Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lipca 2016 r.
21:33

W aptekach brakuje niektórych leków. Zamiast do nich trafiają za granicę

0 8 A A
Leki przeciwzakrzepowe i przeciwastmatyczne za zachodnią granicą kosztują nawet kilka razy więcej niż w Polsce (fot. Dorota Awiorko)<br />
Leki przeciwzakrzepowe i przeciwastmatyczne za zachodnią granicą kosztują nawet kilka razy więcej niż w Polsce (fot. Dorota Awiorko)

Wciąż brakuje leków przeciwzakrzepowych, przeciwastmatycznych i onkologicznych. Zamiast do polskich aptek trafiają za granicę. Nowym kanałem wywozu medykamentów i specjalistycznej żywności dla dzieci z alergiami stały się przychodnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Cały czas jest problem z dostępnością leków przeciwzakrzepowych jak np. Clexane we wszystkich dawkach, a także wziewnych dla osób z chorobami płucnymi np. Seretide. Są też duże braki w hipoalergicznych mlekach dla dzieci, które nie są karmione piersią – mówi Henryka Muda z apteki przy ul. Hempla w Lublinie.

– Problem mają też pacjenci onkologiczni, którzy przyjmują np. Neupogen i Neulasta – dodaje pracownik apteki przy ul. Bramowej.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przyznaje, że problem wywozu leków za granicę nie zniknął. Pojawiły się bowiem nowe kanały dystrybucji.

– Jak tylko uda się zmienić przepisy, które ograniczają ten proceder, jak np. wprowadzenie w ubiegłym roku konieczności uzyskania zgody GIF-u na wywóz leków za granicę, to za chwilę wykorzystywana jest nowa luka w prawie. To zabawa w kotka i myszkę – mówi Paweł Trzciński, rzecznik GIF. – Obecnie coraz częściej eksport odbywa się poprzez przychodnie. Najczęściej są to placówki, które nie mają kontraktów z NFZ, a wypisują recepty na rzadkie leki przeciwzakrzepowe czy przeciwastmatyczne.

W efekcie zamiast do polskich aptek leki trafiają do krajów Europy Zachodniej, gdzie są bardzo pożądane ze względu na atrakcyjną cenę. Leki przeciwzakrzepowe, przeciwastmatyczne czy dla chorych na białaczkę za granicą kosztują nawet kilka razy więcej.

– Poza lekami, z którymi jest stały problem, ostatnio zaczęła masowo znikać z polskiego rynku specjalistyczna żywność dla niemowląt z uczuleniami – mówi rzecznik GIF. – Problem w tym, że nie możemy kontrolować przychodni tylko hurtownie. Kontrolą placówek medycznych zajmują się urzędy wojewódzkie – tłumaczy.

W województwie lubelskim przypadków przychodni, które brałyby udział w nielegalnym procederze, jak dotąd jeszcze nie było. – Nie wykluczamy jednak, że takie praktyki się pojawią. W innych częściach Polski zdarzają się coraz częściej – mówi Radosław Brzózka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Co na to samorząd aptekarski? – Zgodnie z przepisami, apteki mogą zaopatrywać uprawnione placówki ochrony zdrowia –tłumaczy Tomasz Barszcz, prezes Lubelskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej. – Nie możemy weryfikować celu, do jakiego placówki te leki wykorzystują. Nasze podejrzenia może budzić ewentualnie ilość zamawianych leków lub ich asortyment. Wówczas takie informacje przekazujemy np. do inspektoratu farmaceutycznego.

W związku z tym, że inspekcja farmaceutyczna nie może kontrolować placówek medycznych, samorząd aptekarski postuluje zmianę przepisów.

– Chodzi nam m.in. o to, żeby kompetencje kontrolne miała Inspekcja Farmaceutyczna albo inna jednostka wskazana przez wojewodę – tłumaczy Barszcz. – Poza tym proces dystrybucji leków powinien odbywać się pod nadzorem farmaceutów, którzy zgodnie z ustawą podlegają odpowiedzialności zawodowej. Teraz przedsiębiorca prowadzący aptekę wcale nie musi być farmaceutą. Często po zamknięciu apteki za nielegalną działalność, otwiera nową, pod innym szyldem.

Ministerstwo Zdrowia chce, żeby informacje o tym, gdzie i jakich leków brakuje, były dostępne na bieżąco w internecie. System miałby zacząć działać od 2018 roku. Pojawił się też pomysł, żeby większościowy udział w aptekach mieli farmaceuci.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 19:44
w woj. lubelskim nie ma takich cichych handlarzy?????moze niech lepiej przeprowadzaja te kontrole.
Avatar
prr / 14 lipca 2016 o 10:56
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"Dzięki wywozowi leków możemy odprowadzać więcej podatku dochodowego i VAT-u. " Lubię wpisy ignorantów. Podatek dochodowy płaci się niezależnie od kraju eksportu, a VAT w kraju NABYWCY - czyli np. zapłąci go Niemiec, do niemieckiego urzędu. Zatem wywóz leków tylko szkodzi pacjentom i polskiemu budżetowi !!!
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 08:49
Wywóz leków przez przedsiębiorców powinien być wspierany przez polski Rząd. Dzięki wywozowi leków możemy odprowadzać więcej podatku dochodowego i VAT-u. Niestety nadzór farmaceutyczny nieskutecznie przeszkadza w tej działalności. Dzięki polskim przedsiębiorcom ratujemy życie ludziom żyjącym w innych krajach. Producenci powinni zwiększyć dostawy leków do Polski, żebyśmy mogli więcej wywozić leków z Polski i normalnie zaopatrywać naszych klientów przychodzących z receptami. Niech urzędy przestaną nękać przedsiębiorców prowadzących apteki.
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 08:28
Gościu z 07:14. Poczekaj tylko jak sieci wezmą większość rynku, zobaczysz kto wtedy ucierpi najbardziej jak sobie ceny podniosą po latach walki z marżą rzędu 5% :)) ja sobie pracę znajdę, ty będziesz płacił więcej
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 08:01
Ciekawe czy Wojewoda sobie z tym poradzi ?
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 07:14
mlody magistrze. wtedy będziecie zyli znów jak paczki w masle z podawania leków gotowych, a tak to wam trochę popsuly sieciowki szyki
Avatar
Wielki Inspektor / 14 lipca 2016 o 03:06
to farmaceuci sami sobie zgotowali ten los... kiedyś byli za uwolnieniem rynku i co??? teraz sieciówki wypierają mniejsze apteki gdzie tylko się uda
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 23:51
Jestem młodym mgr farmacji i nie ukrywam że zależy mi na tym bardzo aby apteki były tylko w rękach magistrów farmacji!!! To konieczne, bez tego będzie tak jak jest...
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 19:44
w woj. lubelskim nie ma takich cichych handlarzy?????moze niech lepiej przeprowadzaja te kontrole.
Avatar
prr / 14 lipca 2016 o 10:56
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"Dzięki wywozowi leków możemy odprowadzać więcej podatku dochodowego i VAT-u. " Lubię wpisy ignorantów. Podatek dochodowy płaci się niezależnie od kraju eksportu, a VAT w kraju NABYWCY - czyli np. zapłąci go Niemiec, do niemieckiego urzędu. Zatem wywóz leków tylko szkodzi pacjentom i polskiemu budżetowi !!!
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 08:49
Wywóz leków przez przedsiębiorców powinien być wspierany przez polski Rząd. Dzięki wywozowi leków możemy odprowadzać więcej podatku dochodowego i VAT-u. Niestety nadzór farmaceutyczny nieskutecznie przeszkadza w tej działalności. Dzięki polskim przedsiębiorcom ratujemy życie ludziom żyjącym w innych krajach. Producenci powinni zwiększyć dostawy leków do Polski, żebyśmy mogli więcej wywozić leków z Polski i normalnie zaopatrywać naszych klientów przychodzących z receptami. Niech urzędy przestaną nękać przedsiębiorców prowadzących apteki.
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 08:28
Gościu z 07:14. Poczekaj tylko jak sieci wezmą większość rynku, zobaczysz kto wtedy ucierpi najbardziej jak sobie ceny podniosą po latach walki z marżą rzędu 5% :)) ja sobie pracę znajdę, ty będziesz płacił więcej
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 08:01
Ciekawe czy Wojewoda sobie z tym poradzi ?
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 07:14
mlody magistrze. wtedy będziecie zyli znów jak paczki w masle z podawania leków gotowych, a tak to wam trochę popsuly sieciowki szyki
Avatar
Wielki Inspektor / 14 lipca 2016 o 03:06
to farmaceuci sami sobie zgotowali ten los... kiedyś byli za uwolnieniem rynku i co??? teraz sieciówki wypierają mniejsze apteki gdzie tylko się uda
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 23:51
Jestem młodym mgr farmacji i nie ukrywam że zależy mi na tym bardzo aby apteki były tylko w rękach magistrów farmacji!!! To konieczne, bez tego będzie tak jak jest...
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 0 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 0 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 0 7

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 0 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 0 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 35 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 5

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 2

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!