Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 lipca 2008 r.
13:45
Edytuj ten wpis

W piątek IKEA ujawni swoje plany

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 4 A A

Kompleks handlowy znanego szwedzkiego koncernu zajmie w sumie 30 hektarów powierzchni i zatrudni 2500 osób. Jutro w Lublinie IKEA ma ujawnić swoje plany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szwedzki koncern kupił w Lublinie już 30 ha ziemi. To grunty po lewej stronie al. Spółdzielczości Pracy patrząc w stronę Elizówki. Posesja ciągnie się od skrzyżowania z ul. Nasutowską do granic miasta.

IKEA chce zainwestować u nas łącznie blisko 170 milionów euro. 45 mln euro ma kosztować sklep z meblami i artykułami wyposażenia wnętrz. Będzie miał 30 tys. mkw powierzchni i da pracę 200 osobom.

Kolejne 2300 osób znajdzie zatrudnienie w planowanym tuż obok centrum handlowym o pow. 76 tys. mkw., który kosztem 120 mln euro ma zbudować spółka Inter IKEA Centre Polska.

W kompleksie tym znajdzie się m.in. hipermarket, sklep z artykułami budowlanymi i galeria handlowa. Obok powstanie parking na 4200 aut.

Pierwsze prace budowlane mogą się zacząć za półtora do dwóch lat. Gdyby tak się stało, to pierwsze zakupy zrobilibyśmy tam za trzy lata.

Znacząco zmieni się też otoczenie przyszłego kompleksu handlowego. Dotyczy to przede wszystkim dróg. IKEA będzie musiała zbudować bezkolizyjne zjazdy na swoją posesję. Inżynierowie od dróg spodziewają się, że po otwarciu sklepu ruch w tym rejonie znacznie wzrośnie.

A to może grozić korkami na al. Spółdzielczości Pracy. Aby tego uniknąć Szwedzi mają zbudować wielopoziomowe skrzyżowanie. Jeden wiadukt prowadziłby auta skręcające w lewo od strony śródmieścia. Druga estakada służyłaby do wyjazdu spod centrum handlowego w kierunku Lubartowa.

Drugi wjazd do kompleksu handlowego ma prowadzić od ul. Choiny przez ul. Nasutowską. Teraz istnieje tylko krótki, nieurządzony fragment tej drogi przy wjeździe w al. Spółdzielczości Pracy. Przedłużenie ulicy do Choin najprawdopodobniej sfinansują wspólnie miasto i IKEA.

Na razie inwestor musi zmierzyć się z formalnościami. A przeszkody są dwie. Pierwsza - część terenów, na którym ma stanąć centrum handlowe to grunty rolne. I najpierw trzeba by je odrolnić, a później odpowiednio zmienić plan zagospodarowania przestrzennego.

Drugi problem - zgodnie z prawem na budowę obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży większej niż 400 mkw. musi się wcześniej zgodzić Rada Miasta i sejmik województwa. Ale samorządy, choćby chciały to nie mogą wydać takiej opinii, bo brak jest odpowiednich aktów wykonawczych do ustawy.

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
100 g. / 3 lipca 2008 o 20:18
Znowu usłyszymy skamlenie pisiakomoherów i jak zwykle sprawa potrwa z 10 lat
Avatar
r44444 / 3 lipca 2008 o 20:06
PLANY IKEI SĄ NIESAMOWITE, ZWAŻYWSZY,ŻE NA STRONIE IKEI NIE MA MOWY O ŻADNYCH INWESTYCJA W NOWE CNTRA POZA BYDGOSZCZĄ I ŁODZIĄ I ROZBUDOWIE ISTNIEJĄCYCH!!!DRUGA CIEKAWOSTKA TO OKRES DWÓCH LAT DO ROZPOCŻECIA BUDOWY???CZMEU NIE ZA ROK???TRZECI CZEMU NA SPÓŁDZIELCZOŚCI PRACY A NIE NA PLANOWANEJ PRZEDŁUŻONEJ JP II???PO CZWATRE W KOŃCU JAK MÓWI ARTYKUŁ CO Z BUBLEM PRAWNYM GŁÓWNYCH WROGÓW SKLEPÓW WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH, CZYLI PISIORÓW I ICH BYŁYCH MIERNOT KOALICYJNYCH Z SAMOOBORNY I LPR, USTAWY UZNANANEJ W UNII EUROPEJSKIEJ HAŃBĄ DLA WOLNEGO RYNKU I KONKURENCJI, BLOKUJĄCYM TEGO TYPU INWESTYCJE???CZY PLATFORMA I PSL DALEJ MAJĄ ZAMIAR UTRZYMYWAC TAKI STAN, CZY NAGLE ZACHOROWALI NA AMNEZJĘ??ITD I TDD.
PLANY IKEI SĄ NIESAMOWITE, ZWAŻYWSZY,ŻE NA STRONIE IKEI NIE MA MOWY O ŻADNYCH INWESTYCJA W NOWE CNTRA POZA BYDGOSZCZĄ I ŁODZIĄ I ROZBUDOWIE ISTNIEJĄCYCH!!!DRUGA CIEKAWOSTKA TO OKRES DWÓCH LAT DO ROZPOCŻECIA BUDOWY???CZMEU NIE ZA ROK???TRZECI CZEMU NA SPÓŁDZIELCZOŚCI PRACY A NIE NA PLANOWANEJ PRZEDŁUŻONEJ JP II???PO CZWATRE W KOŃCU JAK MÓWI ARTYKUŁ CO Z BUBLEM PRAWNYM GŁÓWNYCH WROGÓW SKLEPÓW WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH, CZYLI PISIORÓW I ICH BYŁYCH MIERNOT KOALICYJNYCH Z SAMOOBORNY I LPR, USTAWY UZNANANEJ W UNII EUROPEJSKIEJ HAŃBĄ DLA W... rozwiń
Avatar
lubl / 3 lipca 2008 o 16:18
na pewno nie będzie problemu, dadzą zielone światło jak tylko będą mogli, teren na obrzeżach miasta, dofinansują drogę, zrobią zjazdy wielopoziomowe, kupili teren po cenach rynkowych, wielu ludzików zapatrzonych jest w badziewne meble a'la IKea jak w obrazek wiećz wyborcami walczyć nie będą.A Echo robi od lat odwrotnie tani teren, lawiruja z przebudową drogi. Spójrzcie na Felę przebudowali układ drogowy a Echo ciągle zmienia koncepcje,i chce jak najtaniej się wywinąć od obowiązków nałożonych ustawowo... ot co solidny inwestor to solidny
Avatar
Beret / 3 lipca 2008 o 15:04
>>"część terenów, na którym ma stanąć centrum handlowe to grunty rolne. I najpierw trzeba by je odrolnić, a później odpowiednio zmienić plan zagospodarowania przestrzennego."

No to radni z PiS znowu będą mieli swoje 5 minut. Powtórzy się pewnie sytuacja z Echo Investment. A i pewnie (bez)radny Piątek nagle ożyje i zacznie mu ta inwestycja przeszkadzać. Założymy się?
Avatar
100 g. / 3 lipca 2008 o 20:18
Znowu usłyszymy skamlenie pisiakomoherów i jak zwykle sprawa potrwa z 10 lat
Avatar
r44444 / 3 lipca 2008 o 20:06
PLANY IKEI SĄ NIESAMOWITE, ZWAŻYWSZY,ŻE NA STRONIE IKEI NIE MA MOWY O ŻADNYCH INWESTYCJA W NOWE CNTRA POZA BYDGOSZCZĄ I ŁODZIĄ I ROZBUDOWIE ISTNIEJĄCYCH!!!DRUGA CIEKAWOSTKA TO OKRES DWÓCH LAT DO ROZPOCŻECIA BUDOWY???CZMEU NIE ZA ROK???TRZECI CZEMU NA SPÓŁDZIELCZOŚCI PRACY A NIE NA PLANOWANEJ PRZEDŁUŻONEJ JP II???PO CZWATRE W KOŃCU JAK MÓWI ARTYKUŁ CO Z BUBLEM PRAWNYM GŁÓWNYCH WROGÓW SKLEPÓW WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH, CZYLI PISIORÓW I ICH BYŁYCH MIERNOT KOALICYJNYCH Z SAMOOBORNY I LPR, USTAWY UZNANANEJ W UNII EUROPEJSKIEJ HAŃBĄ DLA WOLNEGO RYNKU I KONKURENCJI, BLOKUJĄCYM TEGO TYPU INWESTYCJE???CZY PLATFORMA I PSL DALEJ MAJĄ ZAMIAR UTRZYMYWAC TAKI STAN, CZY NAGLE ZACHOROWALI NA AMNEZJĘ??ITD I TDD.
PLANY IKEI SĄ NIESAMOWITE, ZWAŻYWSZY,ŻE NA STRONIE IKEI NIE MA MOWY O ŻADNYCH INWESTYCJA W NOWE CNTRA POZA BYDGOSZCZĄ I ŁODZIĄ I ROZBUDOWIE ISTNIEJĄCYCH!!!DRUGA CIEKAWOSTKA TO OKRES DWÓCH LAT DO ROZPOCŻECIA BUDOWY???CZMEU NIE ZA ROK???TRZECI CZEMU NA SPÓŁDZIELCZOŚCI PRACY A NIE NA PLANOWANEJ PRZEDŁUŻONEJ JP II???PO CZWATRE W KOŃCU JAK MÓWI ARTYKUŁ CO Z BUBLEM PRAWNYM GŁÓWNYCH WROGÓW SKLEPÓW WIELKOPOWIERZCHNIOWYCH, CZYLI PISIORÓW I ICH BYŁYCH MIERNOT KOALICYJNYCH Z SAMOOBORNY I LPR, USTAWY UZNANANEJ W UNII EUROPEJSKIEJ HAŃBĄ DLA W... rozwiń
Avatar
lubl / 3 lipca 2008 o 16:18
na pewno nie będzie problemu, dadzą zielone światło jak tylko będą mogli, teren na obrzeżach miasta, dofinansują drogę, zrobią zjazdy wielopoziomowe, kupili teren po cenach rynkowych, wielu ludzików zapatrzonych jest w badziewne meble a'la IKea jak w obrazek wiećz wyborcami walczyć nie będą.A Echo robi od lat odwrotnie tani teren, lawiruja z przebudową drogi. Spójrzcie na Felę przebudowali układ drogowy a Echo ciągle zmienia koncepcje,i chce jak najtaniej się wywinąć od obowiązków nałożonych ustawowo... ot co solidny inwestor to solidny
Avatar
Beret / 3 lipca 2008 o 15:04
>>"część terenów, na którym ma stanąć centrum handlowe to grunty rolne. I najpierw trzeba by je odrolnić, a później odpowiednio zmienić plan zagospodarowania przestrzennego."

No to radni z PiS znowu będą mieli swoje 5 minut. Powtórzy się pewnie sytuacja z Echo Investment. A i pewnie (bez)radny Piątek nagle ożyje i zacznie mu ta inwestycja przeszkadzać. Założymy się?
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach
25 maja 2018, 18:00

Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych w Puławach 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek, 25 maja o godz. 18 w Marinie Puławy (ul. Portowa 3) rozpocznie się I Nadwiślański Festiwal Browarów Rzemieślniczych. To święto miłośników dobrego piwa. Impreza potrwa cały weekend!

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack

Dramat rodziny z Lublina, stracili cały majątek. Zainwestowali w GetBack 2 9

340 tys. zł, czyli dorobek całego życia, straciła na poleconych jej w banku obligacjach 81-letnia Krystyna Rafalska z Lublina. Na liście osób, które zainwestowały w papiery GetBacku, jest znacznie więcej mieszkańców regionu

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Lublinie i Białej Podlaskiej 0 3

Mateusz Morawiecki odwiedzi w sobotę Lublin. Spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim jest otwarte dla mieszkańców

Kubańska noc w Radości
26 maja 2018, 21:00

Kubańska noc w Radości 1 0

Co Gdzie Kiedy. 26 maj o godz. 21 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się kubańska impreza. Będą też warsztaty taneczne i animacje.

Klubowa impreza w OSTRO
26 maja 2018, 20:00

Klubowa impreza w OSTRO 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 26 maja o godz. 20 w klubie OSTRO (Krakowskie Przedmieście 25) odbędzie się klubowa impreza w rytmie house i electro.

Techno Lublin w Plenerze
26 maja 2018, 20:00

Techno Lublin w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Plener (al. Piłsudskiego 23) zaprasza na imprezę z cyklu Techno Lublin, podczas której 10 znanych lubelskich DJ'ów przez 12 godzin będzie rozkręcać imprezę. Start 26 maja o godz. 20.

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko

Chełmianka - Motor, czyli mecz o wszystko 5 8

Warto będzie wybrać się w sobotę na stadion w Chełmie. Piłkarze Artura Bożyka podejmują Motor Lublin. Jeżeli wygrają, to na dobre wrócą do walki o awans. Jednocześnie mogą zamknąć drogę do II ligi rywalom. Bardzo ciekawe derby rozpoczną się o godz. 17

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc
galeria
film

Alicja Mazurek z Lublina cudem przeżyła tragiczny wypadek. Potrzebna jest pomoc 74 6

Alicja Mazurek z Lublina potrzebuje pomocy. Po tragicznym wypadku trafiła do kliniki "Budzik", rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na jej leczenie i rehabilitację

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób

Mieszkaniec Świdnika wymyślił prosty biznes. Oszukał 370 osób 13 4

26-letni mieszkaniec Świdnika aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód

Motocyklista urwał koło na krawężniku. Uszkodziło samochód 0 4

Motocyklista z gminy Urzędów uderzył w krawężnik. Od jednośladu oderwało się przednie koło i uderzyło w jadący z przeciwka samochód

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista

Tragiczny wypadek w Fiukówce. Zginął motocyklista 6 1

35-latek zginął w wypadku w miejscowości Fiukówka w powiecie łukowskim

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie?

Orlęta Spomlek kontra Podlasie. Kto się przełamie? 1 0

Najbliższy weekend upłynie kibicom z województwa lubelskiego pod znakiem derbów. W Chełmie gra Motor, a w Radzyniu Podlaskim zmierzą się tamtejsze Orlęta Spomlek i Podlasie (godz. 17). Punktów niby bardziej potrzebują podopieczni Tomasza Złomańczuka jednak gospodarze też mają o co grać

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac

Kiedy skończy się przebudowa deptaka w Lublinie? Miasto ustaliło nowy termin zakończenia prac 13 27

Po niedzieli zacznie się układanie kamiennych płyt na odnawianym deptaku. Najpierw pojawią się między ul. Kapucyńską i Staszica. Na całej długości powinny być ułożone do końca czerwca. Taki jest nowy termin ustalony przez miasto z wykonawcą prac, które miały się zakończyć do połowy maja

Czwartek na KULturaliach w Lublinie [zdjęcia]
galeria