Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 lipca 2009 r.
18:36
Edytuj ten wpis

W styczniu autobusom prywatnym wyrosną kasowniki

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 12 A A

Także w prywatnych autobusach będziemy kasować bilety i będzie w nich można korzystać z miejskich sieciówek. Skończy się za to zbieranie pieniędzy do czapki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zarząd Transportu Miejskiego przygotował właśnie projekty umów z prywatnymi przewoźnikami, a około 10 sierpnia ma ogłosić pierwszy z czterech planowanych przetargów na obsługę miejskich linii autobusowych. Zwycięscy przewoźnicy nie będą pobierać pieniędzy od pasażerów, bo za wykonane kursy będzie im płacić ZTM. W pojazdach będą obowiązywać te same bilety, co w autobusach i trolejbusach MPK. Ma tak być już od 1 stycznia 2010 r.

W żadnym z planowanych przetargów nie będzie mogło wystartować MPK. Nie jest za to powiedziane, że zamówienie dostaną akurat ci przewoźnicy, którzy teraz kursują po Lublinie. O tym, kto wygra decydować ma zaproponowana stawka za tzw. wozokilometr. Po drugie: do przetargu nie będzie mógł stanąć ten, kto nie będzie miał autobusów spełniających warunki określone przez ZTM.

– Wszystkie autobusy będą musiały mieć niską podłogę i troje drzwi – zapowiada Lech Pudło, dyrektor ZTM. Tymczasem sporą część taboru prywatnych przewoźników stanowią jeszcze autobusy dwudrzwiowe lub wysokopodłogowe.

Wystarczy jednak, że przedsiębiorcy kupią odpowiednie autobusy używane: ZTM nie postawi zbyt wysokich wymogów co do czystości spalin, bo przewoźnicy z najbardziej ekologicznymi silnikami mogliby być dla miasta zbyt kosztowni.

Umowy z przewoźnikami mają być zawierane na cztery lata. Docelowo w komunikacji miejskiej mają jeździć tylko autobusy MPK i tych przewoźników prywatnych, którzy wygrają przetargi ZTM.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wujo / 23 sierpnia 2009 o 20:39
Wolę jechać prywaciarzem,bo miła obsługa,czasowe kursy,taniej i szybciej aniżeli mpk.Nie słychać dzwonienia szyb "niskopodłogowym i wiekowym"Ikarusie.Wsiadasz i jedziesz,a w mpk wsiadasz i czekasz aż pan kierowca sprzeda bilety.Ruszy,na nastepnym przystanku wsiądą w seledynowych kamizelkach i znów stoi,aż sprawdzą bilety.Wedlug rozkładu czas przejazdu np 15 min.,a faktycznie 19.Można by tak długo,ale urzędnicy muszą coś robić,niekoniecznie dla dobra pasażerów.
Avatar
maverick / 21 lipca 2009 o 23:51
a dlaczego wymagania techniczne maja nie objac mpk? jak dlugo bedziemy musieli znosic na uliacha ten smierdzacy skansen na kolkach made by jelcz pr 110 i niesmiertelny (choc coraz krotszy) ikarus? no i gdzie sa zakupione nowe autobusy? lipiec sie konczy a dalej jakos ich nie widac
Avatar
pasażerka / 21 lipca 2009 o 20:20
Zwracam uwagę, że w prywatnych autobusach osoby po 70 płacą normalnie za bilet, do kapelusza. Jaki bilet będę kupować dla prywaciarza, jeżeli w MPK jeżdżę bez biurokracji. Bedzie kłopot jak w warszawskim metrze.
Avatar
P. / 21 lipca 2009 o 14:33
Arthorious napisał:
Jak byś raczył zauważyć MPK ma pozycję uprzywilejowaną (...) Poza tym wymiana tak dużej ilosci autobusów wysokopodłogowych jest szalenie kosztowna (...) Tabor będzie wymieniany raczej sukcesywnie (...)[/quote]
Dla prywaciarzy wymiana też jest kosztowna i nie może być sukcesywna. Wychodzi na to, że nie chodzi tu o uporządkowanie, ale o likwidację prywaciarzy.
[quote]Co do ilości drzwi w autobusach to artykuł nie jest szczegółowy. Wywnioskować można jednak z niego że prywatni przewoźnicy dostaną linie obsługiwane taborem MAXI(pojazdy 12m) stąd ta ilość drzwi. Zarówno linia 16 jak i 74 są obsługiwane taborem MINI bądź MIDI stąd liczba drzwi nie jest większa niż 2 pary.

Linia 74 jest prywatna. Czy coś się zmieni?

Linia 74 jest prywatna. Czy coś się zmieni? rozwiń
Avatar
pasażer / 21 lipca 2009 o 10:45
COŚ PODOBNEGO!!!!!!!!!!!!
A GDZIE JEST URZĄD KONTROLI SKARBOWEJ??????????
NA PORZĄDKU DZIENNYM W AUTOBUSACH KOMUNIKACJI PRYWATNEJ FUNKCJONUJE POBIERANIE OPŁAT " W CZAPKĘ " BEZ KASY FISKALNEJ, BEZ PARAGONU..., BEZ KREMPACJI, NA BEZCZELA.
tO NIE DO POMYŚLENIA, ŻEBY W SYTUACJI TAK WYSOKIEGO DEFICYTU BUDŻETOWAGO, POZWALAć NA TAKĄ" SWOBODĘ "
CO ISTOTNE TYMI AUTOBUSAMI PODRÓŻUJĄ URZĘDNICY URZĘDÓW SKARBOWYCH...
Avatar
AGA / 21 lipca 2009 o 09:28
CO ZA PARANOJA! CHYBA CO PONIEKTÓRYM SIĘ W D..... POPRZEWRACAŁO!
Avatar
Arthorious / 20 lipca 2009 o 23:54
P. napisał:
Do przetargu staną tylko ci, którzy mają autobusy niskopodłogowe. Czy to oznacza, że MPK również wycofa wszyskie autobusy, które nie są niskopodłogowe?
A na linii 16 (i być może paru innych) jeżdżą busiki 2-drzwiowe. Czy one też znikną?
Co z linią 74 - tylko busy. Czy zostaną zastąpione przez autobusy "pełnowymiarowe"?


Jak byś raczył zauważyć MPK ma pozycję uprzywilejowaną przynajmniej przez okres 2lat i mają 80% rynku bez żadnych przetargów a warunkiem jest restrukturyzacja MPK. Nie muszą więc oni stawać do przetargów i legitymować się w nich odpowiednim taborem. Poza tym wymiana tak dużej ilosci autobusów wysokopodłogowych jest szalenie kosztowna i nawet z normalną zdrową opłatą za wzkm w MPK i ogólnie w mieście cud się nie stanie i nie będziemy drugą Warszawą w której MZA kupuje na raz po 100-150 autobusów(w Lublinie oczywiście analogicznie mniej). Po prostu nas nie stać. Tabor będzie wymieniany raczej sukcesywnie tak jak zapowiadał prezes Rydecki. Co do ilości drzwi w autobusach to artykuł nie jest szczegółowy. Wywnioskować można jednak z niego że prywatni przewoźnicy dostaną linie obsługiwane taborem MAXI(pojazdy 12m) stąd ta ilość drzwi. Zarówno linia 16 jak i 74 są obsługiwane taborem MINI bądź MIDI stąd liczba drzwi nie jest większa niż 2 pary. Dla pasażerów oczywiście będzie to duże udogodnienie pod względem finansowym(jedna sieciówka na wszystkich a nie przyjeżdża prywatny to albo płacimy 1,50 albo czekamy na MPK). Według mnie dziennikarz mógł zapytać o jeszcze jedną rzecz. Czy w wymogach dotyczących taboru będzie zapis o dużych przesuwanych oknach bo o klimie jak i nowych autobusach można pomarzyć przy 4-letnich umowach(za mało czasu na spłatę kredytu bądź leasingu nowych pojazdów).


Jak byś raczył zauważyć MPK ma pozycję uprzywilejowaną przynajmniej przez okres 2lat i mają 80% rynku bez żadnych przetargów a warunkiem jest restrukturyzacja MPK. Nie muszą więc oni stawać do przetargów i legitymować się w nich odpowiednim taborem. Poza tym wymiana tak dużej ilosci autobusów wysokopodłogowych jest szalenie kosztowna i nawet z normalną zdrową opłatą za wzkm w MPK i ogólnie w mieście cud się nie stanie i nie będziemy drugą Warszawą w której MZA kupuje na raz po 100-150 autobusów(w Lublinie oczywiści... rozwiń
Avatar
P. / 20 lipca 2009 o 23:08
Do przetargu staną tylko ci, którzy mają autobusy niskopodłogowe. Czy to oznacza, że MPK również wycofa wszyskie autobusy, które nie są niskopodłogowe?
A na linii 16 (i być może paru innych) jeżdżą busiki 2-drzwiowe. Czy one też znikną?
Co z linią 74 - tylko busy. Czy zostaną zastąpione przez autobusy "pełnowymiarowe"?
Avatar
Gość / 20 lipca 2009 o 23:05
józia napisał:
BARDZO DOBRZE!!!NARESZCIE..W KONCU BĘDĘ MOGŁA DOJECHAĆ LINIĄ NUMER 47 NA BILET MIESIĘCZNY NIE PONOSZĄC DODATKOWYCH KOSZTÓW ZEBY DOJECHAC NA CMENTARZ NA MAJDANKU...W KONCU KTOŚ POMYSLAŁ!!!BRAWOOO!!!


Użyj 23?
Avatar
józia / 20 lipca 2009 o 22:46
BARDZO DOBRZE!!!NARESZCIE..W KONCU BĘDĘ MOGŁA DOJECHAĆ LINIĄ NUMER 47 NA BILET MIESIĘCZNY NIE PONOSZĄC DODATKOWYCH KOSZTÓW ZEBY DOJECHAC NA CMENTARZ NA MAJDANKU...W KONCU KTOŚ POMYSLAŁ!!!BRAWOOO!!!
Avatar
wujo / 23 sierpnia 2009 o 20:39
Wolę jechać prywaciarzem,bo miła obsługa,czasowe kursy,taniej i szybciej aniżeli mpk.Nie słychać dzwonienia szyb "niskopodłogowym i wiekowym"Ikarusie.Wsiadasz i jedziesz,a w mpk wsiadasz i czekasz aż pan kierowca sprzeda bilety.Ruszy,na nastepnym przystanku wsiądą w seledynowych kamizelkach i znów stoi,aż sprawdzą bilety.Wedlug rozkładu czas przejazdu np 15 min.,a faktycznie 19.Można by tak długo,ale urzędnicy muszą coś robić,niekoniecznie dla dobra pasażerów.
Avatar
maverick / 21 lipca 2009 o 23:51
a dlaczego wymagania techniczne maja nie objac mpk? jak dlugo bedziemy musieli znosic na uliacha ten smierdzacy skansen na kolkach made by jelcz pr 110 i niesmiertelny (choc coraz krotszy) ikarus? no i gdzie sa zakupione nowe autobusy? lipiec sie konczy a dalej jakos ich nie widac
Avatar
pasażerka / 21 lipca 2009 o 20:20
Zwracam uwagę, że w prywatnych autobusach osoby po 70 płacą normalnie za bilet, do kapelusza. Jaki bilet będę kupować dla prywaciarza, jeżeli w MPK jeżdżę bez biurokracji. Bedzie kłopot jak w warszawskim metrze.
Avatar
P. / 21 lipca 2009 o 14:33
Arthorious napisał:
Jak byś raczył zauważyć MPK ma pozycję uprzywilejowaną (...) Poza tym wymiana tak dużej ilosci autobusów wysokopodłogowych jest szalenie kosztowna (...) Tabor będzie wymieniany raczej sukcesywnie (...)[/quote]
Dla prywaciarzy wymiana też jest kosztowna i nie może być sukcesywna. Wychodzi na to, że nie chodzi tu o uporządkowanie, ale o likwidację prywaciarzy.
[quote]Co do ilości drzwi w autobusach to artykuł nie jest szczegółowy. Wywnioskować można jednak z niego że prywatni przewoźnicy dostaną linie obsługiwane taborem MAXI(pojazdy 12m) stąd ta ilość drzwi. Zarówno linia 16 jak i 74 są obsługiwane taborem MINI bądź MIDI stąd liczba drzwi nie jest większa niż 2 pary.

Linia 74 jest prywatna. Czy coś się zmieni?

Linia 74 jest prywatna. Czy coś się zmieni? rozwiń
Avatar
pasażer / 21 lipca 2009 o 10:45
COŚ PODOBNEGO!!!!!!!!!!!!
A GDZIE JEST URZĄD KONTROLI SKARBOWEJ??????????
NA PORZĄDKU DZIENNYM W AUTOBUSACH KOMUNIKACJI PRYWATNEJ FUNKCJONUJE POBIERANIE OPŁAT " W CZAPKĘ " BEZ KASY FISKALNEJ, BEZ PARAGONU..., BEZ KREMPACJI, NA BEZCZELA.
tO NIE DO POMYŚLENIA, ŻEBY W SYTUACJI TAK WYSOKIEGO DEFICYTU BUDŻETOWAGO, POZWALAć NA TAKĄ" SWOBODĘ "
CO ISTOTNE TYMI AUTOBUSAMI PODRÓŻUJĄ URZĘDNICY URZĘDÓW SKARBOWYCH...
Avatar
AGA / 21 lipca 2009 o 09:28
CO ZA PARANOJA! CHYBA CO PONIEKTÓRYM SIĘ W D..... POPRZEWRACAŁO!
Avatar
Arthorious / 20 lipca 2009 o 23:54
P. napisał:
Do przetargu staną tylko ci, którzy mają autobusy niskopodłogowe. Czy to oznacza, że MPK również wycofa wszyskie autobusy, które nie są niskopodłogowe?
A na linii 16 (i być może paru innych) jeżdżą busiki 2-drzwiowe. Czy one też znikną?
Co z linią 74 - tylko busy. Czy zostaną zastąpione przez autobusy "pełnowymiarowe"?


Jak byś raczył zauważyć MPK ma pozycję uprzywilejowaną przynajmniej przez okres 2lat i mają 80% rynku bez żadnych przetargów a warunkiem jest restrukturyzacja MPK. Nie muszą więc oni stawać do przetargów i legitymować się w nich odpowiednim taborem. Poza tym wymiana tak dużej ilosci autobusów wysokopodłogowych jest szalenie kosztowna i nawet z normalną zdrową opłatą za wzkm w MPK i ogólnie w mieście cud się nie stanie i nie będziemy drugą Warszawą w której MZA kupuje na raz po 100-150 autobusów(w Lublinie oczywiście analogicznie mniej). Po prostu nas nie stać. Tabor będzie wymieniany raczej sukcesywnie tak jak zapowiadał prezes Rydecki. Co do ilości drzwi w autobusach to artykuł nie jest szczegółowy. Wywnioskować można jednak z niego że prywatni przewoźnicy dostaną linie obsługiwane taborem MAXI(pojazdy 12m) stąd ta ilość drzwi. Zarówno linia 16 jak i 74 są obsługiwane taborem MINI bądź MIDI stąd liczba drzwi nie jest większa niż 2 pary. Dla pasażerów oczywiście będzie to duże udogodnienie pod względem finansowym(jedna sieciówka na wszystkich a nie przyjeżdża prywatny to albo płacimy 1,50 albo czekamy na MPK). Według mnie dziennikarz mógł zapytać o jeszcze jedną rzecz. Czy w wymogach dotyczących taboru będzie zapis o dużych przesuwanych oknach bo o klimie jak i nowych autobusach można pomarzyć przy 4-letnich umowach(za mało czasu na spłatę kredytu bądź leasingu nowych pojazdów).


Jak byś raczył zauważyć MPK ma pozycję uprzywilejowaną przynajmniej przez okres 2lat i mają 80% rynku bez żadnych przetargów a warunkiem jest restrukturyzacja MPK. Nie muszą więc oni stawać do przetargów i legitymować się w nich odpowiednim taborem. Poza tym wymiana tak dużej ilosci autobusów wysokopodłogowych jest szalenie kosztowna i nawet z normalną zdrową opłatą za wzkm w MPK i ogólnie w mieście cud się nie stanie i nie będziemy drugą Warszawą w której MZA kupuje na raz po 100-150 autobusów(w Lublinie oczywiści... rozwiń
Avatar
P. / 20 lipca 2009 o 23:08
Do przetargu staną tylko ci, którzy mają autobusy niskopodłogowe. Czy to oznacza, że MPK również wycofa wszyskie autobusy, które nie są niskopodłogowe?
A na linii 16 (i być może paru innych) jeżdżą busiki 2-drzwiowe. Czy one też znikną?
Co z linią 74 - tylko busy. Czy zostaną zastąpione przez autobusy "pełnowymiarowe"?
Avatar
Gość / 20 lipca 2009 o 23:05
józia napisał:
BARDZO DOBRZE!!!NARESZCIE..W KONCU BĘDĘ MOGŁA DOJECHAĆ LINIĄ NUMER 47 NA BILET MIESIĘCZNY NIE PONOSZĄC DODATKOWYCH KOSZTÓW ZEBY DOJECHAC NA CMENTARZ NA MAJDANKU...W KONCU KTOŚ POMYSLAŁ!!!BRAWOOO!!!


Użyj 23?
Avatar
józia / 20 lipca 2009 o 22:46
BARDZO DOBRZE!!!NARESZCIE..W KONCU BĘDĘ MOGŁA DOJECHAĆ LINIĄ NUMER 47 NA BILET MIESIĘCZNY NIE PONOSZĄC DODATKOWYCH KOSZTÓW ZEBY DOJECHAC NA CMENTARZ NA MAJDANKU...W KONCU KTOŚ POMYSLAŁ!!!BRAWOOO!!!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 1 0

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 1 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 1 6

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe
25 maja 2018, 18:00

Spotkanie z Justyną Bargielską w DDK Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu Z kim do łóżka? w Dzielnicowym Domu Kultury Czuby Południowe odbędzie się spotkanie z poetką Justyną Bargielską. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo)
film

Ancestors Legacy: Mieszko I rusza do boju (wideo) 0 0

Podbój średniowiecznej Europy, cztery frakcje i wielkie bitwy. Dziś premiera gry Ancestors Legacy. W specjalnej edycji.

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę
film

Pielęgniarki poszły masowo na zwolnienia lekarskie. Dyrektor szpitala poprosi ZUS o kontrolę 19 19

Nie było przyjęć na zaplanowane zbiegi, zawieszono planowe operacje, a karetki nie dowoziły nagłych przypadków – tak w poniedziałek wyglądała sytuacja w szpitalu przy Kraśnickiej w Lublinie. We wtorek zwołano konferencję prasową w związku z sytuacją.

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020
galeria
film

Piotr Tomala został szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 77 0

Piotr Tomala, himalaista z Lublina został nowym szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon

Karty odkryte! Skład MKS Perły Lublin na nowy sezon 9 3

PIŁKA RĘCZNA MKS Perła Lublin ma za sobą znakomity sezon, ale w klubie nadal praca wre. We wtorek na specjalnie zwołanej konferencji prasowej ogłoszono listę zawodniczek na nowy sezon. Do zespołu dołączą cztery Polki i Dunka

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało

Chciała wyprzedzić skuter, ale jej auto dachowało 0 1

34-letnia kobieta trafiła do szpitala po dachowaniu Volkswagena w miejscowości Wilków (gmina Werbkowice).

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 7 2

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 2

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.