środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Walka o stołki w lubelskim PiS. Prezes zgłosił swojego kandydata, ale nie zdobył poparcia

Dodano: 20 grudnia 2017, 06:42

Sylwester Tułajew i Tomasz Miszczuk
Sylwester Tułajew i Tomasz Miszczuk

Działacze lubelskiego Prawa i Sprawiedliwości nie wybrali przewodniczącego partyjnych struktur w Lublinie. Choć murowanym kandydatem wydawał się być Sylwester Tułajew, szef partii w regionie Krzysztof Michałkiewicz wskazał kogoś innego.

Do 15 grudnia w całym regionie wybierano członków zarządów PiS w poszczególnych powiatach. W ostatnią niedzielę wybrany miał zostać szef struktur w Lublinie. Dotychczasowy przewodniczący, senator Grzegorz Czelej, już w ubiegłym roku zapowiedział, że po zakończeniu kadencji nie będzie ubiegał się o reelekcję.

– To była dziwna sytuacja. Okręg, którego pracami kierowałem, nie pokrywał się z moim okręgiem wyborczym – tłumaczy Czelej, który do Senatu został wybrany z okręgu obejmującego powiaty lubelski ziemski, kraśnicki, janowski, łęczyński i świdnicki.

Murowanym kandydatem na jego następcę miał być poseł Sylwester Tułajew. Jednak w ostatnią niedzielę prezes partyjnych struktur na Lubelszczyźnie, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz zgłosił na to stanowisko Tomasza Miszczuka, byłego wicemarszałka województwa (w latach 2005-2006), który od stycznia 2016 roku jest prezesem państwowej spółki PKP Informatyka. Jego kandydaturę poparło jednak tylko trzech z ośmiu członków zarządu. W efekcie nowy przewodniczący nie został wybrany.

– Moim zdaniem naturalnym liderem w Lublinie jest poseł Tułajew, którego rekomendowałem – mówi senator Czelej. – O to, dlaczego nie został zaproponowany, należy pytać posła Michałkiewicza.

Takiego pytania nie mogliśmy wczoraj zadać, bo wiceminister przez cały dzień nie odbierał telefonu.

– Nie chcę wypowiadać się w jego imieniu, ale być może o wskazaniu na mnie, a nie na posła Tułajewa przesądziły moje sukcesy na płaszczyźnie gospodarczej czy organizacyjnej. Trzeba wierzyć w życie pozaparlamentarne. Zwykli ludzie też czasem dostają szansę, aby się realizować – komentuje Tomasz Miszczuk.

– Nie komentuję wewnętrznych spraw partii – ucina natomiast Sylwester Tułajew.

Młody parlamentarzysta jest wiceprezesem PiS w okręgu lubelskim i przewodniczącym Wojewódzkiego Zespołu Samorządowego, który zajmuje się przygotowaniami do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Jest także wymieniany jako potencjalny kandydat na prezydenta Lublina (obok posła Artura Sobonia i wojewody Przemysława Czarnka).

Działacze PiS komentują, że Michałkiewicz może obawiać się, że po objęciu szefostwa miejskich struktur pozycja Tułajewa w partii będzie jeszcze silniejsza.

– To może być coś w rodzaju selekcji negatywnej. Ale w niedzielę prezes dostał prztyczka. A na tym może się nie skończyć – mówi nam jeden z lokalnych polityków PiS.

Podobny scenariusz może mieć miejsce w przypadku wyborów partyjnych władz w powiecie lubelskim ziemskim. Tu spore poparcie ma obecny przewodniczący Marek Wojciechowski. Ale według nieoficjalnych informacji poseł Michałkiewicz ma rekomendować swojego kandydata. Jest nim Ryszard Golec, były radny powiatowy PiS, a obecnie wicekurator oświaty w Lublinie.

– Jest małe prawdopodobieństwo, że zostanie wybrany. Zastanawiamy się, czy po porażce w Lublinie prezes będzie ryzykował kolejną konfrontację – stwierdza nasz rozmówca.

Sam Wojciechowski nie chce rozmawiać na ten temat. – Trudno jest mi cokolwiek komentować. Czekam na oficjalne decyzje – mówi radny sejmiku województwa.

Kwestia kierownictwa powiatowymi strukturami może rozstrzygnąć się w najbliższych dniach.

A jaki będzie finał wyborów szefa partii w Lublinie? W grę wchodzi przeprowadzenie ponownych wyborów. Gdyby sytuacja wciąż była patowa, partyjny statut przewiduje powołanie pełnomocnika. W takim przypadku decydujący głos ma prezes okręgu.

>>>

Zobacz także: Nowy komisariat policji w Lublinie. Rusza budowa

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(90) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 dni temu o 14:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
takie rzeczy w gminie garbów. fałszywe struktury pis. ***naszgarbow.pl/uwaga-wyborcy-prawa-i-sprawiedliwosci-trwa-skandaliczna-proba-budowy-oszukanych-struktur-lokalnych-pis-co-w-garbowie-zrobil-radny-grzegorz-koziol-i-spolka/
Rozwiń
Gość
Gość (30 grudnia 2017 o 02:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten osioł tułajew nadaje się szefa jak kastrat do chędożenia. :)
Rozwiń
Gość
Gość (30 grudnia 2017 o 02:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tułajew to największy imbecyl w lubelskim pisie i od kiedy obserwuje jego żałosną działalność wydaje mi się że ma jakiś ukłąd z platformą by lubelskiej prawicy zaszkodzić.
Rozwiń
KiS
KiS (29 grudnia 2017 o 17:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to za miernota pan Michałkiewicz........
Rozwiń
Gość
Gość (29 grudnia 2017 o 15:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I po bólu! Szefem Tomasz Miszczuk!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (90)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!