niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

W skansenie urządzają miasteczko prowincjonalne (zdjęcia)

  Edytuj ten wpis

Pracownicy skansenu rozpoczęli już urządzanie wnętrz budynków w miasteczku prowincjonalnym z lat 30
Pracownicy skansenu rozpoczęli już urządzanie wnętrz budynków w miasteczku prowincjonalnym z lat 30

Pracownicy Muzeum Wsi Lubelskiej rozpoczęli meblowanie i dekorowanie wnętrz budowli w miasteczku prowincjonalnym z lat 30. ubiegłego wieku. Dyrekcja zapowiada, że wkrótce uroczyste otwarcie.

– Otrzymaliśmy już pozwolenia na użytkowanie. To oznacza, że otwarcie miasteczko nastąpi tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Ustalamy ten termin z marszałkiem województwa, wkrótce zdradzimy szczegóły – informuje Mirosław Korbut, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej.

Pracownicy skansenu rozpoczęli już urządzanie wnętrza 13 odtworzonych lub przeniesionych do miasteczka budowli. Zobaczymy wśród nich ratusz z Głuska, remizę z Wilkowa, szkołę z Bobrownik, areszt z Samoklęsk, restaurację z Zemborzyc, kołodziejnię z Bełżyc. Miasteczko zostało odtworzone z dbałością o najdrobniejszy historyczny szczegół. We wnętrzach znajdzie się m.in. wyposażenie sklepu żelaznego, mieszkanie żydowskie, zakład fryzjerski, sklep wódczany.

– Eksponaty do miasteczka gromadziliśmy przez lata. Teraz wreszcie znajdą godne dla siebie miejsce – mówi dyr. Korbut. – Ale na tym nie koniec, gdyż wciąż potrzebujemy tzw. obiektów muzealnych, które mogłyby znaleźć się w historycznych budynkach. Zachęcamy wszystkich, którzy mają u siebie meble czy sprzęty pochodzące z lat 30. XX wieku, by się z nimi do nas zgłaszali. Dary mile widziane. Mogą to być przedmioty domowego użytku, ale też wyposażenie lokali gastronomicznych, czy zakładów fryzjerskich.

W dalszych planach jest takie dostosowanie budynków do użytkowania, by zwiedzający mogli np. zjeść w nich posiłek.

– Ale to sprawa przyszłości, gdyż wymaga wielu pozwoleń. W tej chwili najważniejsze jest urządzenie i otwarcie wnętrz miasteczka dla zwiedzających – mówi Korbut.

Dobra wiadomość jest taka, że miasteczko będzie otwarte dla turystów przez cały rok. Mimo, ze w okresie od 2 stycznia do końca marca ekspozycja udostępniana jest do zwiedzania po wcześniejszym zgłoszeniu.

Prowincjonalne miasteczko Europy Środkowej z lat 30. ub. wieku ma być wizytówką nie tylko lubelskiego skansenu, ale całego regionu. Inwestycja kosztowała 13 mln zł, z czego 7,5 mln zł dofinansowała unia. Inwestycja została zakończona już na początku tego roku, jednak wnętrza budynków dotąd stały puste. Powodem były usterki, które musiał usunąć wykonawca.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!