czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

W kolejce po życie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2002, 18:28
Autor: Ewa Stępień

Na badanie zapisanych jest około tysiąca osób. Dla wielu z nich taki długi czas oczekiwania jest zagrożeniem dla zdrowia.

Zdaniem prof. Teresy Widomskiej-Czekajskiej, konsultanta wojewódzkiego ds. kardiologii kolejek nie powinno być w ogóle, bo życie ludzkie jest wtedy zagrożone. A problem bierze się stąd, że resort zdrowia daje zbyt mało pieniędzy na badania.
Badanie koronarografii ocenia drożność tętnic. Jest niezbędne przy schorzeniach serca. W województwie lubelskim są tylko trzy ośrodki mające potrzebny do tego badania sprzęt: SPSK nr 4 oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej w Lublinie i Szpital Wojewódzki im. Jana Pawła II w Zamościu.
Niestety, Ministerstwo Zdrowia daje zbyt mało pieniędzy na badania. I dlatego liczba oczekujących pacjentów wydłuża się z roku na rok. Wprawdzie lekarze decydują kto może poczekać pół roku, a kto musi być zbadany w trybie pilnym, jednak z chorobami serca jest tak, że nie zawsze udaje się orzec w stu procentach. – Chorzy mający stabilną chorobę wieńcową mogą czekać – mówi dr Ryszard Grzywna, kardiolog ze szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.
Jednak prof. Widomska-Czekajska z SPSK nr 4 dodaje, że zawał serca może pojawić się nagle. – Wprawdzie chory powinien nas poinformować, kiedy dolegliwości nasilą się. Wtedy wykonujemy badanie w trybie pilnym, do tygodnia. Ale takich kolejek nie powinno być. Bo chodzi o życie ludzkie.
A jeżeli dojdą jeszcze kłopoty ze sprzętem, na którym wykonuje się koronarografię, problemy potęgują się. – Zdarza się, że aparat psuje się. Wtedy wysyłamy pacjentów do Lublina – przyznaje Jerzy Derkacz, zastępca dyr. ds. lecznictwa, Szpitala Wojewódzkiego w Zamościu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!