niedziela, 20 sierpnia 2017 r.

Lublin

W centrum Lublina handlują dopalaczami. Sklepu nie udało się zamknąć

Dodano: 24 maja 2013, 17:35
Autor: (DW)

To właśnie tutaj handlują dopalaczami (DW)
To właśnie tutaj handlują dopalaczami (DW)

Od środy sanepid próbuje zamknąć sklep z dopalaczami w centrum miasta. Bez skutku. Inspektorzy zabezpieczyli już setki opakowań z niebezpiecznymi używkami.

W jednym z lokali przy ul. Furmańskiej w Lublinie działają dwa sklepy "Hindu Point” oraz "Wszystko po 2 zł, 4 zł, 6 zł”. Należą do dwóch firm z Pabianic. To właśnie tutaj handlują dopalaczami.

Policja zawiadomiła o tym sanepid. – Kontrola potwierdziła podejrzenia, że firma wprowadza do obrotu środki zastępcze, czyli tzw. dopalacze – poinformowała w piątek Irmina Nikiel, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – Zabezpieczyliśmy już ponad 400 opakowań. Przekazaliśmy je policji. Wydaliśmy decyzję zakazującą wprowadzania tych środków do obrotu i nakazującą zaprzestanie prowadzenia działalności. Pracownik sklepu odmówił przyjęcia tej decyzji.

Inspektorzy sanepidu po raz pierwszy byli na miejscu w środę. W czwartek pracownicy PSSE wrócili na Furmańską. Sklep nadal działał. W piątek sytuacja się powtórzyła. Inspektorzy sanepidu ponownie, w asyście policji, zabezpieczył znalezione w sklepie dopalacze. Tym razem ponad 150 opakowań.
– Kiedy będzie otwarte? – dopytywali nastoletni klienci, którzy przyszli do sklepu w czasie gdy trwała kontrola.

Tym razem w sklepie też nikt nie przyjął decyzji sanepidu o zamknięciu. – Pracownik powiedział, że odmawia przyjęcia dokumentów. I już – relacjonują inspektorzy sanepidu.

Dopalacze w sklepie przy ul. Furmańskiej są sprzedawane pod nazwą "Cząstka Boga” i pojawiają się w trzech wersjach. Sanepid przestrzega, że zagrażają zdrowiu.

– Przyjmowanie dopalaczy stanowi śmiertelne zagrożenie. Są gorsze od narkotyków, bo w przypadku narkotyków, wiemy jak działają, a dopalacze są produkowane w tak amatorski sposób i są tak nieprzewidywalne, że mogą spowodować nawet śmierć – ostrzega dyr. Nikiel.

Sklep przy ul. Furmańskiej działa w lokalu wynajmowanym przez prywatną osobę. Sanepid tłumaczy, że za nieprzyjęcie decyzji o zamknięciu sklepu może nałożyć karę grzywny. W przypadku osoby prywatnej taka kara może sięgnąć 10 tys. zł, a dla spółki może być nawet pięć razy większa.

Druga kara, która spotka sklep, wynika z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. – Za wprowadzanie do obrotu środków zastępczych (dopalaczy – przyp. red.) grozi kara grzywny w wysokości od 20 tys. do 1 mln zł – mówi dyr. Nikiel.

Próbowaliśmy skontaktować się z firmami, do których należy sklep. Zadzwoniliśmy pod numer znaleziony w Internecie. – To nie ta firma. To biuro rachunkowe – usłyszeliśmy.
Czytaj więcej o:
Użytkownik niezarejestrowany
radny
Michal
(20) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 dni temu o 03:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prowadzimy sprzedaż chemikaliów badawczych i farmaceutycznych półproduktów. E-mail: lorena@wh-wanli.com, Skype: rcvendor@outlook.com A-PPP A-PVP BK-EBDP BK-2C-B POLEROWAĆ 4-CL-PVP 2-Bromo-LSD 2-A1MP 4-CEC 4-CDC 4-EMC 4-MPD 3-MEO-PCP DIBUTYLONE ETIZOLAM FUB-AMB FUB-AKB48 FUB-PINACA FU-F TH-PVP THJ-018 4F-PHP NM-2201 MMBC MDPHP MDMB-FUBINACA METYLON MEXEDRONE MXE HEX-PL U-47700 U-49900 ADB-FUBINACA 5-metyloetyloamina 5C-AKB48 5-MAPDI 5F-PCN 5F-ADB 5F-AEB 5F-MDMB-2201 5F-AB-FUPPYCA 5F-CUMYL-PINACA 5-MEO-MIPT AZ-037 SDB-005 4-CPRC ALPRAZOLAM 5CAPB
Rozwiń
radny
radny (24 lipca 2013 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kiedy w koncy to sie skonczy ile jeszcze ludzi ma sie przez to wykonczyc???

Trzeba dzialac a nie czekac!

Nie możemy działać,musimy czekać, na polecenia z góry.

Rozwiń
Michal
Michal (24 lipca 2013 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kiedy w koncy to sie skonczy ile jeszcze ludzi ma sie przez to wykonczyc???

Trzeba dzialac a nie czekac!

Rozwiń
profesor
profesor (2 czerwca 2013 o 08:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

I ten milion złoty grzywny powinni na nich nałożyć. Nie wiem jak można handlować śmiercią. Bo dokładnie tym są dopalacze, były skutki śmiertelne.
Nie jest do końca znany skład chemiczny tych substancji, gdyż nie ma komu zapłacić za ich dokładniejsze badania. Z tego co czytałem w laboratoriach policyjnych wykryto w nich takie związki jak rtęć, aluminium i syntetyczne kannabinoidy. Do produkcji stymulantów i mieszanek ziołowych używane są autorskie rozwiązania chemiczne, co w praktyce oznacza niejasny skład chemiczny. Zacznijmy od mieszanek ziołowych. Jest ich wiele i występują w różnych kombinacjach. W ich skład wchodzą rośliny z całego świata. Sęk w tym, że w wielu przypadkach są one łączone ze sobą tylko po to, aby zwiększyć działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Efektem tego jest często chaos w głowie, utrata kontroli nad ciałem i problemy z utrzymaniem uwagi, koncentracji. Substancje czynne owszem mogą działać względem siebie synergicznie, ale nie dzieje się tak zawsze i nie można łączyć ze sobą wielu różnych alkaloidów, gdyż nie po to natura rozesłała te rośliny po różnych zakątkach globu, aby człowiek w niekontrolowany sposób je ze sobą łączył. Często osobno owe rośliny miały określone ludowe czy rytualne zastosowanie i zapoznając się wnikliwie z ich biochemią pewnie można by niektóre z nich połączyć, ale w mieszankach ziołowych oferowanych w sklepach kolekcjonerskich znajduje się nawet do 10 różnych roślin i wszystkie słabiej lub silniej oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, co daje miszmasz nieprzeciętny. Obok mieszanek ziołowych na półkach sklepowych można było znaleźć też syntetyczne stymulanty w postaci pigułek lub kapsułek wywierających działanie podobne do amfetaminy, kokainy lub MDMA. W ich skład wchodzą takie substancje jak: TFMPP (Trifluorometylofenylpiperazyna), BZP-N (N-benzylopiperazyna), czy 4-MMC (mefedron, 4-metylometakatynon). Dwa pierwsze związki najczęściej łączy się ze sobą, a po podaniu doustnym, wziewnym lub dożylnym działają około dziesięciokrotnie słabiej niż amfetamina. W porównaniu do pochodnych fenyloetyloaminy, piperazyny powodują więcej skutków ubocznych, do których zaliczyć można: wymioty, torsje, dezorientację, kołatanie serca, drgawki, podniesienie temperatury ciała, psychozy, rozdrażnienie, czy bóle głowy. Substancje te są póki co niedostatecznie zbadane, stąd ciężko stwierdzić czy uzależniają fizycznie. Jak to z syntetycznymi stymulantami jednak bywa ich ustawiczne przyjmowanie może być niebezpieczne w skutkach. Wielokrotne pobudzanie organizmu zużywa rezerwy ważnych hormonów i neuroprzekaźników, co po jakimś czasie może zaburzyć naszą neuronalną gospodarkę. Skutkuje to niedoborem endogennych substancji empatogennych, stymulujących i antydepresyjnych. W efekcie człowiek traci kontrolę nad stanem emocjonalnym i wymaga hospitalizacji lub leczenia psychiatrycznego, rzecz jasna dotyczy to skrajnych p

widać ,że powtarzasz tylko utarte slogany a tak na prawdę nie masz pojęcia o czym mówisz.

Rozwiń
renat-ka24
renat-ka24 (26 maja 2013 o 18:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najciekawsze wydarzenia w Lublinie

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (20)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!