czwartek, 18 stycznia 2018 r.

Lublin

Walka o stołki w lubelskim PiS. Prezes zgłosił swojego kandydata, ale nie zdobył poparcia

Dodano: 20 grudnia 2017, 06:42

Sylwester Tułajew i Tomasz Miszczuk
Sylwester Tułajew i Tomasz Miszczuk

Działacze lubelskiego Prawa i Sprawiedliwości nie wybrali przewodniczącego partyjnych struktur w Lublinie. Choć murowanym kandydatem wydawał się być Sylwester Tułajew, szef partii w regionie Krzysztof Michałkiewicz wskazał kogoś innego.

Do 15 grudnia w całym regionie wybierano członków zarządów PiS w poszczególnych powiatach. W ostatnią niedzielę wybrany miał zostać szef struktur w Lublinie. Dotychczasowy przewodniczący, senator Grzegorz Czelej, już w ubiegłym roku zapowiedział, że po zakończeniu kadencji nie będzie ubiegał się o reelekcję.

– To była dziwna sytuacja. Okręg, którego pracami kierowałem, nie pokrywał się z moim okręgiem wyborczym – tłumaczy Czelej, który do Senatu został wybrany z okręgu obejmującego powiaty lubelski ziemski, kraśnicki, janowski, łęczyński i świdnicki.

Murowanym kandydatem na jego następcę miał być poseł Sylwester Tułajew. Jednak w ostatnią niedzielę prezes partyjnych struktur na Lubelszczyźnie, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz zgłosił na to stanowisko Tomasza Miszczuka, byłego wicemarszałka województwa (w latach 2005-2006), który od stycznia 2016 roku jest prezesem państwowej spółki PKP Informatyka. Jego kandydaturę poparło jednak tylko trzech z ośmiu członków zarządu. W efekcie nowy przewodniczący nie został wybrany.

– Moim zdaniem naturalnym liderem w Lublinie jest poseł Tułajew, którego rekomendowałem – mówi senator Czelej. – O to, dlaczego nie został zaproponowany, należy pytać posła Michałkiewicza.

Takiego pytania nie mogliśmy wczoraj zadać, bo wiceminister przez cały dzień nie odbierał telefonu.

– Nie chcę wypowiadać się w jego imieniu, ale być może o wskazaniu na mnie, a nie na posła Tułajewa przesądziły moje sukcesy na płaszczyźnie gospodarczej czy organizacyjnej. Trzeba wierzyć w życie pozaparlamentarne. Zwykli ludzie też czasem dostają szansę, aby się realizować – komentuje Tomasz Miszczuk.

– Nie komentuję wewnętrznych spraw partii – ucina natomiast Sylwester Tułajew.

Młody parlamentarzysta jest wiceprezesem PiS w okręgu lubelskim i przewodniczącym Wojewódzkiego Zespołu Samorządowego, który zajmuje się przygotowaniami do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Jest także wymieniany jako potencjalny kandydat na prezydenta Lublina (obok posła Artura Sobonia i wojewody Przemysława Czarnka).

Działacze PiS komentują, że Michałkiewicz może obawiać się, że po objęciu szefostwa miejskich struktur pozycja Tułajewa w partii będzie jeszcze silniejsza.

– To może być coś w rodzaju selekcji negatywnej. Ale w niedzielę prezes dostał prztyczka. A na tym może się nie skończyć – mówi nam jeden z lokalnych polityków PiS.

Podobny scenariusz może mieć miejsce w przypadku wyborów partyjnych władz w powiecie lubelskim ziemskim. Tu spore poparcie ma obecny przewodniczący Marek Wojciechowski. Ale według nieoficjalnych informacji poseł Michałkiewicz ma rekomendować swojego kandydata. Jest nim Ryszard Golec, były radny powiatowy PiS, a obecnie wicekurator oświaty w Lublinie.

– Jest małe prawdopodobieństwo, że zostanie wybrany. Zastanawiamy się, czy po porażce w Lublinie prezes będzie ryzykował kolejną konfrontację – stwierdza nasz rozmówca.

Sam Wojciechowski nie chce rozmawiać na ten temat. – Trudno jest mi cokolwiek komentować. Czekam na oficjalne decyzje – mówi radny sejmiku województwa.

Kwestia kierownictwa powiatowymi strukturami może rozstrzygnąć się w najbliższych dniach.

A jaki będzie finał wyborów szefa partii w Lublinie? W grę wchodzi przeprowadzenie ponownych wyborów. Gdyby sytuacja wciąż była patowa, partyjny statut przewiduje powołanie pełnomocnika. W takim przypadku decydujący głos ma prezes okręgu.

>>>

Zobacz także: Nowy komisariat policji w Lublinie. Rusza budowa

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
KiS
(89) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 grudnia 2017 o 02:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten osioł tułajew nadaje się szefa jak kastrat do chędożenia. :)
Rozwiń
Gość
Gość (30 grudnia 2017 o 02:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tułajew to największy imbecyl w lubelskim pisie i od kiedy obserwuje jego żałosną działalność wydaje mi się że ma jakiś ukłąd z platformą by lubelskiej prawicy zaszkodzić.
Rozwiń
KiS
KiS (29 grudnia 2017 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to za miernota pan Michałkiewicz........
Rozwiń
Gość
Gość (29 grudnia 2017 o 15:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I po bólu! Szefem Tomasz Miszczuk!!
Rozwiń
Gość
Gość (29 grudnia 2017 o 14:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
O! Jaksię cieszę,że nie jestem członkiem PiS. Jestem blisko tej partii ale to co wyprawiają to jest żałosne. Jak nie mają kogo wybrać to niech pożyczą z SLD, PSL, PO.NIe mają ludzi, mają tylko ustawiaczy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (89)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!