czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

W sejmiku bez zmian

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 grudnia 2002, 20:18
Autor: (pap, az)

Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Bender zaapelował wczoraj do radnych SLD i Samoobrony, aby zaczęli poważnie traktować swoje mandaty i przyszli na obrady. Wczoraj radni tych klubów znowu nie pojawili się na sesji i uniemożliwili przeprowadzenie jej z powodu braku kworum.

Obecnych było tylko 16 radnych koalicji PSL–LPR–PO–PiS. Ponieważ sejmik liczy 33 radnych, do prowadzenia obrad potrzeba obecności 17 z nich. Bender otworzył sesję i z powodu braku kworum odroczył obrady do 3 stycznia. Na konferencji prasowej wręczył dziennikarzom tekst apelu do radnych z SLD i Samoobrony. Napisał w nim, że bojkot obrad jest naruszeniem prawa i lekceważeniem wyborców. – Zapraszam do wspólnej pracy, a dla kogo jest to zbyt trudne, apeluję o złożenie mandatu radnego – zaapelował Bender.
SLD i Samoobrona bojkotują obrady od 2 grudnia. Domagają się powrotu do pierwszej sesji i przegłosowania wniosku o reasumpcję głosowania na przewodniczącego sejmiku. Mają wątpliwości co do zastosowanej wtedy techniki i wyniku głosowania, i uważają, że trzeba je powtórzyć. – Jesteśmy gotowi do pracy, ale gdy zostanie zwołana ponownie pierwsza sesja. Nie będziemy legalizować łamania prawa – powiedział radny SLD Dariusz Sadowski.
Pod nieobecność radnych z SLD i Samoobrony lubelski sejmik odbył dwie sesje, na których m.in. dokonał wyboru władz województwa. W tych sesjach jako 17 radny uczestniczył Ignacy Czeżyk z PO–PiS, który objął mandat złożony przez swego partyjnego kolegę wybranego na burmistrza Kraśnika. Objęcie mandatu zakwestionował wojewoda Andrzej Kurowski. Uważa on, że uchwała o objęciu przez Czeżyka mandatu została podjęta przy braku kworum. Głosowało za nią 17. radnych, w tym sam Czeżyk, który według wojewody jeszcze wtedy nie był radnym.
Wojewoda wstrzymał wykonanie uchwały dającej mandat Czeżykowi. Jego postanowienie – przy absencji 16 radnych SLD i Samoobrony – uniemożliwia obrady sejmiku. Wczoraj radni PSL, LPR i PO–PiS zwrócili się do wojewody, aby wydał „zarządzenie zastępcze” przyznające mandat Czeżykowi. Kurowski powiedział, że podejmie decyzję w tej sprawie po zastanowieniu. Wszczął też wczoraj postępowanie wyjaśniające dotyczące uchwał sejmiku o wyborze marszałka i Zarządu Województwa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!