środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

W drodze do uniwersytetu

  Edytuj ten wpis

Dziękuję wszystkim, którzy w ostatnim roku opowiedzieli się za kolegium i wsparli nasze starania o uzyskanie osobowości prawnej - powiedział podczas dzisiejszej inauguracji nowego roku akademickiego Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów przewodniczący jego konwentu prof. Mirosław Kalinowski, prorektor KUL.

Chodzi o przekształcenie lubelskiej placówki w instytut badawczo-naukowy, który samodzielnie mógłby kształcić doktorantów. I uniknięcie wchłonięcia kolegium przez planowany Uniwersytet Wschodnioeuropejski w Rzeszowie.
Poparcia kolegium udzieliły władze Lublina i regionu, a także prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Dzięki temu na początku miesiąca w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego przedstawiciele kolegium usłyszeli zapewnienie, że placówka zostanie w Lublinie i ma szanse na niezbędne podłoże prawne.
- Mimo trudności, o których się mówi, kolegium się rozwija - zapewnił kanclerz EKPiUU dr Włodzimierz Osadczy. - Wykształciliśmy już 50 doktorantów. Kolejnych 30 czeka na obronę. To pokazuje, że wbrew utartej opinii kolegium nie jest jednostką wirtualną.
Nowy rok akademicki rozpoczęło tam 126 doktorantów, w tym 31 słuchaczy I roku. 78 osób spośród nich to Ukraińcy, 32 osoby to Polacy. Pozostali studenci pochodzą z Białorusi, Rosji, Mołdawii, Słowacji i Litwy.
Kolegium zostało powołane w 2000 r. przez trzy ukraińskie i dwa polskie uniwersytety (UMCS i KUL).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!