czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Wczoraj do Czech, dziś do Niemiec

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 sierpnia 2002, 21:05

Dziesięć osób, to zaledwie 20 rąk. Świata nie zbudujemy. Trochę pomożemy w sprzątaniu. Ale przede wszystkim wesprzemy duchowo – tłumaczą lubelscy wolontariusze cel wyjazdu do powodzian.

Ich pierwsza grupa wyjechała wczoraj do czeskiej Pragi. Druga wyjedzie dziś do niemieckiej Wittenbergii.
Wtorek, godz. 8. – Śniadanie zjedzone. Schodzimy na dół po odzież roboczą, gumowce i sprzęt ciężki – pada polecenie.
Wolontariusze posłusznie wstają od stołu. Zabierają rzeczy i ruszają do autokaru udostępnionego przez lubelską firmę przewozową Marko. W dziesięcioosobowej grupie jedzie dwóch strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z podlubelskiej Kawki.
– Dlaczego się zdecydowałem? Tak normalnie. Zamiast obijać się po domu, lepiej zrobić coś sensownego – tłumaczy Sławomir Woźniak, naczelnik OSP w Kawce.
Lubelscy wolontariusze pomagać będą w usuwaniu skutków powodzi. – Jedziemy do ciężkiej, fizycznej pracy. Wiemy, co nas czeka, bo w ubiegłym roku pomagaliśmy w sprzątaniu polskim powodzianom – tłumaczy ksiądz Mirosław Ładniak, szef „czeskiej” grupy.
Akcja pomocy ma trwać miesiąc. Wszystko zależy jednak, czy znajdą się kolejni sponsorzy, którzy ufundują transport, żywność i środki czystości. – Nie jedziemy w gości. Dlatego musimy być samowystarczalni – argumentują wolontariusze.
Z kolei w Hrubieszowie trwa akcja zbierania darów dla powodzian z Czech. Transport z pomocą powinien wyruszyć do Pragi jeszcze w tym tygodniu.
– Mieszkańcy naszego powiatu bardzo chętnie odpowiedzieli na apel – mówi ks. proboszcz Andrzej Puzon, dyrektor Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej. – Znoszą do nas najpotrzebniejsze rzeczy: śpiwory, koce, środki chemiczne, a nawet przybory szkolne.
Podczas niedzielnych dożynek gminnych w podhrubieszowskim Dziekanowie można było nabyć przygotowane z myślą o powodzianach specjalne cegiełki – płyty kompaktowe, na których znalazły się m.in. homilie, jakie wygłosił Jan Paweł II w czasie pielgrzymek do Polski. Zebrano 1400 zł. Kwota ta w całości zostanie przeznaczona na pomoc dla powodzian z Czech (kl, lew)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!