sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

W Lublinie powstanie nowy cmentarz?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 marca 2014, 07:30
Autor: Dominik Smaga

13 marca Rada Miasta zdecyduje, czy wyłoży pieniądze na dokumentację dla budowy cmentarza komunalnego w rejonie ul. Poligonowej i Sławinkowskiej. Nie wszystkim odpowiada taka lokalizacja.

Głosowanie będzie dotyczyć zmian na tegorocznej liście miejskich wydatków. Prezydent proponuje radnym, żeby przeznaczyli 150 tys. złotych na koncepcję zagospodarowania nowego cmentarza w rejonie ul. Poligonowej. Przed jego uruchomieniem jest jeszcze sporo do zrobienia. - Konieczna jest nie tylko koncepcja zagospodarowania, ale też uzbrojenie gruntu w media, badania hydrologiczne i geologiczne oraz wykup gruntów - wylicza Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta. Wcześniej magistrat nie był aż tak zdecydowany na to, by właśnie w tym miejscu zaplanować nowy cmentarz komunalny. Po raz pierwszy o nowym miejscu na pochówki wspominał plan zagospodarowania terenu z 1986 r. Dokument od dawna jest już nieważny. Z Ratusza przez pewien czas płynęły sprzeczne sygnały: raz była mowa o tym, że teren lepiej jest przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe, innym razem urzędnicy mówili, że powinien tu powstać cmentarz. Ostatecznie przeważyło to, że według wcześniejszych badań nie ma w Lublinie miejsca, które pod względem geologicznym bardziej nadawałoby się pod nowy cmentarz. Jak prędko powinien zostać zbudowany? - Jeśli chodzi o pochówki urnowe, to miejsca na Majdanku wystarczy jeszcze na bardzo wiele lat - mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Gorzej jest w przypadku zwykłych grobów. - W przypadku pochówków tradycyjnych rezerwa miejsca na nowe groby powinna wystarczyć na 4 do 6 lat - zastrzega. Później możliwe byłoby już tylko chowanie zmarłych w już istniejących grobach. Cmentarz na Majdanku jest największą nekropolią znajdującą się na wschód od Wisły. Spoczywa tu ok. 35 tys. zmarłych. Budowie nowego cmentarza na Sławinie już od dłuższego czasu sprzeciwiała się grupa prywatnych właścicieli nieruchomości, m.in. w rejonie ul. Poligonowej i ul. Dzbenin.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Urząd Miasta Lublin cmentarz
izaura
jo
jan
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

izaura
izaura (3 marca 2014 o 20:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To chyba kolego nie słyszałeś o tym jak sprzedaje się i oczyszcza nieopłacone groby. Lipowa jest starym cmentarzem na którym już dawno nie ma miejsca na nowe pomniki a tu co rusz jakies nowe obeliski i pochówki - zwyczajnie rozkopują, wyrzucają kości do śmietnika (to tzw wg nich ekshumacja - byłem swiadkiem, kiedy sam robiłem porządek w rodzinnym grobowcu to gdyby nie awantura to i kości moich pradziadków wylądowałyby w śmietniku) a potem grób sprzedaje się z akilkanaście tysięcy, cennik w zarządzie cmentarza.

Niestety prawosławni wyprzedali całą część starego cmentarza, dawniej były tam stare groby opisane cyrylicą, dziś...

Rozwiń
jo
jo (3 marca 2014 o 14:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

 będą swije prochy wysyłać na inną planetę,bo tutaj już nie ma dla nich miejsca

Rozwiń
jan
jan (3 marca 2014 o 12:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Budowie nowego cmentarza na Sławinie już od dłuższego czasu sprzeciwiała się grupa prywatnych właścicieli nieruchomości, m.in. w rejonie ul. Poligonowej i ul. Dzbenin."

Jak budowano lotnisko obok mojego domu to "grupa prywatnych właścicieli nieruchomości, m.in. w rejonie ul. Poligonowej i ul. Dzbenin."siedzieli cicho .

Wszyscy żyjemy w mieście więc wszyscy musimy wziąć na siebie te niedogodności w miejscach gdzie akurat mieszkamy!  

Rozwiń
jan
jan (3 marca 2014 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tylko i wyłacznie spalarnia. Dla porównania: w czterokondygnacyjnym grobie staną cztery trumny a urn ile? myślę, że około 100. Rachunek jest prosty. no, chyba , że ktoś nie chce, aby rachunek był prosty?

Rozwiń
dae
dae (3 marca 2014 o 09:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W Polsce powinien być system taki jak w USA. Zwłoki są spalone, a na cmentarzu jest tylko mała tabliczka. Niedługo po prostu nie będzie miejsca na inwestycje, bloki, czy nawet na kolejne cmentarze...

Pozdrawiam

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!