MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM!!!RZESZÓW KIEDYŚ PODOBNE DNO JAK LUBLIN ,PRZEGONIŁO NAS O LATA ŚWIETLNE(ESTETYKA MIASTA, DROGI, INWESTORZY) DO TEGO LOTNISKO JASIONKA I SREFA EKONOMICZNA JEDNA Z KILKU NA PODKARPACIU!!
JUŻ DAWNO POSTULOWAŁEM ZAORAĆ LUBLIN BO TU NIC SIE "NIEDASIĘ": ANI DRÓG, ANI STREFY EKONOMICZNEJ, ANI LOTNISKA, ANI ŚCIEŻEK ROWEROWYCH, ANI TCHNIĘCIA ŻYCIA W STARÓWKĘ(BY ŻYŁA JAK KRAKOWSKA, POZNAŃSKA,WROCŁAWSKA!!), ANI POPRAWY ESTETYKI MIASTA, ANI BUDOWY OBWODNICY!!!JEDNYM SŁOWEM SKORO NIC SIĘ NIE DA, TO ZAORAJMY I ZRÓBMY WIELKI AERAŁ,MOŻE Z UE DOSTANIEMY KASĘ!!!DRWIĘ ALE TAKIEGO DNA DECYZYJNEGO, TAKIEJ MEGA NIEUDOLNOŚCI NIE MA CHYBA W ŻADNYM MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM!!!RZESZÓW KIEDYŚ PODOBNE D... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama"
galeria

Dzień matki spędzają w szpitalu ze swoimi dziećmi. To dla nich była akcja "Piękna Mama" 0 2

Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą"

Hubert z Rokitna ubiera gwiazdy. "Projektuję modę niecodzienną i niełatwą" 0 1

Hubert Kołodziejski z Rokitna (pow. bialski) znalazł się w gronie najbardziej obiecujących projektantów mody w Polsce według magazynu K–MAG.

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim
26 maja 2018, 11:00

"W rytmie natury". Akcja nad Zalewem Zemborzyckim 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maja o godz. 11 na terenie Mariny nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się akcja W rytmie natury. Na uczestników czeka moc atrakcji.

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Dni Puław 2018: Mieszkańcy zatańczyli poloneza [zdjęcia, wideo] 6 3

Kilkaset par zatańczyło w piątek poloneza na placu Chopina w Puławach. Na koniec mieszkańcy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze
film

Ciężka sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej. Zemdlała pielęgniarka, która była sama na dyżurze 70 16

– Totalne fiasko – tak pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie oceniają dzisiejsze rozmowy z dyrekcją w sprawie podwyżek wynagrodzeń. Kilkadziesiąt pielęgniarek nadal jest na L4. Na poniedziałek zaplanowano kolejną turę rozmów.

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych?

Eurojackpot losowanie 25.05.2018. Czy ktoś wygra 385 milionów złotych? 1 0

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Eurojackpot. Już dziś 25.05.2018 r. do wygrania jest aż 385 mln zł. Sprawdź wyniki losowania i zwycięskie liczby. Czy ktoś zgarnie główną wygraną?

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie

Bezsenność. Fatalna noc, godzina po godzinie 0 3

Nie ma tu recepty, ale każdy kto nie może zasnąć, łatwo zidentyfikuje się z podmiotem lirycznym

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia

Nowa hala sportowa powstanie za większe pieniądze. Radni zgodzili się na wzrost zadłużenia 5 20

Puławscy radni upoważnili prezydenta do zadłużenia miasta i rozstrzygnięcia ostatniego przetargu na budowę nowej hali widowiskowo-sportowej. Łączne wydatki związane z budową pierwszego etapu obiektu (bez basenu) władze szacują na ok. 90 mln złotych.

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych
26 maja 2018, 10:00

Po zdrowie na wakacje. Gratisowe badania w Tarasach Zamkowych 0 0

Z bezpłatnych badań prowadzonych przez studentów z organizacji Młodych Medyków przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie będzie można skorzystać już w sobotę, 26 maja w Tarasach Zamkowych.

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia]
galeria

Straż Graniczna świętowała w Białej Podlaskiej. Awanse na wyższe stopnie [zdjęcia] 0 1

Ponad 300 awansów na wyższe stopnie służbowe przyznał Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Okazją były piątkowe wojewódzkie uroczystości 27. rocznicy utworzenia Straży Granicznej, które odbyły się w Białej Podlaskiej.

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy
galeria
film

Noc Kultury 2018: Lista wydarzeń, na które musisz odebrać wejściówkę. Kto pierwszy, ten lepszy 12 0

Od soboty będzie można rezerwować bezpłatne wejściówki na Noc Kultury (2/3 czerwca). Obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, a rezerwacja jest możliwa tylko przez internet. Chodzi oczywiście tylko o wydarzenia, na które wpuszczana może być ograniczona liczba widzów. Jakie to imprezy i jak zdobyć wejściówkę?

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta
Sonda

Puławy: Nauczycielka stanie do walki o fotel prezydenta 30 43

Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier powalczy jesienią o fotel prezydenta miasta Puławy. Jej kandydaturę potwierdziły władze Prawa i Sprawiedliwości.

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć?
25 maja 2018, 0:00

Program TV na weekend 25-27 maja. Jakie filmy warto zobaczyć? 1 0

Co Gdzie Kiedy. W ten weekend TVN stawia na widowiskowe hity Michaela Baya - Transformers i Armageddon. Ale w naziemnej telewizji cyfrowej zobaczymy także festiwalowego Toma, doskonałą gangsterkę od Scorsese - Infiltrację czy polską Karbalę. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej

Nie ma chętnych na działki w bialskiej podstrefie ekonomicznej 15 3

Drugi już przetarg na ogromny areał w bialskiej podstrefie ekonomicznej zakończył się fiaskiem.

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki

Podlubelska gmina urządziła loterię. Są efekty, rośnie liczba mieszkańców płacących podatki 4 3

Władze podlubelskiej gminy Niemce znalazły sposób na to, by zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w ich gminie. Już po raz drugi urzędnicy zorganizowali loterię z nagrodami. Można wygrać telewizor, laptop albo konsolę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!