Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2011 r.
18:34
Edytuj ten wpis

"W więzieniu też konspirowaliśmy". Opowieść byłego studenta, który w areszcie wydawał biluetyn

0 2 A A
Arkadiusz Kutkowski. (Maciej Kaczanowski)
Arkadiusz Kutkowski. (Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Arkadiuszem Kutkowskim, byłym internowanym, jednym z autorów biuletynu informacyjnego wydawanego 30 lat temu w... areszcie na ul. Południowej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• 13 grudnia 1981 roku był pan...

– Studentem. Zacząłem studiować filozofię na UMCS, a już wcześniej skończyłem prawo na tej samej uczelni. 12 grudnia zdecydowaliśmy z kolegami, że kończymy strajk. I postanowiliśmy to uczcić. 13 grudnia obudziłem się więc po bardzo ciężkiej nocy... Nie bardzo wiedziałem, co się dzieje. Ale otrzeźwienie przyszło błyskawicznie. Już przed 8 rano, o jakiejś strasznej porze, powołaliśmy nielegalny – z punktu widzenia władz – komitet strajkowy.

• Co chcieliście robić?

– To, co mogliśmy w tej sytuacji. Przede wszystkim drukować bibułę. Koledzy wynieśli powielacz z NZS-u, więc mieliśmy sprzęt. Zaczęliśmy wydawać Informator Regionu Środkowowschodniego, potem biuletyn NZS. Drukowaliśmy w domu u Tomasza Grudnia. Tak kręciliśmy tym powielaczem do połowy lutego 1982 roku. W połowie lutego spotkaliśmy się na stancji u kolegi, żeby świętować 10 numer Informatora. Znowu była ciężka noc... Rano obudziło nas pukanie do drzwi. Wpadli dziwni panowie w mundurach.

• Ktoś na was doniósł?

– A skąd! Okazało się, że syn właściciela stancji jest podejrzany o jakieś przestępstwo kryminalne i milicjanci przyszli go szukać. A co zastali? Maszynę do pisania i bibułę.

• Scena jak z filmu Barei?

– Tyle że nikomu nie było do śmiechu. My byliśmy zaskoczeni, a oni wprost przerażeni. Przyszli po pospolitego przestępcę, a zastali polityczną konspirację. Sparaliżowało ich. Zadzwonili do centrali, żeby ktoś odpowiedni się nami zajął. No i tak nas zgarnęli.

• Mieliście świadomość powagi sytuacji?

– Na pewno szybko zrozumieliśmy, że musimy milczeć. Żadnych wyjaśnień, tłumaczenia się. Przekazali nas prokuraturze wojskowej. Na pierwszym przesłuchaniu prokurator zasalutował i powiedział: "Poinformuję o zarzutach, ale macie prawo odmowy składania wyjaśnień”. I dodał: "Prywatnie radzę z niego skorzystać”. Iście wojskowa – ale nie esbecka – procedura. Żadnych gierek, żadnego przymusu. Można powiedzieć, że mieliśmy szczęście.


• Jednak zostaliście zatrzymani?

– Wylądowaliśmy "na dołku” na Północnej, a potem przewieziono nas do obozu dla internowanych we Włodawie. To było przedziwne doświadczenie. Spotkałem tam swoich wykładowców z UMCS – profesorów prawa karnego, znakomitych naukowców. Nie marnowali czasu w więzieniu, z tego, co słyszałem, jeden z nich prowadził na przykład badania nad gwarą więzienną.

• Tyle pan zapamiętał z Włodawy?

– No nie. Pamiętam jeszcze prawdziwie więzienny rygor. To nie była jakaś sielanka, ani przygoda, ale prawdziwe więzienie. Na szczęście szybko przeniesiono nas na Południową do Lublina. I tu już zaczęło się całkiem inne życie: otwarte cele, możliwość spacerów. Nie mogę nie wspomnieć komendanta Kwietnia, który na ten – co tu dużo mówić – bardzo liberalny klimat miał duży wpływ. Może to się też brało stąd, że na Południowej siedzieli lekarze, naukowcy, prawnicy. Osoby znane i szanowane w Lublinie. Klawisze nie bardzo wiedzieli, jak ich traktować, z takimi więźniami nie mieli wcześniej do czynienia. Byli więc grzeczni, i – przynajmniej na początku – chyba trochę przestraszeni. Nie pamiętam żadnych większych szykan z ich strony.

• Może za spokojnie, skoro panu i panu kolegom przyszło do głowy, żeby w więzieniu zająć się konspiracją?

– Rzeczywiście, doskwierał nam brak zajęcia. Więc co robić, jak nie ma co robić? Najlepiej coś pisać. Tak postanowiliśmy wydawać biuletyn informacyjny. Taka konspiracja w konspiracji.

• Kogo i o czym chcieliście informować?

– Sami siebie o tym, co się dzieje na zewnątrz. Cierpieliśmy na głód informacji, docierały do nas szczątkowe wiadomości. Postanowiliśmy, że nadamy temu jakąś formę i puścimy to w obieg. Tak powstały "Wiadomości internowanych”, które ukazały się po raz pierwszy w maju 1982 roku.

• Nakład?

– Chyba jakieś 25 egzemplarzy. Pisaliśmy to ręcznie i odbijaliśmy przez kalkę. Biuletyn miał 2–4 strony i ukazywał się raz w tygodniu. Nie bardzo pamiętam, kto pomagał w redagowaniu i przepisywaniu go, ale na pewno moi koledzy: Wiesiek Ruchlicki i Emil Warda, a pewnie i Staszek Węglarz, który uwielbiał więzienną "konspirację”.

• O czym pisaliście?

– O tym, co się dzieje w Polsce, w regionie. O sytuacji w innych ośrodkach internowania, o tym, kogo aresztowali. O tym wszystkim, o czym mówiły nam nasze rodziny na widzeniach. Była też część poradnikowa: jak się zachowywać po aresztowaniu.

• Jak to możliwe, że nikt ze służby więziennej nie przechwycił "Wiadomości”?

– Nielegalna działalność kwitła w piwnicy więzienia, w pomieszczeniu gospodarczym tuż obok świetlicy. Nikt tam nie zaglądał, a my robiliśmy znaczki, koperty i całą resztę. To nie była wyjątkowa sytuacja, w innych więzieniach taka działalność też kwitła.

• A jak wyglądała dystrybucja?

– Kilka zaufanych osób przekazywało wiadomości kolejnym więźniom i tak tworzyła się sieć kilkudziesięciu osób.

• Bezpieka o tym nie wiedziała? Trudno mi w to uwierzyć.

– Nie wiedziała, w co też mi dziś trudno uwierzyć. To był szalony pomysł, nie przyszło nam do głowy, że w tym łańcuchu może być słaby element, że ktoś nas wyda. Ale mieliśmy dużo szczęścia, bo nasz system zadziałał. Wydaliśmy ok. 10 numerów "Wiadomości”.

• Po co, tak naprawdę, to robiliście?

– Przełamywaliśmy monopol władzy na informację. Mieliśmy być w izolacji od świata, a świat do nas docierał, a my o tym, co się dzieje informowaliśmy innych. Mnie osobiście niekoniecznie chodziło o jakiś narodowy "zryw”, czy bój pod wielkimi sztandarami. Raczej o sprzeciw i odruch gniewu, wkurzenia na sam pomysł stanu wojennego, który odczytywałem jako próbę ponownego wepchnięcia nas w PRL-owskie błotko i odebranie tego, co udało się wywalczyć za czasów "Solidarności”. Chociażby możliwości czytania zakazywanych książek czy spotykania się i swobodnego dyskutowania z takimi ludźmi, jak Michnik czy Moczulski. Pamiętam, że już samo oglądanie w telewizji twarzy autorów stanu wojennego otwierało mi nóż w kieszeni. Chciało mi się krzyczeć: I ta gromada pokurczów ma znowu dyktować, co nam wolno, a co nie? Znowu mamy czytać Bratnego, a nie Herberta? Tak więc w moim przypadku był to dość egoistyczny sprzeciw, który na szczęście świetnie wpisywał się w boje – dziś to już wiem – o wiele ważniejsze.

I jeszcze jedno: myślę, że moja motywacja nie była typowa dla ogółu ludzi z "Solidarności”. No, ale cóż – miałem mówić za siebie.

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wrwrwr / 13 grudnia 2011 o 08:08
Przyszli po pospolitego "przestępcę”, a zastali polityczną konspirację.


Że niby jeszcze nie był skazany? Dlatego ten cudzysłów?
Avatar
wrwrwr / 13 grudnia 2011 o 08:05
My byliśmy zaskoczeni, a oni wprost przerażeni. Przyszli po pospolitego "przestępcę”, a zastali polityczną konspirację. Sparaliżowało ich. Zadzwonili do centrali, żeby ktoś odpowiedni się nami zajął. No i tak nas zgarnęli.No jasne. Studenciaki z bibułą. Przerażający widok.
Avatar
wrwrwr / 13 grudnia 2011 o 08:08
Przyszli po pospolitego "przestępcę”, a zastali polityczną konspirację.


Że niby jeszcze nie był skazany? Dlatego ten cudzysłów?
Avatar
wrwrwr / 13 grudnia 2011 o 08:05
My byliśmy zaskoczeni, a oni wprost przerażeni. Przyszli po pospolitego "przestępcę”, a zastali polityczną konspirację. Sparaliżowało ich. Zadzwonili do centrali, żeby ktoś odpowiedni się nami zajął. No i tak nas zgarnęli.No jasne. Studenciaki z bibułą. Przerażający widok.

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przeciek w delegaturze CBA w Lublinie? Chodziło o asystenta lubelskiej posłanki PiS

Przeciek w delegaturze CBA w Lublinie? Chodziło o asystenta lubelskiej posłanki PiS 2 0

CBA zatuszowało przeciek o tajnej operacji – twierdzi były szef lubelskiej delegatury Biura. Akcja CBA była wymierzona w asystenta lubelskiej posłanki PiS. Funkcjonariusz, który wykrył skandal, stracił pracę.

Puławskie Azoty notują wzrost sprzedaży

Puławskie Azoty notują wzrost sprzedaży 0 0

Według najnowszych danych, łączny przychód spółek należących do Grupy Azoty przekroczył 9,6 mld, a zysk osiągnął prawie 490 mln zł. To dane znacznie lepsze od ubiegłorocznych. Filarem grupy kapitałowej pozostaje puławska spółka.

Uczniowie z SP 24 w redakcji Dziennika Wschodniego

Uczniowie z SP 24 w redakcji Dziennika Wschodniego 0 0

We wtorek naszą redakcję odwiedzili wyjątkowo mili goście – uczniowie klasy III „a” ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie.

Lublin: Powstaną dwie nowe sale gimnastyczne przy szkołach

Lublin: Powstaną dwie nowe sale gimnastyczne przy szkołach 0 0

Nowe sale gimnastyczne mają powstać przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespole Szkół Ekonomicznych im. Vetterów.

Warsztaty kreatywne dla dzieci w DDK Czechów

Warsztaty kreatywne dla dzieci w DDK Czechów 1 0

Co Gdzie Kiedy. Dzielnicowy Dom Kultury Czechów (ul. Kiepury 5a) zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na kreatywne warsztaty literacko-plastyczno-teatralne, które będą się odbywały w czwartki o godz. 16.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 1:0 [NA ŻYWO]

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 1:0 [NA ŻYWO] 4 1

Zielono-czarni w zaległym meczu Nice 1 Ligi podejmują na swoim stadionie drużynę Chrobrego Głogów. Czy łęcznianom uda się odnieść pierwsze od 16 kolejek zwycięstwo?

Sąd łaskawy dla „żołnierza i banderowca”

Sąd łaskawy dla „żołnierza i banderowca” 20 7

Sąd warunkowo umorzył sprawę Ukraińca oskarżonego o znieważanie Polaków na tle narodowościowym. Nazari K. groził im „powtórką z Wołynia”.

Międzyrzec Podlaski: Dzieci mają swój kącik w urzędzie miasta

Międzyrzec Podlaski: Dzieci mają swój kącik w urzędzie miasta 0 0

Kiedy mama załatwia sprawy w urzędzie, dziecko może pobawić się w kąciku dla najmłodszych. Takie miejsce utworzono właśnie w międzyrzeckim magistracie.

Sezon kąpielowy w Lublinie od 1 czerwca. Dwa kąpieliska

Sezon kąpielowy w Lublinie od 1 czerwca. Dwa kąpieliska 0 0

Dwa kąpieliska wyznaczone będą w Lublinie, oba na zalewie, jedno na Wrotkowie, drugie na Marinie.

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury
26 kwietnia 2018, 19:00

Spektakl "Homo-Go!" w Centrum Kultury 1 0

Co Gdzie Kiedy. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca w czwartek, 26 kwietnia o godz. 19 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu muzycznego Homo-Go! w wykonaniu Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej.

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania?

Unijne pieniądze dla "Fachowców z Brzeskiej". Jak szkoła korzysta z dofinansowania? 0 0

"Fachowcy z Brzeskiej" to projekt dofinansowany ze środków unijnych z którego korzysta ponad 190 uczniów ze Szkoły Zawodowej Nr 2 im. F. Żwirki i S. Wigury w Białej Podlaskiej. Właśnie są na półmetku.

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuacja 150 osób, 7 jest w szpitalu

Toksyczny amoniak w zakładach drobiarskich: Ewakuacja 150 osób, 7 jest w szpitalu 3 0

Nie był to kolejny wyciek amoniaku, tylko najprawdopodobniej chwilowa emisja jego pozostałości w instalacji po niedzielnej awarii. Siedmiu pracowników trafiło do szpitala, a czternastu trzeba było udzielić pomocy. Ewakuowano ponad 150 osób

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku - znamy mistrzów województwa lubelskiego

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku - znamy mistrzów województwa lubelskiego 3 0

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa lubelskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę
galeria

Nowe lody zdobędą popularność? Lodziarnia i producent słodyczy zaczynają współpracę 69 2

Już w sobotę spróbować będzie można wyjątkowych lodów, które powstały dzięki współpracy dwóch lubelskich firm - Fabryki Cukierków „Pszczółka” oraz restauracji „Portofino”.

Padwa Zamość wygrałą z SMS Kielce dopiero po karnych

Padwa Zamość wygrałą z SMS Kielce dopiero po karnych 2 0

Po raz trzeci w obecnym sezonie Padwa Zamość rozstrzygnęła mecz po serii rzutów karnych. Tym razem zamościanie musieli po nie sięgać w spotkaniu z adeptami Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP Kielce zwyciężając 6:5, przy remisie w regulaminowym czasie 24:24

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.