sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

W jakim stanie jest pomnik-brama w Muzeum na Majdanku?

Dodano: 12 stycznia 2017, 07:45

Pomnik Walki i Męczeństwa na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku nie wymaga pilnych prac remontowych. W tym roku placówka planuje gruntownie odrestaurować jeden z obozowych baraków.

W sierpniu ubiegłego roku muzeum zamówiło wykonanie ekspertyzy tzw. pomnika-bramy od strony Drogi Męczenników Majdanka i mauzoleum znajdującego się w przeciwległej części dawnego obozu koncentracyjnego. Wykonawca miał też opracować dokumentację ewentualnych prac. Władze placówki chciały wiedzieć, czy obiekty Pomnika Walki i Męczeństwa, które nie były remontowane od czasu ich odsłonięcia w 1969 roku, wymagają konserwacji.

– Z otrzymanej ekspertyzy nie wynika, aby konieczne były natychmiastowe prace. Pewne działania będą potrzebne, ale szczegóły dopiero będą ustalane. W tej chwili mogę powiedzieć, że w pierwszej kolejności wykonamy remont mauzoleum, ale na pewno nie nastąpi to w tym roku – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku. – Na naszym terenie znajduje się blisko 70 obiektów poobozowych, które sukcesywnie poddawane są pracom remontowym i konserwatorskim. Zabezpieczanie tych prowizorycznych budynków ponad 70 lat po wojnie to bardzo trudne zadanie. W ciągu ostatnich pięciu lat koszt tych działań wyniósł prawie cztery miliony złotych.

Tegoroczne plany zakładają remont baraku nr 20, który pierwotnie pełnił funkcję baraku mieszkalnego, a czasowo był wydzielony na kwarantannę dla chorych na tyfus. Wewnątrz obiektu, który nie jest udostępniany zwiedzającym, zachowały się elementy instalacji wodnej oraz sanitariaty.

Prace konserwacyjne obejmą część nadziemną i podziemną i mają polegać na zdemontowaniu całej drewnianej konstrukcji baraku. Jej elementy zostaną zaimpregnowane i zabezpieczone substancjami ogniochronnymi, a następnie ponownie złożone w całość.

Koszty remontu będą znane po rozstrzygnięciu przetargu, który ma zostać ogłoszony przed końcem pierwszego kwartału tego roku.

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 stycznia 2017 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czy kapo na Majdanku wiedzą jak długo może się przechować w postaci przetrwalnikowej zarazek tyfusu. Najbezpieczniej i najtaniej jest wyburzyć to co jeszcze zostało z ,,działalności gospodarczej,, Niemców w latach 40-tych.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!