piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Kilkuset związkowców z „Solidarności” (według organizatorów nawet 2 tysiące) przeszło w sobotę ulicami Lublina w „Marszu w obronie pracy”. Wojewodzie wręczyli petycję z postulatami.

Manifestanci zebrali się na pl. Litewskim i stąd ruszyli w kierunku Urzędu Wojewódzkiego. Nieśli klepsydry z nazwami zlikwidowanych zakładów pracy, takich jak Odlewnia Żeliwa „Ursus”, czy poniatowska „Eda”.
Przed Urzędem Wojewódzkim zdetonowali kilka petard. Zasłonili tabliczki z nazwami wydziałów plakatem z napisem: „Zakład Pogrzebowy Miller i kolesie, oddział w Lublinie. Lubelski Grabarz Wojewódzki”. Skandowali m.in. „Miller-killer, ludzi dusi, bierze przykład z Białorusi”.
Przewodniczący Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” Marian Król zarzucił władzom, że ponoszą winę za upadek przedsiębiorstw i bezrobocie na Lubelszczyźnie. – Nasza obecność tutaj świadczy o tym, że nie zgodzimy się z tym, co w naszym pięknym, ale jakże biednym kraju się dzieje. Nie zgodzimy się na to, żeby upadały kolejne przedsiębiorstwa, by ludzie cierpieli z powodu zachłanności i bezmyślności tych, którzy rządzą. Główny powód zła to korupcja i nieuczciwość rządzących. My jako „S” spokojnie na to patrzeć nie będziemy.
Delegację przyjął wojewoda lubelski Andrzej Kurowski i przedstawiciele władz samorządowych. Związkowcy przekazali petycję, w której domagają się podjęcia przez władze „autentycznych działań mających na celu poprawę sytuacji społecznej i gospodarczej Lubelszczyzny.”
Wojewoda nie zgodził się z nieprawdziwymi, jego zdaniem, zarzutami dotyczącymi bezczynności władz wojewódzkich. – Nie wszystko można zrobić. Ale ja żądam uczciwego dialogu. Takim miejscem jest m.in. Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego.
Związkowcy ponad godzinę pikietowali Urząd Wojewódzki. Na koniec odśpiewali hymn oraz „Boże coś Polskę”. Ostrzegli, że kolejny protest będzie bardziej radykalny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!