środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Walka o ESK 2016: Wszyscy równi, ale Wrocław równiejszy?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 czerwca 2011, 19:08
Autor: Dominik Smaga

Seria wizyt ekspertów w kandydujących miastach rozpoczęła się w Lublinie. Decyzja o przyznaniu tytuł
Seria wizyt ekspertów w kandydujących miastach rozpoczęła się w Lublinie. Decyzja o przyznaniu tytuł

Decyzja o przekazaniu 100 mln zł dla Wrocławia na inwestycje związane z kulturą została ogłoszona w dniu wizyty w mieście ekspertów z komisji przyznającej tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Część lubelskich środowisk kulturalnych wysyła w poniedziałek w tej sprawie list do premiera.

Udostępnij na Facebooku


Czworo ekspertów z 13-osobowej komisji odwiedziło już wszystkie miasta ubiegające się o tytuł ESK 2016. Sprawdzali, czy miasta są w stanie zrealizować to, co obiecały w złożonych do konkursu aplikacjach. Niespodziankę na ich przyjazd do Wrocławia zafundował minister kultury, Bogdan Zdrojewski. Tego dnia zdecydował, że do stolicy Dolnego Śląska trafi 100 mln zł na remont Pawilonu Czterech Kopuł i rozbudowę Opery Wrocławskiej.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że minister Zdrojewski to były prezydent Wrocławia w latach 1990–2001. I to, że obdarowuje instytucję, której wcześniej nie powiodły się starania o pieniądze podczas naboru wniosków o ministerialne dotacje z programu "Infrastruktura kultury”.

Podczas pierwszego naboru wniosek złożony przez Operę Wrocławską został rozpatrzony negatywnie i instytucja ta nie dostała dotacji. Program "Infrastruktura kultury” miał mieć dwa nabory, ale po pierwszym na stronie ministerstwa pojawił się komunikat, że drugi nabór zostaje odwołany, bo skończyły się pieniądze. By bez konkursu wesprzeć dwie wrocławskie instytucje fundusze się znalazły.

Przedstawiciele części lubelskich środowisk kulturalnych wysyłają do premiera list w tej sprawie.

Przeczytaj list do ministra Bogdana Zdrojewskiego i podpisz się pod nim - akcja na FB

– Zastanawia nas, czy jest to wyraźny sygnał ze strony ministra reprezentującego polski rząd, że to właśnie Wrocław zasługuje na zaszczytny tytuł (a konkurs przecież wciąż trwa), czy jest to sposób wspierania Wrocławia w jego staraniach (remont Pawilonu Czterech Kopuł jest istotnym elementem wrocławskiej aplikacji). Czy wręcz przeciwnie – jest to forma zabezpieczenia interesów Wrocławia w razie gdyby jednak nie wygrał – czytamy w liście.

– Ja chcę wierzyć, że data podjęcia decyzji o przyznaniu dotacji tym dwóm instytucjom to tylko kwestia niefortunnego wyboru terminu – mówi Waldemar Tatarczuk, dyr. Galerii Labirynt, jeden z inicjatorów listu. Jego autorzy chcą wyjaśnienia kryteriów przyznania ministerialnego dofinansowania i liczą, że cała sytuacja nie zmniejsza szans innych miast walczących o ESK. List już dziś ma zostać wysłany do premiera i minister Julii Pitery.

Wczoraj nie udało się nam skontaktować z Ministerstwem Kultury.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
int
Bernadeta
łoś
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

int
int (24 czerwca 2011 o 16:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dla Lublina to była duża przyszłościowa szansa. W ogóle nie podoba mi się, że w przypadku kultury, w Polsce mówi się też w dużym procencie o rozrywce, jakiejś sztuce ulicznej, eksperymentalnej?? Kultura, kultura wysoka to jest głównie: muzyka poważna instrumentalna, operowa, operetkowa, baletowa, historia sztuki, zabytki, kolekcje dzieł sztuki, muzea, dotacje na kulturę, a nie gwiazdki rozrywkowe, które się przewijają czasem w przypadku ESK. Wrocław? Lublin może pod względem dojazdów miał jeszcze do nadrobienia?
Rozwiń
Bernadeta
Bernadeta (21 czerwca 2011 o 20:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Michał' timestamp='1308573399' post='491678']
Jutro się bardzo rozczarujesz, bo to Lublin wygra

PS
Wrocław jest bardzo silny kulturalnie ale jeżeli chodzi o czystość to moje wrażenie po 2-dniowym pobycie w tym mieście w kwietniu jest takie, że jest brudniejszy od Lublina.
[/quote]
Rozwiń
łoś
łoś (20 czerwca 2011 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja myślę, że wygrają Katowice. Odbywa się tam więcej koncertów i imprez kulturalnych niż we Wrocławiu, nie wspominając o Lublinie. Poza tym często ESK dostają miasta zdegradowane, w których kiedyś królował przemysł. Katowice bardzo dobrze tu pasują.
Rozwiń
tik-tak
tik-tak (20 czerwca 2011 o 14:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[Pozazdrościć Wrocławowi kasy. Ale dobrze że dostali właśnie oni bo będą wiedzieli co z nia zrobić i nie zmarnują. Nasze władze nie potrafiły zdobyć kasy z UE to i ta poszłaby na marne. Jakie gęby nas reprezentują takie mamy efekty!!!!! Przykre ale prawdziwe.
Rozwiń
Michał
Michał (20 czerwca 2011 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='mistrz Yoda' timestamp='1308568745' post='491637']
i bardzo dobrze. [color="#FF0000"]Lublin[/color] może być co najwyżej [color="#00FF00"]Europejską stolicą brudu wszechczasów[/color]
[/quote]
Jutro się bardzo rozczarujesz, bo to Lublin wygra

PS
Wrocław jest bardzo silny kulturalnie ale jeżeli chodzi o czystość to moje wrażenie po 2-dniowym pobycie w tym mieście w kwietniu jest takie, że jest brudniejszy od Lublina.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!