sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

W archikatedrze powstaje Brama Miłosierdzia

Dodano: 6 grudnia 2015, 08:19

Brama Miłosierdzia w archikatedrze lubelskiej
Brama Miłosierdzia w archikatedrze lubelskiej

Kościół Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka w katedrach i sanktuariach na całym świecie powstają Bramy Miłosierdzia. 13 grudnia w archikatedrze lubelskiej otworzy ją arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Papież w drugą rocznicę swojego wyboru na Stolicę Piotrową ogłosił, że rok liturgiczny 2015/2016 będzie Rokiem Miłosierdzia. 8 grudnia Franciszek otworzy Bramę Miłosierdzia w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Będzie to znak obchodzonego w Kościele Roku Świętego.


– Podczas swojej niedawnej podróży do Afryki papież Franciszek postanowił uprzedzić rzymską inaugurację przez otwarcie Jubileuszowych Drzwi Miłosierdzia w Katedrze w Bangi – stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej – pisze abp Stanisław Budzik w liście pasterskim, który jest dziś czytany podczas mszy w kościołach. – Papież uznał, że w kraju, w którym od wielu lat toczy się krwawa wojna domowa, gdzie panuje przemoc i prześladowanie, ludzie potrzebują przebaczenia i miłosierdzia, są wezwani, aby dawać świadectwo o Bogu, który jest miłością.


13 grudnia, w trzecią niedzielę Adwentu, w katedrach na całym świecie zostaną otwarte Bramy Miłosierdzia. – Papież chce, aby każdy Kościół lokalny zaangażował się bezpośrednio w przeżywanie Roku Świętego, jako szczególnego momentu łaski i odnowy duchowej – podkreśla w liście do wiernych metropolita lubelski. – „O jakże pragnę – pisze papież w bulli Misericordiae vultus (Oblicze miłosierdzia) – aby nadchodzące lata były naznaczone miłosierdziem, tak byśmy wyszli na spotkanie każdej osoby, niosąc dobroć i czułość Boga! Do wszystkich, tak wierzących, jak i tych, którzy są daleko, niech dotrze balsam miłosierdzia jako znak Królestwa Bożego, które jest już obecne pośród nas.”


Brama Miłosierdzia powstaje również w archikatedrze lubelskiej. – Projekt bramy jest naszym pomysłem – mówi ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie. – Brama jest wykonana z drewna. Jej kolorystyka nawiązuje do barw logo Roku Miłosierdzia. Przypominamy też, że krzyż jest bramą.


Konstrukcja została zamontowana przy wejściu do nawy bocznej prowadzącej do kaplicy Krzyża Trybunalskiego i Najświętszego Sakramentu. W podłuczach zostały umieszczone hasła. – To wyznania drogi miłosierdzia, które w ciągu roku będziemy realizować – dodaje ks. Lewandowski.


Bramę Miłosierdzia w archikatedrze otworzy 13 grudnia abp Budzik. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11 w kościele pw. Ducha Świętego. Po modlitwach i wysłuchania fragmentu bulii papieskiej uczestnicy uroczystości przejdą w procesji do archikatedry na mszę.


20 grudnia Bramy Miłosierdzia zostaną otworzone również w sanktuariach.

Czytaj więcej o: Brama Miłosierdzia archiktedra
Gość
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 grudnia 2015 o 00:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale miłosierdzie nie powstanie chyba po otwarciu bram?? to coś nowego??
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2015 o 21:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W związku z tym ile powstało miejsc pracy ??

Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2015 o 20:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzę, że pytania sprawiły niektórym trochę kłopotu ze zrozumieniem, ale to mnie nie dziwi. Powszechność dysleksji przybiera rozmiary epidemii. Spróbuję jeszcze raz. Tym razem proszę uzupełnić zdanie: Piotr Apostoł był biskupem Rzymu w latach .......... - .......... Pisał o tym (kto?) w (tytuł). Proszę sobie darować cytaty z Bednarskiego. Nie jestem ŚJ i polemika autora (nędznej jakości) z ich doktryną niczego nie wyjaśnia. Próbuję dociec prawdy bo za życia apostoła Jana było chyba czterech "papieży" i wydaje mi się bardzo dziwne, że o żadnym w swoich pismach nie wspomniał.
Rozwiń
Psy Chiatra
Psy Chiatra (6 grudnia 2015 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mam dwa pytania:

1. Jak działa Brama Miłosierdzia?

2. Kiedy Piotr przebywał w swojej "stolicy"? Proszę o jakieś źródła historyczne.

Jak pójdziesz z pierwszym pytaniem do PSYCHIATRY, to Ci wytłumaczy!

U nich to na porządku dziennym...

Drugie pytanie tez ma odpowiedź bardzo prosta PONAD 2000 LAT TEMU!

Widzisz jaka mają pamięć - za cholerę NIE MOGĄ ZAPOMNIEĆ!

Czarni mają świętą sklerozę i nie pamiętają, co mają zapomnieć... hi hi hi hi hi

Rozwiń
pozdrawiam
pozdrawiam (6 grudnia 2015 o 18:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mam dwa pytania:

1. Jak działa Brama Miłosierdzia?

2. Kiedy Piotr przebywał w swojej "stolicy"? Proszę o jakieś źródła historyczne.

CZY ŚW. PIOTR BYŁ W RZYMIE?

Autor: Włodzimierz Bednarski"W OBRONIE WIARY"

 

19. CZY ŚW. PIOTR BYŁ W RZYMIE?

19.1. ŚJ zaprzeczają wszystkiemu co katolickie i chrześcijańskie. Odważyli się też zanegować pobyt Piotra w Rzymie. Uczynili to przykładowo w Strażnicy Rok XCV [1974] Nr 7, która nie omieszkała cytować Ojców Kościoła, którzy jakoby potwierdzali jej stanowisko. ŚJ uważają, że jeżeli podważy się ten fakt, to można wskazać na Brooklyn, jako miejsce, z którego płyną „najprawdziwsze” nauki. Oto słowa Towarzystwa Strażnica:

„Miejscem, skąd w I wieku n.e. kierowano pracą wszystkich zorganizowanych chrześcijan, było Jeruzalem (Dzieje 15:1, 2). Dziś jest nim Brooklyn, dzielnica Nowego Jorku” (Strażnica Rok CIII [1982] Nr 23 s. 16; por. Strażnica Nr 19, 1966 s. 11).

Negację obecności Piotra w Rzymie wprowadzili w 1937 r. („Odsłonięte” s. 30), choć już wcześniej próbowali w sposób jednak słabo „udokumentowany” ją realizować. Przykładowo, że Piotr był za stary, by tak daleko podróżować, że nie znał łaciny i greki (por. Dz 2:5-11), by mógł porozumiewać się w Rzymie (Strażnica Nr 3, 1922 s. 47). ŚJ odważyli się nawet na stanowczy wniosek dotyczący Piotra: „nigdy nie był w Rzymie” („Skorowidz... 1986-2000” s. 362).

NT nie zawiera takiego zaprzeczenia i nie neguje obecności Piotra w stolicy cesarstwa, a przeczą temu ŚJ, którzy pojawili się 19 wieków później. Bezpośrednim biblijnym potwierdzeniem obecności Piotra w Rzymie są jego własne słowa z 1P 5:13, które zawierają pozdrowienia od całej wspólnoty rzymskiej skupionej wokół jego osoby: „Pozdrawia was ta, która jest w Babilonie razem z wami wybrana, oraz Marek - mój syn” (por. Dz 12:17 i pkt 19.3.). Z innych miejsc NT wiemy, że wspomniany Marek przebywał pewien czas w Rzymie wraz z Pawłem (Kol 4:10, 2Tm 4:11, Flm 23n.). Tam też zetknął się z Piotrem, pod którego okiem napisał Ewangelię (1P 5:13).

ŚJ nie zgadzają się jednak z tym, że terminem „Babilon” oznaczano starożytny Rzym. Twierdzą, że Piotr był w literalnym mieście Babilon („Całe Pismo jest natchnione...” s. 252). Jak było naprawdę?

Historycy uczą, że miasto Babilon leżało w gruzach od 129 r. przed Chr., a państwo Babilonia nie istniało od 539 r. przed Chr., kiedy to Cyrus ustanowił Imperium Perskie przez jej podbicie. Fakty te zapowiadał wcześniej prorok Izajasz (Iz 14:22n.), a kto jemu przeczy podważa zapowiedzi Boże. [Kiedy to wygodne, Przebudźcie się! Nr 2 z lat 1960-1969 s. 29, podaje, że żyjący do 21 r. po Chr. „Grecki geograf Strabo pisze: ‘Wielkie miasto stało się wielkim pustkowiem’”. Przebudźcie się! Rok LXVII [1986] Nr 3 s. 11 podaje, że Babilon „ostatecznie w II wieku A.D. zniknął ze sceny dziejów”, a Strażnica Rok CIV [1983] Nr 6 s. 5 uczy, że miasto „Prawdopodobnie dopiero w czwartym stuleciu zupełnie opustoszało”]

Jak wobec tego nazywano terytorium dawnego Babilonu w czasach Chrystusa? Na pytanie to odpowiadają Dz 2:9, które wymieniają wielu Żydów z całego świata i między nimi mieszkańców Mezopotamii. Widać więc, że dawny Babilon, to Mezopotamia stanowiąca od II w. po Chr. część Cesarstwa Rzymskiego. Określenie „Babilon” w nowym ujęciu, jako Rzym, widnieje kilka razy w Apokalipsie i we wspomnianym tekście 1P 5:13. Jest on tam nazwany „miastem” i „stolicą”, co potwierdza przyjęte założenie (Ap 16:19, 17:18, 18:10, 21). Nawet dane topograficzne Rzymu zgodne są z wypowiedzią Ap 17:9. Podobnie, jak Rzym, Jerozolima została nazwana wiele mówiącymi określeniami. Jej nazwa to „Sodoma i Egipt” Ap 11:8; por. Iz 1:8nn.

 

cd

http://www.piotrandryszczak.pl/19.html

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!