czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

W miejscu chaotycznej zabudowy powstaną nowe sklepy i mieszkania?

Dodano: 27 lutego 2018, 08:12
Autor: Dominik Smaga

(fot. Maciej Kaczanowski)

Nowy narożnik ul. Kunickiego i Wolskiej chce skomponować jedna z lubelskich firm. W miejscu chaotycznej i zdegradowanej zabudowy miałyby stanąć nowe budynki mieszkalne i usługowe sięgające aż do Czerniejówki. Ratusz wstępnie uznał, że to dobra propozycja

Lubelska spółka Strefa 1 chce od nowa urządzić cały teren u zbiegu ul. Kunickiego i Wolskiej (na zdjęciu). Planuje stworzenie nowej pierzei zbiegających się tu ulic. Mowa o wyburzeniu części istniejących budynków i zastąpienie ich nowoczesną zabudową.

Od strony Kunickiego i od Wolskiej miałyby się znaleźć budynki mieszkalne z lokalami usługowymi w parterach. Byłaby to zabudowa kaskadowa, czyli niższa od strony ulic, wyższa w głębi terenu, aż do sześciu pięter blisko brzegu Czerniejówki, gdzie również miałyby się znaleźć mieszkania.
Pewnego rodzaju osłoną od hałasu z linii kolejowej miałby tu być budynek wielopoziomowego parkingu. W centrum tego kwartału miałby stanąć nowy budynek usługowy (z dopuszczeniem funkcji mieszkalnej) z wewnętrznym, zielonym dziedzińcem.

Zachowane byłyby budynki podlegające ochronie konserwatorskiej. Pierwszym z nich jest pałac Domańskich, eklektyczny budynek z drugiej połowy XIX wieku, który pewien czas temu był siedzibą ukraińskiego konsulatu. W tym budynku miałby powstać hotel i restauracja. Ochronie podlega również przyległa do pałacu nieduża kamienica przy Kunickiego 22, ta ze sklepem obuwniczym.

Spółka stara się o to, aby jej pomysł na urządzenie obszaru (przygotowany przez lubelską pracownię JPA Jabłoński) został wpisany przez Ratusz do planu zagospodarowania okolic Dworca Głównego PKP. Plan określi przeznaczenie gruntów w tej części miasta. Przesądzi o tym, gdzie będą mieszkania, gdzie hotele i sklepy, ustali też dopuszczalną wysokość nowych obiektów.

Projekt takiego planu został upubliczniony przez Ratusz latem zeszłego roku. Lubelska spółka, korzystając z prawa do zgłaszania uwag do projektu, przekazała urzędnikom alternatywną wersję planu, zakładającą opisane przez nas zmiany.

– Uwaga została uwzględniona – mówi Joanna Mużykowska z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta Lublin. Ale na szczegóły każe czekać do czasu, gdy gotowa będzie nowa wersja planu, uwzględniająca część zgłoszonych uwag, jak również koncepcję nowego dworca autobusowego przy Gazowej.

Nawet jeśli Rada Miasta zatwierdzi plan zagospodarowania umożliwiający nowe urządzenie narożnika ul. Kunickiego i Wolskiej, to nie od razu zajdą tu zmiany. Spółka Strefa 1 dopiero musiałaby kupić ten teren.
Spora część tego kwartału to nieruchomości po byłej fabryce obuwia, której właściciel przeniósł produkcję do nowego zakładu w strefie ekonomicznej na Felinie, a ziemię przy Kunickiego wystawił na sprzedaż.

Część obszaru zajmują kamienice Zarządu Nieruchomości Komunalnych, a to oznacza, że inwestor musiałby namówić władze Lublina, by wystawiły te działki na przetarg, a potem jeszcze ten przetarg wygrać.

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje Kunickiego
Kati
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kati
Kati (28 lutego 2018 o 09:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozwiń
Gość
Gość (28 lutego 2018 o 08:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po przeczytaniu poniżej wpisów ja jako Lublinianin od 60-ciu lat kiedy jeszcze były dookoła wsie - Rury Jezuickie, Bonifraterskie, Wizytkowskie, Czechów, Kalinowszczyzna no i dalej Sławinek, Sławin, Ponigwoda, burdel na za cukrownią a o Czubach czy LSM nikt nie słyszał tak dzisiaj jest z terenem Kośminek i koło wiaduktu. Tam czas się zatrzymał i ani drgnął ! A jak dzisiaj wyglądają te wsie o których wyżej pisałem ! Takim myśleniem, że ktoś się wzbogaci mogą mówić tylko pseudo-lud marginesu, pijaków, złodzieji i leni ! Gdyby tacy wtedy "radzili" to mieli byśmy właśnie wszędzie to samo bagno, smród i nędzę ! Brawo Prezydent Żuk ! To co robi 10-ciu poprzedników ma najwyżej 5% ! Do przodu Panie Prezydencie !
Rozwiń
Gość
Gość (28 lutego 2018 o 01:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Haaa, dobrze że nie pokazali ul.Wspólnej na Kosminku! Tam to dopiero jest masakra!Kamienice jak z epoki kamienia łupanego, ktore samie się sypią, to tzw-Ląd zapomniany przez czas, tak jak skibińska, bilgorajska!
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2018 o 22:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale ciemnogród i wschodnia ras .  Siedzieć w syfie i swoim szambie to cel tej choloty . 
Rozwiń
Gość
Gość (27 lutego 2018 o 21:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lepiej zróbcie drugi pas do skretu z wolskiej na Kunickiego moi dwa pasy Kunickiego do wylotówki na Biłgoraj a nie takie korki masakra
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!