niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

W Łęcznej powstanie oddział oparzeniowy dla dzieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 marca 2013, 13:59
Autor: Paweł Puzio

Dyrektor zapewnia, że dziecięca oparzeniówka będzie nie tylko nowoczesna, ale i przyjazna. Rodzice b
Dyrektor zapewnia, że dziecięca oparzeniówka będzie nie tylko nowoczesna, ale i przyjazna. Rodzice b

Jeszcze w tym roku szpital w Łęcznej uruchomi oddział oparzeniowy dla dzieci. To drugi taki ośrodek w Polsce

Poparzone herbatą albo upuszczone do wanienki z gorącą wodą. Teraz poparzone dzieci trafią do Łęcznej. Wszystko dzięki projektowi „Współpraca transgraniczna na rzecz zapobiegania i leczenia ciężkich przypadków oparzeń na pograniczu polsko-ukraińskim”. – Przy naszej oparzeniówce kosztem miliona euro powstanie pierwsze w naszej części kraju specjalistyczne centrum dla dzieci – mówi Piotr Rybak, szef szpitala w Łęcznej w którym działa Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.

Projekt przewiduje m.in. kupno wyposażenia niezbędnego w leczeniu najmłodszych. – Co roku w Polsce ok. 1000 dzieci ulega ciężkim oparzeniom, a kilkadziesiąt w naszym województwie. Do tej pory odmawialiśmy przyjęcia małych pacjentów. Gdy w ramach Centrum powstanie 12-łóżkowy oddział – do tego 2, 3 łóżka intensywnej terapii – to się zmieni – mówi dr Krzysztof Bojarski, dyrektor medyczny szpitala w Łęcznej.

Dyrektor zapewnia, że dziecięca oparzeniówka będzie nie tylko nowoczesna, ale i przyjazna. Rodzice będą mogli być przy dziecku przez cały okres leczenia.

Dzięki programowi skorzysta także szpital w przygranicznym Łucku. Tamtejszy dziecięcy oddział poparzeń otrzyma wyposażenie medyczne za 300 tys. euro. Program przewiduje także zakup sprzętu medycznego stosowanego w oparzeniach i odmrożeniach dla placówek medycznych w Ludwinie i przygranicznym ukraińskim Uściłowie.

Powstanie także mapa drogowa, czyli księga ujednoliconych procedur leczenia oparzeń po stronie ukraińskiej, w szpitalu w Łucku, jak w Łęcznej. – Nie chodzi o wymianę pacjentów, ale o to, aby poparzeni Ukraińcy i Polacy byli leczenie w ten sam sposób – dodaje dyrektor Rybak.
Projekt przewiduje także szereg pikników, m.in. w Ludwinie, propagujących profilaktykę oraz pierwszą pomoc w przypadku oparzeń i odmrożeń.

Wydatki w większości sfinansuje Unia w ramach transgranicznego programu Polska–Białoruś–Ukraina. Warto też dodać że tego programu będą zrealizowane jeszcze 22 inne projekty w naszym województwie . – W sumie zdobyliśmy aż 40 mln z 188 mln euro przewidzianych na ten program. Jesteśmy o wiele lepsi niż Podkarpackie czy Podlaskie. Nasze projekty znajdują tzw. inteligentną niszę. Czego najlepszym przykładem jest grant dla szpitala w Łęcznej – podsumował Krzysztof Hetman, marszałek województwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
3
Bartol.
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

3
3 (13 marca 2013 o 07:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrze, że taki projekt jak centrum oparzeń dostał pieniądze unijne. Ale ja się powstrzymam od negatywnych komentarzy bo sposób wyboru projektów z PBU to po prostu skandal. Myślę, że wielu to potwierdzi. Czysta ustawka. tylko szkoda, że śmierdząca
Rozwiń
Bartol.
Bartol. (12 marca 2013 o 15:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

[b]Da się? Tymczasem Urząd Miejski walczy o "kluczową" inwestycję pt. "miasteczko rowerowe"
http://lle24.pl/region/ponad-milion-euro-dla-lecznej/[/b]
Rozwiń
Gość
Gość (12 marca 2013 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobrze. Teraz na mapie naszego kraju będziemy mocnym punktem w leczeniu oparzeń. Powodzenia
!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!