piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

W Lublinie coraz mniej kandydatów na księży

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 maja 2011, 18:47

Pod względem liczby powołań Lublin zajmuje 13 miejsce wśród wszystkich polskich 43 seminariów. (Arch
Pod względem liczby powołań Lublin zajmuje 13 miejsce wśród wszystkich polskich 43 seminariów. (Arch

W ciągu sześciu lat w Lublinie o ponad połowę zmalała liczba powołań do kapłaństwa. Z roku na rok coraz mniej mężczyzn wybiera taką drogę życia. – Ale na alarm jeszcze za wcześnie – komentuje Kościół.

– W 2005 roku, kiedy zmarł papież Jan Paweł II, do seminarium zgłosiły się 42 osoby – mówi ksiądz Marek Szymański, rzecznik Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. – W kolejnych latach alumnów na pierwszym roku było coraz mniej: w 2006 – 38, a w ubiegłym roku już tylko 19 – dodaje.

Episkopat Polski opublikował właśnie dane ze wszystkich 43 seminariów w kraju. Pod względem liczby powołań Lublin zajmuje na tej liście 13 miejsce.

– W ciągu ostatniego roku seminaria duchowne odnotowały 15-procentowy spadek liczby powołań do kapłaństwa, a liczba powołań do zakonu zmniejszyła się o ok. 25 proc. – mówi ks. Marek Dziewiecki, krajowy duszpasterz powołań.

– Wpływają na to takie czynniki, jak niż demograficzny, wyjazdy młodych ludzi za granicę, sekularyzacja społeczeństwa – ocenia ks. dr Alfred Wierzbicki, prorektor seminarium w Lublinie i dodaje: Nie uważam, by te liczby były alarmujące, na tle Europy Zachodniej Polska wypada dość dobrze.

Raport Episkopatu odnotowuje jeszcze jedną zmianę, którą potwierdza ks. Szymański z Lublina. – Z osób wybierających seminarium większość pochodzi ze środowisk miejskich, wcześniej przeważająca część była z mniejszych miast i wsi – mówi duchowny.

Ale nie wszyscy kończą seminarium. – Nie można twardo stwierdzić, że tyle samo osób, które są na pierwszym roku, po sześciu latach otrzymuje święcenia – dodaje ks. Szymański.

Czy przez to w archidiecezji lubelskiej brakuje księży? – Nie mam takich informacji, na pewno nie musimy szukać księży poza naszym regionem – zapewnia ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik archidiecezji.

Co robi seminarium, by dotrzeć do jak największej liczby kandydatów na księży? – Od wielu lat mamy dzień otwartych drzwi, alumni wyjeżdżają do parafii, gdzie opowiadają o swojej nauce i pracy – opowiada ks. Wierzbicki.

– Bardzo istotne są spotkania z maturzystami, chociaż warto zauważyć, że proces podejmowania decyzji o wyborze seminarium przedłuża się i często przychodzą do nas ludzie po kilku latach pracy, czy nawet po studiach – mówi ks. Szymański.

Tegoroczni maturzyści też nie garną się do sutanny. – Nie słyszałem od żadnego ze swoich kolegów, by chciał iść do seminarium – mówi Tomasz Sieńka, maturzysta z XIV LO w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ks Proboszcz
Ewa
Satanista
(37) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ks Proboszcz
ks Proboszcz (22 września 2011 o 15:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
TO, PRAWDA, PANI EWO, MŁODZI KSIĘŻA UWAŻAJĄ SIĘ DZISIAJ ZA ALFĘ I OMEGĘ!!!
Rozwiń
Ewa
Ewa (31 sierpnia 2011 o 10:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Drogi biedaku, który podpisujesz się nickiem "duchowny"!

Ja też mam księży w niedalekiej rodzinie. Nie wiem, jak jest z płaceniem wikaremu przez proboszcza, ale sądząc po tym, jakimi samochodami jeżdżą wikariusze mojego wujka, nie sądzę, by przynajmniej pod tym względem ich krzywdził.
Jak jest pod innymi, nie wiem, ale oni swoim zachowaniem pokazują, że towarzystwo starszego proboszcza jest im niepotrzebne, ponieważ oni uważają się z alfę i omegę z racji tego, że prowadzą grupy nowoczesnego duszpasterstwa młodzieżowego. Swoją drogą są to rzeczywiście ludzie bardzo aktywni zaradni, dynamiczni, którzy przy kościele wiele działają, ale (czy dlatego?) sądzą, że nie potrzebują od proboszcza niczego.
Rozwiń
Satanista
Satanista (20 maja 2011 o 17:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I dobrze, że coraz mniej księży! Za to coraz więcej Satanistów !!! /m/ AVE SATAN /m/
Rozwiń
Pan Buk
Pan Buk (13 maja 2011 o 20:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#000080"]POBOŻNE WESTCHNIENIA czyli MAMO MAMY O MAMY:

KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW prowadzący w internecie AKADEMIĘ SZTUK CUDOWNYCH z katedrą SŁOWEM MALOWANE i cyklem Z CZEGO ŚMIEJĄ SIĘ POLACY nigdy nie pozostawał obojętnym na sprawy kościelne wyglądające w świetle wia(g)ry niczym parowóz w zestawieniu z najnowszą generacją KUL-ei sterowanych cyfrowo!

Trudno spotkać Polaka, który nie zna popularnego przysłowia „Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał”, albo „Głupi Jasio”...

W dobie globalizacji wiedzy i poglądów (strony XXX), a w Kościele chyba „[color="#FF0000"]+++[/color]” nie wytrzymują chłopaki[color="#FF0000"] wciskania kitu przez Axcelencje[/color]!

Złe przygotowanie pod każdym względem oparte o dziedziczną, a może [color="#FF0000"]wyuczoną SCHIZOFRENIĘ[/color] stawia wszelkie AXCELENCJE na pozycjach przegranych:
np. księ[color="#FF0000"]ŻULKI przegrywają z Aktorami[/color] – Aktor gra wszelkie role, są nawet specjalizacje, a w Vatykańskiej Szkole Aktorskiej (dawniej, czyli do momentu wpisu, [color="#FF0000"]Wyższe Seminarium Duchowne[/color])[color="#FF0000"] odgrywają od ponad 2000 lat jeden spektakl z jedną rolą, a wieloma aktorami[/color]...

Porównując to nawet do najnowszych wydarzeń – wczorajsza [color="#FF0000"]sprawa Demianiuka – idealnie pasuje do obecnie panującego ViceBoga Ojca Św.[/color](irniętego) Benka XVI – z tą różnicą, że [color="#FF0000"]On ma Św. Spokój!, a od 1939 r. palił więcej niż Demianiuk[/color]!

Każde wychylenie się poza Biblię[color="#FF0000"] wprowadza Naród Polski w śmiech[/color] – ostatni popis dal Axcelencje komentujące Beatyfikację Ojca Św. Jana Pawła II: 1.V.2011 r. krzyczały Św. Wargi: „[color="#FF0000"]OTFUŚCIE DRZWI CHRYSTUSOWI[/color]..., [color="#FF0000"]OTFUŚCIE[/color] drzwi...”, a reszta Niebieskich popisów ukazuje się [color="#FF0000"]po wpisaniu w GOOGLE[/color] hasła [color="#FF0000"]KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW [/color]– czytać należy wpisy Związkowe pod artykułami.

OTO OPRAWCY ZWIĄZKOWI:

1) [color="#FF0000"]OJCIEC ŚW., PAPIEŻ JAN PAWEŁ II; PRYMAS POLSKI KS. KARD. JÓZEF GLEMP, BP. BOLESŁAW PYLAK I JEGO KURIEWNY KANCLERZ KS. STANISŁAW ROJEK; KS. EDWARD PUDEŁKO, KS. MIECYZŁAW KRĄPIEC z półŚWIAT(ki)EM NAUKOWYM ORAZ CAŁY ZASTĘPEM CZYNNEGO DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA[/color]!

2) [color="#FF0000"]OJCIEC ŚW. JAN PAWEŁ II PAPIEŻ Z CAŁĄ EKIPĄ DUCHOWNĄ: PRYMAS POLSKI KS. KARD. JÓZEF GLEMP; BP. KAZIMIERZ RYCZAN; KS. JACEK WÓJCICKI; KS. KAZIMIERZ DZIEŻA (ZGINĄŁ W WYPADKU SAMOCHODOWYM, KTÓRY SAM SPOWODOWAŁ), KS. MAREK PODYMA ORAZ CAŁĄAR RESZTĄ DUCHOWIEŃSTWA PŁCI OBOJGA[/color]...

Wiedzę biblijnąi KUL-awe diploma zdobywają chyba za wewnętrzną walutę kościelną obligowaną w BONACH o nazwie [color="#FF0000"]ZABO[/color],[color="#FF0000"] a na ZABO-BONACH daleko się nie zajedzie[/color] – najwyżej do Nieba!

Trudno powstrzymać się od stwierdzenia, że Oni są ŻAŁOŚNI –[color="#FF0000"] Oni są Śmieszni!

Z wdzięczności za m. in. wymrożone dzieci w 1994 r.

Zostańcie z B(L)OGIEM
[/color]
Rektorem ASC jest *************** ****************, tel. +** *** *** ***.www.********/********.***, e-mail ****************@*******.***

(PODPISANO: KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW)[/color]
Rozwiń
Gość
Gość (13 maja 2011 o 14:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spadek powołań? A może być jeszcze gorzej jeśli nasz Tusek się namyśli i wprowadzi obowiązek kas fiskalnych dla księży...-bo na razie póki co ,to Kościół jest jedną z niewielu instytucji (jeśli nawet nie jedyną...) ,które fiskus nie dosięga
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (37)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!