piątek, 26 maja 2017 r.

Lublin

W sejmiku bez zmian

Dodano: 30 grudnia 2002, 20:18
Autor: (pap, az)

Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Bender zaapelował wczoraj do radnych SLD i Samoobrony, aby zaczęli poważnie traktować swoje mandaty i przyszli na obrady. Wczoraj radni tych klubów znowu nie pojawili się na sesji i uniemożliwili przeprowadzenie jej z powodu braku kworum.

Obecnych było tylko 16 radnych koalicji PSL–LPR–PO–PiS. Ponieważ sejmik liczy 33 radnych, do prowadzenia obrad potrzeba obecności 17 z nich. Bender otworzył sesję i z powodu braku kworum odroczył obrady do 3 stycznia. Na konferencji prasowej wręczył dziennikarzom tekst apelu do radnych z SLD i Samoobrony. Napisał w nim, że bojkot obrad jest naruszeniem prawa i lekceważeniem wyborców. – Zapraszam do wspólnej pracy, a dla kogo jest to zbyt trudne, apeluję o złożenie mandatu radnego – zaapelował Bender.
SLD i Samoobrona bojkotują obrady od 2 grudnia. Domagają się powrotu do pierwszej sesji i przegłosowania wniosku o reasumpcję głosowania na przewodniczącego sejmiku. Mają wątpliwości co do zastosowanej wtedy techniki i wyniku głosowania, i uważają, że trzeba je powtórzyć. – Jesteśmy gotowi do pracy, ale gdy zostanie zwołana ponownie pierwsza sesja. Nie będziemy legalizować łamania prawa – powiedział radny SLD Dariusz Sadowski.
Pod nieobecność radnych z SLD i Samoobrony lubelski sejmik odbył dwie sesje, na których m.in. dokonał wyboru władz województwa. W tych sesjach jako 17 radny uczestniczył Ignacy Czeżyk z PO–PiS, który objął mandat złożony przez swego partyjnego kolegę wybranego na burmistrza Kraśnika. Objęcie mandatu zakwestionował wojewoda Andrzej Kurowski. Uważa on, że uchwała o objęciu przez Czeżyka mandatu została podjęta przy braku kworum. Głosowało za nią 17. radnych, w tym sam Czeżyk, który według wojewody jeszcze wtedy nie był radnym.
Wojewoda wstrzymał wykonanie uchwały dającej mandat Czeżykowi. Jego postanowienie – przy absencji 16 radnych SLD i Samoobrony – uniemożliwia obrady sejmiku. Wczoraj radni PSL, LPR i PO–PiS zwrócili się do wojewody, aby wydał „zarządzenie zastępcze” przyznające mandat Czeżykowi. Kurowski powiedział, że podejmie decyzję w tej sprawie po zastanowieniu. Wszczął też wczoraj postępowanie wyjaśniające dotyczące uchwał sejmiku o wyborze marszałka i Zarządu Województwa.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24